Globální ekonomický kolaps představoval pro mnoho lidí poučení, krize pokračuje a způsobuje větší nezaměstnanost v době, kdy ceny potravin a energií stále stoupají. U inflace se předpokládá, že stále poroste kvůli nadměrnému tisku peněz, který má zaplnit prasklou ekonomickou bublinu, ta byla nejspíše způsobena tiskem příliš mnoha peněz a umělou nízkou úrokovou sazbou.

Jak dosáhnout soběstačnosti?

zdroj: fotobanka pixabay.com

Po cenovému vzrůstu ropy v roce 2008 a následujícím finančním kolapsu se mnoho lidí uchýlilo k přijmutí opatření, které je udělají soběstačnými. V poslední době nedostatek potravin, stále rostoucí ceny ropy a slábnoucí dolar poukazují na podobnost situace v roce 2008. Někdo si uchovává energii, snížil náklady a spotřebu, jiní si osázeli zahrádky a nainstalovali solární panely. Bydlení mimo elektrickou síť se stává stále častějším stylem bydlení.

Zdá se, že soběstačnost se stále více jeví jako rozumné řešení, i s ohledem, že čekáte nějaký problém nebo ne. Každý z nás by asi bral život bez elektrické sítě, aniž by se musel vzdát každodenního komfortu, ale není to praktické pro nikoho. Každopádně existuje mnoho kroků, které můžete podniknout směrem k soběstačnosti, jsou víceméně bezbolestné a obohacující.

10 návrhů, jak dosáhnout soběstačnosti:

1) Snižte své dluhy

Zvláště si dejte pozor na dluh vaší kreditní karty. Neberte si zbytečné půjčky, snažte se své dluhy co nejvíce zredukovat. Obzvlášť si dejte pozor na konto Vaší kreditní karty, pokud nějakou vlastníte.

2) Snižte svou spotřebu

Přehodnoťte svůj aktuální rozpočet a určete si jasné nezbytnosti, zkuste obětovat část svého komfortu a zbytečných výdajů.

3) Snižte spotřebu energie

Vyměňte žárovky za úspornější, elektrospotřebiče zapojte do rozdělovače, který můžete vypojit vždy, když je nebudete používat, tak nebude docházet k tam zvanému “stand by” režimu. Nákupy plánujte dopředu a vždy se rozmyslete, jestli do práce dnes nebude lepší jet na kole.

4) Skladujte energii

Ujistěte se, že máte záložní propan-butan a velkou zásobu dřeva na horší časy. Elektrický nebo solární generátor je také skvělá investice, která se Vám vrátí.

5) Investujte do skladování potravin

S klesajícím dolarem a rostoucími cenami potravin není špatné si doma udělat pořádné zásoby. Investujte do dobrých knih, dehydrátorů a vakuových těsnění pro skladovací metody. Nejlépe se skladují obiloviny, jako je rýže, fazole nebo mouka. Dále se dobře skladují konzervy, semena a další hotová balení.

6) Vytvářejte si vlastní jídlo

Namísto trávníku si vybudujte zahrádku, vysaďte ovocné stromy a chovejte drůbež pro čerstvý vejce. Můžete sbírat ořechy, nebo si zajistěte povolenku na lov ryb a další zvěře. Uskladněte si navíc další zahradní semínka.

7) Naučte se novým dovednostem

Hledejte na internetu, čtěte nejrůznější knihy, zaplaťte si kurz praktických dovedností, jako je například zahradničení, vaření, tesařství, kompostování, fyzické zdraví apod.

8) Začněte vedlejší byznys

Pokud máte nějaký koníček nebo dovednost, která by se dala zpeněžit, udělejte to. Použijte je jako další vedlejší příjem. Třeba se Vám povede z vedlejšího příjmu nakonec udělat ten hlavní.

9) Nainstalujte alternativní zdroje energie

Začněte s malými zařízeními, jako je třeba solární ohřev vody, solární mrazák nebo krbová kamna apod.

10) Navrhněte řešení pro komunitu

Přidejte se k místnímu družstvu potravin, produktů a služeb, pokud ve Vašem okolí žádný není, založte jej. Pokuste se s místní komunitou rozvést diskuzi o soběstačnosti. Podělte se o svůj příběh a získejte podporu.

Kroky uvedené výše Vám ušetří peníze a budete zase o kousek blíž k nezavilosti. Každá akce Vás osvobodí od kontrolního systému, který dělá život složitější, více toxický a méně samostatný.

0 0 votes
Article Rating



Facebook komentáře

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Oblíbené články