Bunkr řopík je železobetonový odolný objekt lehkého opevnění budovaný v rámci výstavby československého opevnění. Lidový název „ řopík „ vznikl již v druhé polovině třicátých let ze zkratky ŘOP (Ředitelství opevňovacích prací). ŘOP výstavbu plánovalo a zadávalo stavebním firmám. Tento bunkr patřil mezi základní stavební prvky pohraničního opevnění v letech 1935- 1938 proti Německu. Na základě změněné politické situace v Německu ve třicátých letech 20. století se československá vláda musela rozhodnout o způsobu případné obrany republiky. Proto se začalo stavět pohraniční opevnění. Objekty o síle posádky počtu jednotek mužů byly zahrnuty do tzv. lehkého opevnění.

Bunkr řopík

zdroj: youtube.com

Odolnost Řopíku

Tento bunkr byl velice odolný a soběstačný. Každá stavba se betonovala najednou a každý beton byl přísně kontrolován na tvrdost a odolnost. Konstrukce objektu byla železobetonová o síle čelní stěny a stropu 80 nebo 120 cm. Na střechu se umisťovaly dráty, které sloužily k uchycení maskovacích sítí. Dávaly se i po vnějším obvodu, aby sloužily k uchycení ostnatého drátu jako protipěchotní překážky. Do země se zapouštěly železobetonové sloupy, které sloužily jako protitanková překážka. Vstup byl opatřen mříží a jedněmi pancéřovými dveřmi.

zdroj: youtube.com

Nepřítel mohl být bezpečně pozorován periskopem, kterým byl každý bunkr opatřen. Dále mezi vybavení bunkrů patřil ruční ventilátor, který v případě potřeby (útok plynem nebo kouřem) vháněl dovnitř čerstvý vzduch a vzduch zkažený odváděl ven.

 

zdroj: youtube.com

Současnost Řopíku

Díky několika velkým nadšencům lze tyto objekty vidět v téměř původním stavu i dnes.

Jak dlouho myslíte, že by tyto bunkry vydržely ve válce dnes?

zdroj: youtube.com
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of

Oblíbené články