Bushcraft je spojení dvou věcí: za prvé přežití v divočině a za druhé zábavným a hlavně pohodlným pobytem s přírodě. K tomu nám pomáhají dovednosti jako: rozdělávání ohně, postavení přístřešku, používání nástrojů jako sekera nebo nůž, schopnost opracovávat dřevo a zpracovávat jiné přírodní materiály a mnoho dalšího.

zdroj: fotobanka pixabay.com 

Bushcraft v minulosti

Bushcraft není žádná moderní vymoženost, schopnosti přežití v přírodě jsou staré jako samo lidstvo. Metody využívané ve starých dobách, jsou s menší úpravou využívány i dnes. Tyto schopnosti ale neumožňují pouze přežít, ale také zajistí pohodlí. Veřejnost si obvykle myslí, že naši předkové žili na pokraji vyhladovění v extrémních podmínkách a každý den o svůj život bojovali. Antropologické výzkumy však tvrdí opak.

Obvykle naši předci žili pohodlně, lidé vytvářeli umělecká díla z přírodních materiálů a někomu by se možná mohlo i zdát, že jejich život byl pohodlnější než život moderní. Předkové využívali svou inteligenci, komunikovali a lovili ve skupinách. Díky své vynalézavosti dokázali řešit mnoho problémů se kterými se setkávali. Přežili díky tomu, že pracovali ve skupině, našli způsob jak využívat přírodní zdroje, a to jim umožňovalo pohodlný život. Bushcraft využívá znalosti a dovednosti, které většina moderních lidí již nezná.

zdroj: fotobanka pixabay.com 

Bushcraft dnes

Význam slova bushcraft dnes obsahuje velkou škálu věcí, je to rozšíření termínu outdoor. Obecně se bushcraft považuje za schopnost porozumění přírodě. Kromě přežití nám také bushcraft umožňuje, za pomoci tradičních umění z celého světa, pohodlný a zábavný pobyt v přírodě. Pojem bushcraft se k nám dostal ze zahraničí, především z USA, JAR, Austrálie, Nového Zélandu, a pomalu se zde ukotvuje.

Vyjma skautů a „zálesáků“ může bushcraft zaujmout i ostatní lidi se zájmem o turistiku a obecně pobyt v přírodě.

Úzce s bushcraftem souvisí i tramping, a to díky svému základu toulání přírodou a pobytem v ní. Tramping byl ve své době také trendem, trampové budovali své tábořiště pod názvem „osada“, bushcrafťáci si staví „bushcraft camp“.

zdroj: fotobanka pixabay.com 

Představitelé

  • Les Hiddins: Tento muž se zasloužil za popularizaci bushcraftu v Austrálii.
  • Mors Kochanski: Je kanadský instruktor kurzů přežití, v roce 1987 publikoval vlastní knihu „Nothern Bushcraft“.
  • Ray Mears: Ray je Brit, který výrazně přispěl k rozšíření pojmu bushcraft do vědomí veřejnosti, má také svůj vlastní televizní pořad.

 
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články