Airsoft je druh moderního, bojového sportu. Ve své podstatě by se dal přirovnat k paintballu – cílem je zasáhnout protivníka. Jako střelivo se používají plastové kuličky o průměru 6 nebo 8 milimetrů. Kuličky jsou vystřelovány ze zbraní, které svým vzhledem,váhou a ovládáním odpovídají reálným zbraním.

K airsoftu se dá přistupovat různě, pro někoho je to jen odreagování od práce, školy. Někdo se chce naučit vojenské nebo policejní taktiky. Někoho baví sbírání originálních výstrojních součástek a airsoft je jen způsob jak sbírku doplnit o funkční repliku zbraně.

Historie airsoftu

Airsoft vznikl v Japonsku v 90. letech 20. století díky velmi přísné zbraňové legislativě, která téměř znemožňovala vlastnictví střelné zbraně. Japonci proto začali vyrábět plastové modely zbraní. Později dokázali tyto repliky střílet 6 mm kuličky – vznikly manuální zbraně.. Ty pak doplnili zbraně plynové a elektrické.

V České republice se airsoft objevil po roce 1989. Airsoftová komunita byla velmi malá a téměř nikdo airsoft neznal. To se časem změnilo, začalo se prodávat více zbraní včetně elektrických, ty však byli poměrně drahé.

Kolem roku 2000 se na trhu objevili čínské airsoftové zbraně, které byli mnohem levnější. To k airsoftu přitáhlo mladší a méně majetné hráče. Komunita se začala rozrůstat a rozrustá se i nadále.

Pravidla airsoftu

Hráči při hře, fotografie převzata od Airsoft Academy
Hráči při hře, fotografie převzata od Airsoft Academy

 

Samotná hra má jasný cíl a to zasáhnout protivníka případně splnit úkol daný scénářem (dobýt určité místo, najít a ,,zabít” hledanou osobu atd.)  Airsoft je založen na čestném přístupů hráčů- pokud je hráč zasažen musí to ohlásit a odejít ze hry. To je jak výhoda (rozvíjí ,,fair play” hráčů) tak i nevýhoda (někteří hráči ne vždy ohlásí zásah). Konkretní pravidla se liší podle akce a mohou omezovat například kapacitu zásobníků, výkon zbraní, výstroj hráčů.

zdroj: airsoftcr.cz

Zbraně

Airsoftové zbraně jsou podle české legislativy zbraně kategorie D, vlastnit je mohou osoby starší 18ti let. Jejich úsťová rychlost se pohybuje od 70 do 220 metrů za sekundu, kadence (rychlost střelby) dosahuje až 70 ran za sekundu. Hmotnost kuliček se pohybuje od 0.12 do 0.45 gramů. Ceny zbraní se pohybují od 500 korun za jednoduchou manuální pistoli až po 100 000 za vzácné a dokonale zpracované elektrické nebo plynové zbraně. Dělíme je, podle způsobu pohonu projektilu, na:

Hráč s manuální odstřelovací puškou
Hráč s manuální odstřelovací puškou

 

Manuální – Kulička je vystřelena z hlavně tlakem vzduchu, který je tlačen rozpínající se pružinou. Je tedy nutné je před každým vystřelem natáhnout hnací pružinu. Díky tomuto jednoduchému principu jsou manuální zbraně spolehlivé, levné, a ve své podstatě i velmi přesné. Na druhou stranu jejich kadence je velmi nízká, proto je tento způsob pohonu využíván hlavně u odstřelovacích pušek.

 

zdroj: airsoftcr.cz

Plynová zbraň Glock
Plynová zbraň Glock zdroj: airsoftcr.cz

 

Plynové – K pohonu projektilu je využíváno teplotní roztažnosti některých plynu. Plyn je naplněn v zásobníku, po stisknutí spouště se uvolní, roztáhne a vystřelí kuličku z hlavně. Plynové zbraně se svým ovládáním nejvíce blíží reálným zbraním a většina je vybavena systémem BlowBack, který simuluje zpětný ráz zbraně. Nevýhodou jsou vyšší provozní náklady a problematické použití v zimě.

 

Vnitřní mechanismus elektrické zbraně
Vnitřní mechanismus elektrické zbraně

 

 

Elektrické – Pružina je stlačována pomocí ozubených kol a elektromotoru. To umožňuje střílet dávkou.Je to nejrozšířenější typ zbraní, ale také nepříliš spolehlivý. Proto existuje velkém množství dílů kterými je možné zbraně vylepšit – upgrade díly. Elektrické zbraně jsou poměrně levné, nenáročné na údržbu a vyrábí se mnoho modelů.

 

zdroj: airsoftcr.cz

Elektropneumatické – Relativně nový systém, kulička je vystřelena tlakem vzduchu, který je skladován v tlakové nádobě. Proud vzduchu ovládá elektronicky řízený solenoid. Výhodou elektropneumatických zbraní je extrémní spolehlivost a možnost regulovat výkon. Naopak nevýhodou je nutnost nosit tlakovou nádobu a vysoké pořizovací náklady.

 

Výstroj

Jedinou, opravdu nutnou částí výstroje jsou ochranné brýle, které chrání zrak. Nicméně výstroj je velmi důležitá – do značné míry určuje výkon hráče, obzvláště v náročnějších podmínkách.

Základem je kvalitní, nepromokavá a dostatečně pevná obuv. Mnoho hráčů používá funkční sportovní prádlo. Většina dále nosí:

pokrývku hlavy -klobouk nebo helma slouží k maskování hlavy případně jako ochrana před zásahy do hlavy.

ochrana obličeje – chrání obličej před zraněním způsobeným kuličkou.

ochrana krku – šátek shemang nebo baracuda (síťový šátek).

vojenský maskovací komplet – podle armády,jednotky, kterou hráči napodobují.

rukavice – chrání ruce při pádech a při zásahu kuličkou.

chrániče kolen – chrání kolena při zaklekávání.

pyrotechnika –  airsoftové granáty nebo dýmovnice, použití určují pravidla dané akce.

vysílačka – slouží ke komunikaci, obvykle v pásmu VHF/UHF.

reflexní vesta – používá se k označení vyřazeného hráče.

taktická vesta – případně nosič plátů, vybírá se většinou podle napodobované jednotky, slouží k přenášení náhradních zásobníků, munice, pyrotechniky, vysílačky, vody.

opasek – slouží k upevnění pouzdra na záložní zbraň, osobní lékárničky, pouzder na zásobníky pro sekundární zbraň. 

1544318_552660241492473_436807198_n
Elektrická zbraň G3 a ukázka výstroje

zdroj: airsoftcr.cz

 

 

 
Facebook komentáře

1
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
MichalSOpor Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
MichalSOpor
Host
MichalSOpor

Ahoj moc hezký článek

Oblíbené články