Ovládat stavbu přístřešku je jednou z klíčových schopností pro přežití v přírodě. Kvalitní přístřešek nás ochrání před deštěm, větrem i zvířaty. Především nám ale dovolí dostatečně se vyspat a správně si odpočinout. Pokud s sebou máme celtu nebo jinou plachtu, máme v podstatě vyhráno. Budeme-li muset stavět přístřešek z přírodních materiálů, strávíme tím pravděpodobně několik hodin. Vynaložená námaha i čas se nám ale bohatě vrátí.

Důležitý je výběr správného místa

 

Přístřešek
Přístřešek

zdroj: fotobanka pixabay.com

Než se pustíme do samotné stavby, musíme věnovat zvýšenou pozornost několika základním věcem. Velmi důležitý je správný výběr místa. V úvahu musíme vzít všechny možnosti. Proto nestavíme přístřešek na kopci, kde může silně foukat a v krajním případě i uhodit blesk. Podobně se vyvarujeme stavby přístřeší u ojedinělého stromu. Raději sejdeme hlouběji do lesa, kde si dáme pozor na další nebezpečí. Vyvarujeme se údolíček, kudy může v případě silného deště téct voda. Také si dáme pozor, aby nebyly v okolí zvířecí stezky nebo například potůček, jinak nás bude v noci budit šustění zvěře a zurčení vody. Nouzové přístřeší stavíme v závětrné straně, kde je sucho a nehrozí, že nám spadnou ztrouchnivělé větve na hlavu. Také bychom měli mít v okolí dostatek stavebního materiálu.

Celta nám práci ulehčí, ale jde to i bez ní

Jak postavit přístřešek z celty, plachty nebo ponča, si vysvětlíme v tomto odstavci. Nebudeme potřebovat zdaleka tolik úsilí, jako kdybychom tyto vymoženosti neměli. Plachtu napneme nejlépe na délku mezi dvěma stromy, čímž nám zůstane jedna strana volná. Tu ukotvíme pod rozumným úhlem (například 40°) k zemi kamenem anebo opět přivážeme ke kořenům či kmenům. Důležité je dobře si vystlat místo na spaní. Pro tuto část stavby použijeme mech a suchou trávu, která přijde nahoru. V zimě poslouží i kůra. V podstatě už v tuto chvíli můžeme bydlet.

V případě, že si budeme muset vystačit pouze s dary přírody, využijeme daleko více fantazie. Takovýchto přístřešků si můžeme vyrobit desítky druhů, podstatné jsou především znalosti materiálů. Pro nosné konstrukce použijeme větve. Měly by být dostatečně pevné, ale ne zbytečně těžké. Různými způsoby je opřeme o kmen stromu, případně vytvoříme příčku, která se stane nosnou pro další větve. Díky tomu vytvoříme podobný přístřešek, jako předtím z celty. Pro ukotvení jednotlivých větví nám nejlépe poslouží lýko, které tvoří vrstvu mezi kůrou a dřevem živého stromu. Abychom zabránili vstupu vody či větru, použijeme na střechu adekvátní materiál. V našich zeměpisných šířkách je nejlepší použít kombinaci mechu a smrkových větví s hustým porostem jehličí. Prostor pro ležení si vysteleme podobně, jako v předchozím případě.

0 0 votes
Article Rating



Facebook komentáře

Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Oblíbené články