Bolehlav plamatý – v medicíně pomáhá, jinak je ale smrtelný.

Bolehlav plamatý – v medicíně pomáhá, jinak je ale smrtelný.

04. 03. 2020, 13:55

Jednoletá až dvouletá, až 2,5 m vysoká bylina páchnoucí při vadnutí po myšině. Lodyha přímá, bohatě větvená, rýhovaná, dutá, lysá, ojíněná, v dolní části červeně skvrnitá. Listy zpeřené, v obrysu trojúhelníkovité, až 50 cm dlouhé, dolní řapíkaté, horní pochvovitě přisedlé, lístky řapíčkaté. Okolíky dlouze stopkaté, složené ze 7 až 20 okolíčků, obaly složené z 5 až 6, dolů skloněných listenů se suchomázdřitými okraji, obalíčky ze 3 až 6 listenů. Korunní lístky do 1,5 mm dlouhé, obsrdčité, bílé. Kvete v květnu až srpnu.Latinské rodové jméno je odvozeno z řeckého slova koné, jež znamená smrt.

Výskyt

Místa jeho výskytu jsou rumiště, komposty, hnojiště, podél cest, příkopy, navážky, břehy, křoviny, pole, zahrady. Na půdách kyprých, hlinitých, vlhčích, dusíkatých, stanoviště teplé.

Použití

V minulosti byl bolehlav používán také v medicíně, jako sedativa, analgetika nebo spasmolityka, např. u astmatu nebo dávivém kaši. Dnes se již nepoužívá z docela pochopitelných důvodů.

Bolehlav obsahuje prudce jedovatý alkaloid koniin ve všech jeho částech. V listech je přítomen asi 0,15%, v plodech až 2% (v nezralých více), v listech asi 0,3%. Nejvíce z nich jsou jedovaté plody, nejméně kořen. Kromě toho jsou přítomny alkaloidy n-methylkoniin, konhydrin, pseudokonhydrin a stejně tak silně jedovatý konicein. Mezi další látky patří silice a glykosid diosmin.

Po vysušení se některé alkaloidy odpaří, čímž se sníží toxicita rostliny. Koniin je vstřebáván zažívacím traktem i kůží a vzhledem k tomu, že se jedná o vysoce těkavou látku, může dojít k otravě i po dlouhodobém čichání rostliny. Během otravy dochází k ochrnutí kosterních svalů a později k zástavě dechu. Hlavními projevy otravy jsou zvracení, slinění, bolest žaludku, průjem, končetiny se stávají slabými, polykání a řeč je obtížná, dýchání je těžké, smrt přichází s jasným vědomím zadušení. Prognóza otravy bolehlavem je velmi nepříznivá !!! Léčí se okamžitým vyprázdněním žaludku a podáním stimulancií (strychnin, opium, kofein). V případě otravy je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc! Otrava byla hlášena u lidí zejména po nahrazení bolehlavu jinou velmi podobnou rostlinou (petržel, anýz atd.).

Obsažené látky

V minulosti byl odvar z bolehlavu užíván k popravám odsouzených. Směsí bylin obsahující i bolehlav byl otráven i Sokrates.

 

Příspěvek Bolehlav plamatý – v medicíně pomáhá, jinak je ale smrtelný. pochází z Terčík.cz

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat.  Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.