Fotopast (fotografická pást) je plně automatizovaný digitální fotoaparát, jehož spoušť se aktivuje jakýmkoli pohybem v jeho okolí. Fotoaparát tak vytvoří několik statických snímků a lze ho používat pro denní i noční záznam. Díky tomu můžeme chránit svůj majetek nebo pozorovat pohyb zvěře. Často ji užívá také policie pro identifikaci pachatele. Fotopast je aktivována spuštěním PIR čidla a to v okamžiku, kdy je zaznamenám pohyb v zorném poli snímače. Pracuje i na základě teplotních změn. Všechny fotografie i videa jsou uloženy na kartě a moderní fotopasti fotí ve dne barevně a v noci černobíle podle použitého typu osvitu.

zdroj: youtube.com

Průkopníkem ve vývoji fotopasti byl Frederick Walter Champion. Využíval dokumentování volně žijících zvířat fotoaparáty, které spouštěl nataženými dráty. V Siwaliksu v Severní Indii tak touto technikou pořídil nádherné snímky zvířat (indický leopard, indický divoký pes, bengálský tygr).

 

Jak se bránit proti krádeži fotopasti?

 

1. Je třeba dát si práci s kamufláží. Můžeme použít falešné ptačí budky nebo hromadu větví.

2. Fotopast vždy dobře ukrýt, ale dát pozor na to, aby pohybová čidla, objektiv a osvitová jednotka zůstaly nezakryté.

3. Vždy si zaznamenat výrobní číslo fotopasti.

4. Nepodcenit mechanické zabezpečení. Například fotopast umístit do ocelové ochranné skřínky, kterou dobře přichytíte.

5. Dražší fotopast zajistit ještě jednou fotopastí, která bude monitorovat pohyb pouze kolem první fotopasti.

zdroj: youtube.com

Jak poznat kvalitu?

 

Kvalitní fotopast poznáme podle několika kritérií. Za prvé musí rychle reagovat na pohyb tepelné stopy, která aktivuje pohybové čidlo (PIR). Dále je důležité provedení objektivu. Kvalita optiky a šíře záběru, světelnost, bez problémů snímá i v noci. Vždy zkontrolujeme prodlevu mezi aktivací pohybového čidla a samotnou expozicí, abychom si byli jistí, že reaguje dostatečně rychle. Jako úložiště záběrů slouží paměťové SD karty.
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články