Schopnost ubránit se raketovým útokům je pro Izrael otázkou „života a smrti“. Pro Izrael znamená obrana proti střelám neuvěřitelné finanční náklady. Proto se izraelská firma Rafael Advanced Defense Systems rozhodla vyvinou jinou alternativu obrany – laser.

zdroj: youtube.com

Laserové zbraně nejsou otázkou prestiže nebo rozmanitosti vojenských stratégů. Jejich obrovská výhoda je hlavně levnější provoz.

Jako příklad můžeme uvést Izrael na kterou stále útočí Hamás a Hizballáh, ti používají střely krátkého dosahu jako jsou Kassám nebo deriváty raket Katuša, každá raketa stojí přibližně 1000 dolarů.

zdroj: youtube.com

Systém Iron Dome má na starost obranu proti těmto útokům, podle časopisu The Time of Israel jedna raketa přijde přibližně 100 000 dolarů. Proto systém ignoruje cíle menší než rakety a střely, které míří mimo obydlené oblasti. Musíme také připomenout, že dvě z deseti raket Iron Dome nedokáže zničit.
Řešením může být vyvíjený mobilní laser HELWS, neboli High-Energy Laser Weapon System, od izraelské firmy Rafael. Laser patří do kategorie zbraní C-RAM a C-UAV, do této kategorie patří zbraně schopné působit proti raketové, dělostřelecké a minometné munici a proti bezpilotním letounům.

zdroj: youtube.com

Laser HELWS se začlení do nového systému protivzdušné obrany Iron Beam. Iron Beam má za úkol doplňovat Iron Dome, především v okamžité reakci. Jako příklad si můžeme vzít třeba město Sderot, které se nachází 4 km od hranice Gazy. Iron Dome nedokáže reagovat na útoky na město.
Iron Beam, neboli železný paprsek, má sloužit jako nejnižší pátá vrstva protivzdušné obrany Izraele. Doplňovat tak bude systémy Iron Dome (železná kopule), Davids Sling (Davidův prak) a nejvýkonnější Arrow 2 a Arrow 3 (šíp 2 a 3).

zdroj: youtube.com

Jediné co se o laseru HELWS ví je, že se jedná o polovodičový laser schopný zničit RAM munici na vzdálenost 7 km. Vývoj laseru je již skoro dokončen, pokud vše půjde podle plánu budou první systémy Iron Beam rozmístěny v průběhu příštího roku.

zdroj: youtube.com
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články