Armáda České republiky – pohled na současnou AČR
Současná Armáda České republiky se stala pokračováním Československé armády, která u nás působila do roku 1954. Do roku 1990 se pak jednalo o Československou lidovou armádu. Po revoluci se znovu hovořilo o Československé armádě, s tím, že toto pojmenování vydrželo pouze do roku 1993, kdy došlo k rozdělení naší republiky na dva samostatné státy, tedy Česko a Slovensko. V souvislosti s tím vznikly také dvě oddělené armády a česká získala svůj název Armáda České republiky, což platí dodnes. Známe ji též pod zkratkou AČR. V roce 2005 pak došlo k plné profesionalizaci českých armádních složek.
Dle článku 5 Severoatlantické smlouvy je naše armáda povinna připravovat se na obranu v rámci NATO a Evropské Unie. Hlavními oddíly AČR jsou pozemní vojska, vzdušné síly, ale také Vojenská kancelář prezidenta republiky a jednotky Hradní stráže. Rovněž si sem můžeme zařadit vojenské školy a akademie či jiná výcviková zařízení v rámci ministerstva obrany.
zdroj: youtube.com
Hodnosti AČR
V roce 2011 bylo ustaveno nové uspořádání hodností s menšími změnami. Současné hodnosti jsou tedy následující:
Mužstvo
- Vojín
- Svobodník
Poddůstojníci a praporčíci
- Desátník
- Četař
- Rotný
- Rotmistr
- Nadrotmistr
- Praporčík
- Štábní praporčík
Důstojníci a generálové
- Poručík
- Nadporučík
- Kapitán
- Major
- Podplukovník
- Plukovník
- Generálové– brigádní generál, generálmajor, generálporučík, armádní generál
Výzbroj Armády České republiky
- Vozidla a letouny
Aktuální stav k počátku roku 2017 je následující: AČR vlastní 120 tanků T-72, kdy povoleno dle směrnic NATO je 957 strojů. Dále hovoříme o 440 bojových vozidlech BVP a zapomenout nemůžeme ani na Pandury, konkrétně vozidlo Pandur 2, které je považováno společně s letadlem Gripen za nejvýznamnější posílení techniky od vzniku samostatné ČR.
Vraťme se ale k číslům. Součástí výzbroje AČR jsou také dělostřelecké systémy ShKH 77 Dana či ShM vzor 85. Dále se jedná o 150 vozidel se speciálním vybavením a nástavbami a také o 174 lehkých obrněných vozidel. Nechybí ani 40 aut, určených pro zdravotnické účely.
Letectvo zahrnuje zejména 35 bojových letounů Gripen a ALCA, 17 dopravních a monitorovacích letadel, 9 cvičných Albatrosů L-39 a 17 vrtulníků Mi-24V.
- Zbraně pěchoty
Naši armádu provázela a provází výzbroj, která je již považována za spíše historickou, například se jedná o slavný samopal Vzor 58, nebo pistoli CZ 75. Zde je výčet těch zbraní, které se vskutku zapsaly do vojenských historických análů České republiky a také do srdcí mnoha nadšenců do všeho, co souvisí se zbraněmi a armádou.
- Pistole CZ 75
- Samopal Bren 805
- Samopal vz. 58
- Samopal Škorpion vzor 61
- Tankový kulomet PKT 62 mm
- Pistole vz. 82
- Odstřelovací puška SVD Dragunov
- Univerzální kulomet vz. 59
- Protitanková zbraň Carl Gustav a další
Výstroj
Uniformy Armády České republiky si můžeme rozdělit na několik typů. Jedná se o spíše společenské uniformy Vojenské posádkové hudby, dále o uniformy aktivních záloh a rozdílné pojetí představují také uniformy vojáků KFOR a jednotek působících v zahraničních misích. A když už jsme u misí českých vojáků, trochu si přibližme ty nejvýznamnější:
Zahraniční mise
Česká republika se podílela na několika významných misích, většinou v rámci NATO, a samozřejmě se jich stále aktivně účastní. Zde je přehled těch nejdůležitějších zahraničních misí v rámci Armády České republiky, které jsou aktuální k současnému datu:
- Afghánistán– tým českých vojáků zde působí od roku 2008 v rámci NATO.
- Bosna a Hercegovina– Operace Althea- podpora bezpečnosti rozvoje této oblasti.
- Kosovo– Působí zde český tým KFOR o jedenácti členech
- Mali– Pod vlajkou EU zde působí český výcvikový tým
- Sinaj– Pomoc při dohledu na dodržování smluv a dohod mezi egyptskou a izraelskou stranou.
- Somálsko– V této zemi v současnosti působí pouze tři čeští vojáci v rámci operace EU, která má za cíl chránit plavidla Světového potravinářského programu.
Leave a Reply