Černohlávek je vytrvalá, 5 – 25 cm vysoká rostlina. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, nevětvená nebo větvená v paždí listů a nepravidelně 4hranná. Listy jsou řapíkaté, jen nejhornější pár obvykle přisedlý, vstřícné, křižmostojné, čepel je  vejčitá, celokrajná nebo jen slabě zubatá, nejvyšší pár listů je těsně přisedlý pod květenstvím. Květy jsou v okrouhlém nebo vejčitém lichoklasu, kalich hnědočervený, koruna modrá, horní pysk přilbovitý. Kvete od června do srpna a na sečených loukách i vícekrát do roka.

Výskyt

Nejčastěji jej najdeme na trávnících, sečených lukách, zahradách, v parcích, pastvinách, mezích a lesních pasekách. Preferuje mírně vlhké, humózní, hlinité až hlinitojílovitým půdám s neutrálním až slabě kyselou reakcí.

Použití

Sbíráme nať v době květu. Droga zvyšuje srážlivost krve a podporuje hojení ran, má také protizánětlivé účinky, lze ji použít např. jako kloktadlo při angíně, užívá se při bolestech žaludku, při zánětu žaludku, hemeroidech a ve formě koupele utišuje bolesti svalů a kloubů.

Na hojení ran se užívá jemně mletý prášek z usušené drogy , který se používá jako zásyp, nebo obklady z čerstvých rostlin, droga rány čistí, desinfikuje a potlačuje vznik hnisu. Odvar, který se vaří jen asi 2 minut, se užívá jako hemostatikum, tudíž zastavuje krvácení, při žaludečních problémech se užívá nálev, který lze použít i při bolesti v krku, a to 1 polévková lžíce drogy na 0,3 l vody, pijeme 3x denně před jídlem.

Obsažené látky

Obsahuje třísloviny, hořčiny, pryskyřice, silice, olejnaté substance, kaučuk a dosud ne dobře prozkoumanou látku zvyšující srážlivost krve.

 
Facebook komentáře

O komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články