Popis

Heřmánek je 15-50cm vysoká, přímá, jednoletá rostlina s příjemných aroma. Stonek je přímý, větvený a lysý. Listy jsou jemné a střídavé, 2-3x zpeřené s úzce čárkovitými špičatými úkrojky. Zlatožluté trubovité a bílé jazykovité květy jsou uspořádány do latě. Poznávacím znakem je duté květní lúžko, které ho odlišuje od podobného heřmánkovce nevonného. Plodem je nažka ani ne 1 mm dlouhá. Kvete v květnu až říjnu.

Heřmánek pravý

zdroj: google.com

Výskyt

Roste na rumištích, polích a podél cest. Nejraději má výživné s dusíkaté hlinité půdy.

Heřmánek pravý

zdroj: google.com

Použití

U heřmánku sbíráme květ nejlépe se suchého počasí 3-5 dní po rozkvětu, květní stopka by neměla být delší něž 2 cm. Suší se ve stínu nebo při umělém sušení za teploty do 40°C. Droga z heřmánku hlavně uvolňuje křeče, působí protizánětlivě, dezinfekčně a podporuje pocení. Podle J. A. Zentricha příznivě působí při léčbě zánětů trávícího ústrojí, proti peptickému vředu, při nadýmání, ničí jedovaté produkty látkové výměny mikroorganismů jako jsou streptokoky nebo stafylokoky, je vhodná při angíně či zánětech v dutině ústní nebo hrtanu.

Květ heřmánkuzdroj: google.com

Preventivně můžeme heřmánek používat při potížích s trávením a stolicí, kdy pijeme 2x denně nalačno heřmánkový čaj a k tomu si dáme 1-2 lžičky mléčného cukru. Pokud nejde o závažnější nemoc, může tato kúra pomoct již do 3-4 týdnů. Nejčastěji se heřmánek podává jako nálev, který se připravuje ze dvou čajových lžiček drogy na 200 ml vroucí vody. Při inhalování se 1 polévková lžíce drogy vaří cca ve 200 ml vody a pod přikrývkou se vdechuje 10 min.

Protizánětlivých účinků chamazulenu se využívá při léčbě popálenin nebo poškození kůže radiovým nebo rentgenovým zářením, protože tato látka urychluje hojení, snižuje bolest a eliminuje tvoření jizev. Obklady nebo koupele se využívají i při dalších zánětlivých onemocněních jako jsou např. hemeroidy. Heřmánek je hojně používán i v kosmetice, masti urychlují hojení a omezují tvorbu jizev, koupele se používají při ošetření vlasové pokožky a zesvětlení vlasů, extrakty z heřmánku najdeme v pleťových maskách nebo ústních vodách.

Heřmánek pravý

zdroj: google.com

Obsažené látky

Obsahuje modré silice (asi 1,5%, u pěstovaných forem až 3%) s hlavní složkou chamazulenem a dále bisabolol, farnesen, hořčiny, flavonové glykosidy, kumarinové látky, cholin, sliz, apigenin, který má protikřečové účinky, a další účinné látky.

 

0 0 votes
Article Rating



Facebook komentáře

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Oblíbené články