Hamaka je mnohdy označována jako houpací síť, ale není tomu tak docela. Spíše bychom o ní mohli hovořit jako o závěsném spacáku, se sítí má opravdu pramálo společného, a to platí i o houpacím efektu. Hamaky jsou primárně určené pro přespávání v přírodě, tam, kde není možné postavit stan nebo podobný přístřešek. Poměrně běžně je tento název přebírán právě pro různé typy houpacích sítí, je to ale zavádějící. Pravé vojenské a zálesácké Hamaky nejsou jen pro relaxování na zahradě, obstojí i v náročných klimatických a terénních podmínkách.

Nejedná se tedy o síť, ale o celistvou látku, zajišťující vyšší pevnost a také více pohodlí jak vojákům a dobrodruhům, tak lovcům, rybářům, skautům, turistům, trampům či prostým milovníkům outdoor pobytu.

Vojenská hamaka - síť

zdroj: fotobanka pixabay.com

Plusy Hamaky:

 Pohodlí v náročných podmínkách

 Skvělá prodyšnost, díky které bude tělo dýchat

 Výborná dostupnost

 Vysoká variabilita provedení

 Možnost snadného závěsu

 Velmi dobrá skladnost

 Odolnost proti vlhkosti a chladu

 Vysoká trvanlivost

 Snadné čištění

Spaní v Hamace

zdroj: fotobanka pixabay.com

Jak spát v Hamace – houpací síti?

Vaše pocity při spánku v Hamace mohou být velmi příjemné, musíte si ji ale dobře připravit a správně instalovat. Při spánku pod širým nebem se doporučuje vytvořit dodatečný přístřešek nad Hamakou, který zabrání padání nečistot ze stromů. A to ani nemluvíme o zajištění proti dešti. Vhodné je použít spací pytel či karimatku jako jakousi matraci. Na spaní si musíte chvíli zvykat, pro někoho může být zcela nevhodné, zvláště pro ty, co trpí na bolesti zad a kloubů, nebo pro milovníky spánku na břiše.

Kde spát v Hamace?

V „houpací síti“ se vyspíte v podstatě kdekoliv, vždyť k tomu je také určena. Pokud nemáte po ruce speciální spacák, bivak či rovnou stan, bude Hamaka skvělým řešením pro přenocování v přírodě. Také ji můžete použít v náročném, příliš členitém nebo velmi špatně přístupném terénu, či tam, kde je příliš vlhko. Jako příklady si můžeme uvést třeba bažinaté lokality, kde je spánek na zemi takřka nemožný, znečištěné a hmyzem zamořené povrchy nebo strmé terény v horách. V „houpací síti“ nainstalované dostatečně vysoko budete navíc chráněni před pozemními dravci, slouží tedy i k zajištění bezpečnosti.

Přejeme dobrou noc…
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články