Reakcí na rostoucí počty teroristických útoků v Izraeli bylo zřízení Izraelských obranných sil, zkráceně IOS. Na založení těchto armádních složek se nejvíce podílel slavný ministr izraelské obrany Ben Gurion a k oficiálnímu ustavení došlo v roce 1948. Prvními členy byli bývalí bojovníci Hagany, což byla podzemní armáda a vojenských frakcí Lechi a Igrun. Připojili se také někteří příslušníci takzvané „Židovské brigády“. Primárním úkolem byla obrana Izraele ve válkách a v boji proti terorismu.

V roce 1979 došlo k významné události a změnám na bojových frontách Izraele, byla podepsána mírová smlouva s Egyptem a od této doby se IOS zaměřily především na oblast Palestiny a Jižního Libanonu. V současnosti se izraelská armáda skládá z pozemního vojska, letectva a námořnictva, hlavním velitelem pak není prezident, ale náčelník Generálního štábu, v současnosti je jím Gadi Eizenkot.

V letech 1956 až 1966 ustaly nejhorší boje s arabskými sousedy a tak se mohlo Ministerstvo obrany Izraele zaměřit na posílení techniky a výrazné renovace, které učinily z IOS vskutku obávané bojové seskupení, nahánějící dodnes strach nejen teroristům na Středním východě. V této době došlo rovněž k transformaci na profesionální armádu. Izrael se řadí k zemím, které se věnují vývoji jaderných zbraní.

zdroj: youtube.com

Čísla

Věk pro odvod do profesionální armády IOS činí 18 let a služba trvá celé tři roky u mužů, u žen jsou to pak roky dva. Aktivních vojáků je v současnosti přibližně 176 tisíc, zálohy čítají přes 650 000 vojáků. Rozpočet Izraelských obranných sil je velmi vysoký, konkrétně se jedná o sumu kolem 13 miliard amerických dolarů, což máme celých 7,5 procent HDP Izraele.

Výzbroj IOS

Mezi jednotlivými složkami IOS panují velmi dobré vztahy a díky blízkosti těchto jednotek je dosaženo skvělé koordinace v boji. Již od počátku se izraelská armáda snažila o originalitu, tak aby dokázala pružně reagovat na specifické bojové podmínky Blízkého východu. A k tomu patří samozřejmě také vývoj vlastních zbraní a vojenské techniky. Není tajemstvím, že izraelští vývojáři jsou autory mnoha vojenských patentů, vylepšení a skvělých řešení. Jako příklady si můžeme uvést již legendární samopaly Uzi, pistole Deser Eagle, osvědčené tanky Merkava, útočné pušky Galil nebo pušky Tavor.

Při vývoji svého arzenálu spolupracuje Izrael především s USA a díky této plodné kooperaci bylo vyvinuto například letadlo F-15I nebo moderní laser THEL. Také protiraketové systémy Arrow jsou výsledkem vzájemné spolupráce těchto dvou vojensky vysoce vyspělých zemí.

Ženy v IOS

zdroj: youtube.com

Skoro se tomu nechce věřit, ale v IOS dnes pracuje více než třetina žen na pozicích vojáků, a více než polovina na důstojnických postech. Většina oblastí a funkcí je uzpůsobena tak, aby je mohla vykonávat také žena. Pro zajímavost, ženská část izraelské armády je asi třikrát početnější než celé osazenstvo AČR. A dámy v zeleném můžete běžně potkat ve všech izraelských městech, kde společně s muži stráží bezpečnost a jsou v neustálé pohotovosti. Když si uvědomíme to, že Izrael je doslova obklopený potenciálními hrozbami v podobě mnoha islámských států, není divu, že jeho bojeschopnost je skvělá a přispívají k ní také ženy v početném zastoupení.

 

Mossad

Součástí Izraelských obranných sil je také chronicky známá a často nechvalně proslulá tajná služba Mossad, jejímž hlavním úkolem je boj proti terorismu. Najdeme zde ale také další dvě rozvědky, které nejsou tolik známé, Šin Bet a Aman, kdy Aman je oficiální složkou armády. Na Mossad je ovšem třeba pohlížet jako na jednu z nejúspěšnějších protiteroristických vojenských organizací vůbec.

Izraelsko-palestinský konflikt

Nejvýznamnějším konfliktem, kterého se armáda Izraele účastní již dlouhodobě, je válka s Palestinou. Těžko říct, kde přesně hledat příčinu a kořeny konfliktu, jisté ale je, že velká část viny je přikládána rozdílným vyznáním obou zemí. Konflikt vzniknul v roce 1948 a probíhá dodnes, s menšími či většími mírovými přestávkami. Mezi nejvýznamnější milníky těchto bojů patří jednak vznik teroristického seskupení Fatah, ale také založení Organizace pro osvobození Palestiny roku 1965.

V roce 1987 navíc vznikla problematická strana Hamás s islámským programem.
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of

Oblíbené články