Vlastnosti a typy survival čelovek

Při outdoor dobrodružstvích a survival zážitcích budete potřebovat světlo. Takové světlo, které pro vás bude pohodlné, neobtěžující a samozřejmě i dostatečně efektivní. Ideálním řešením jsou takzvané čelovky, nebo také čelové svítilny, které si můžete jednoduše připevnit na hlavu. Stanou se součástí vašeho těla a vy se nemusíte o nic starat. Podle čeho ale určit, která čelovka pro vás bude nejlepší? U takových svítilen jsou nejpodstatnějšími parametry výkon, dosvit a světelný tok, ale také odolnost a typ žárovky.

Čelová svítilna

zdroj: fotobanka pixabay.com

Počty lumenů, světelný tok

Počet lumenů určuje intenzitu svícení, lépe řečeno světelný tok, což je množství energie, kterou generuje zdroj. Například klasická žárovka s výkonem 60 W dokáže vytvořit světelný tok cca 700 lumenů. Pro survival se ale dají využívat již čelovky s nižším světelným tokem, s hodnotami začínajícími někde u 150 lumenů. Dejte pozor na to, zda výrobce udává správné údaje, poměrně běžně se totiž najdou tací, kteří trochu přehání, a skutečnost je pak jiná, zvláště to platí pro levnější typy čelovek.

Dalšími důležitými parametry světla čelovek jsou:

 Barva světla

 Šířka světelného kuželu

 Intenzita svícení

Dosvit čelovek

Velmi důležitou vlastností při výběru čelovky je dosvit, tedy délka světelného kuželu udávána v metrech. Vlastníte-li čelovku s nižším světelným tokem, řekněme do 200 lumenů, model spíše pro domácí použití, počítejte s dosvitem asi do 10 metrů. Pokud ale vyberte čelovku pro náročnější přežívání v divočině, kdy počítáte s pohybem v těžkém terénu, měly by se hodnoty svítivosti pohybovat od 200 do 500 lumenů a dosvit pak bude činit i několik desítek metrů. A zde se můžeme pozastavit u regulátorů světelného toku a dosvitu, s jejichž pomocí je udržena stejná svítivost i po delší dobu. Pokud čelovka není takovým regulačním zařízením vybavena, bude se s přibývajícím časem postupně snižovat intenzita osvětlení i dosvit.

Čelovka s největší svítivostí

zdroj: fotobanka pixabay.com

LED nebo klasika?

Ti nejzkušenější outdoor nadšenci vám pravděpodobně řeknou, že klasickým žárovkám u čelovek odzvonilo. Do všech lidských odvětví pronikají LED žárovky, jejichž technologie nabízí různé výhody. Především je to úspornost a dlouhodobější výdrž, ale svou důležitost má nepochybně i váha. „Ledky“ jsou jednoznačně lehčí a skladnější, takže nebudou tolik omezovat.

LED žárovky navíc vykazují vyšší světelnou účinnost, kterou dokážou udržet i po velmi dlouhý čas při nepřetržitém používání. Moderní čelovky s LED žárovkou si pak můžete často nastavit na vhodný světelný režim, například na nižší výkon za lehkého osvětlení, nebo na vysoký výkon za plné tmy.

Vodotěsnost a odolnost

Odolnost čelovek vůči vlhkosti má svůj velký význam, vždyť se jedná o outdoorové vybavení, u nějž se dá očekávat vysoké zatěžování a vystavení klimatickým extrémům. Celková odolnost se může jednak odvíjet od použitých materiálů, či konstrukce, ale také od dalších faktorů, souvisejících s pobytem v přírodě. Běžně používaným výrobním materiálem u čelových svítilen je plast. Pokud jsou ale celé z plastu, můžete očekávat nižší odolnost při pádu a při prodírání se náročným terénem, na druhou stranu vám nikdy nezreziví. Další formou jsou čelovky z kovových slitin či například z upraveného hliníku a dalších kovů. Pro zlepšení odolnosti se často využívají speciální povrchové úpravy, jako je anodizace, omezující možnost deformací nebo narušení povrchu.

Profesionální survival čelovky disponují odolností vůči pronikání vody, která by měla být garantována původcem. Jak poznat, že se jedná o garantovanou voděodolnou čelovku? Například při označení IP68 znamená první číslo za písmeny odolnost vůči pronikání různých tělísek či prachu, zatímco druhá číselná hodnota udává vodotěsnost. Čím je druhá číslice vyšší, tím vyšší stupeň rezistence vůči vodě očekávejte, pro outdoor akci jsou pak spíše nevhodné čelovky s hodnotami 1-3.

Co ještě zohlednit při koupi čelovky?

 Váha

 Ergonomie a přizpůsobivost

 Desing

 Doporučené baterie

 Výrobce

Jakou čelovku používáte vy? Podělte se s námi o zkušenosti.
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články