Jak se připravit na ekonomickou, klimatickou či zdravotní apokalypsu?

Jen málokdo si nepamatuje velkou paniku, kterou vyvolala předpověď konce světa dle májského kalendáře, dnes už víme, že se nic děsivého nekonalo, i když „šťouralové“ tvrdí, že apokalypsa se vlastně již děje a započala právě v roce 2012. Můžeme to brát jako narážky na neustále přibývající útoky teroristů, ale také další, například klimatické události, které se nám v poslední době tak trochu množí.

Jste připraveni na apokalypsu, ať už bude jakákoliv? Nejprve si povězme v kostce, co vše by nám vlastně mohlo hrozit a následně se již můžeme věnovat tipům a radám, které se chtě nechtě jednou budou hodit, to je jisté. Jen nevíme, kdy přesně velká pohroma přijde.

Jak přežít apokalypsu?

zdroj: fotobanka pixabay.com

1. Přírodní katastrofy

Přírodní kataklyzma není ničím výjimečným a podle těch nejvíce fundovaných předpovědí by právě příroda mohla zapříčinit konec světa. A těch možností je opravdu hodně, ať už mají původ na Zemi nebo jinde ve vesmíru:

 Hurikány, cyklony, tornáda, uragány

 Zemětřesení

 Tsunami

 Obří záplavy

 Globální sucho

 Sluneční erupce a další vlivy slunce

 Srážka s vesmírnými tělesy

Přírodní apokalypsa

zdroj: fotobanka pixabay.com

2. Ekonomický kolaps

Ani ekonomický kolaps není vyloučený, mohl by souviset s různými faktory. Tak například by se mohlo jednat o selhání počítačových a technických systémů, s nimiž jsme si zvykli žít opravdu ve velmi úzkém spojení, nebo o vyčerpání zásob zdrojů. Pokud by ve velkém městě vypnula elektřina, konal by se návrat skoro do středověku. Ekonomické potíže globálních rozměrů by ale mohla zapříčinit také světová válka, jaderný konflikt, vítězství teroru či právě přírodní podmínky zmiňované v předchozí kapitolce.

Největší nabídka plynových masek zde.

3. Epidemie

Filmy o zombiích nemusí být až takovou fikcí a není tajemstvím, že v různých částech světa jsou stále vyvíjeny biologické zbraně, které by se mohly vymknout kontrole. A pak by mohla přijít skutečná epidemie, buďto smrtící a zhoubná, nebo taková, která by nakazila planetu virem měnícím lidské návyky a všechna zaběhnutá pravidla. Rovněž bychom se mohli setkat s ničivými neznámými chorobami, které se mimochodem objevují neustále, zatím jim chválabohu dokážeme čelit.

4. Lidské selhání

Apokalypsa by se mohla vyvinout také z nešťastné události v souvislosti s působením člověka. Jako zářný příklad si zde můžeme uvést obsluhu jaderných reaktorů, při které dojde k chybě zabezpečení. Následky by mohly být samozřejmě globální a velmi těžko řešitelné, o čemž jsme se v minulosti již přesvědčili, naštěstí v menším měřítku. Připomeňme si havárie Černobylu nebo Fukušimy.

Příprava na krizi

Ale pojďme k tomu hlavnímu, tedy k přípravám na apokalypsu. Budeme hovořit o obecných zásadách, které platí více či méně pro každý z výše zmiňovaných případů.

 Voda

Počítejme s tím, že již máte vybudovaný nějaký úkryt pro případ globální nebo regionální katastrofy. Jako první si připravte dostatečné zásoby čisté a nezávadné vody, a to nejlépe prostřednictvím studny přímo v tomto úkrytu či sklepení. Pokud bychom hovořili o množství, odborníci na přežití doporučují mít připraveno alespoň 4-5 litrů na osobu, nejen na pití, ale také na nezbytnou hygienu.

Další možností je sbírat dešťovou vodu a následně ji využívat jako užitkovou a upravenou k pití. Dopředu si můžete pořídit některé moderní filtry a čisticí tablety, nebo si vyrobit vlastní domácí filtr.

Například takto:

Vezměte si tři nádoby z nezávadného kovu, u nichž vytvořte ve spodní části otvory. Následně je postavte na sebe. Ve spodní nádobě bude dřevěné uhlí, v druhé písek a v poslední, tedy horní, hrubší písek nebo štěrk. Při prolívání dešťové vody, není-li znečištěna až příliš, získáte poživatelnou tekutinu, se kterou se bude dát po určitý čas přežít.

 Jídlo

Zásoby jídla jsou zřejmě tím nejvíce diskutovaným problémem, dojde-li na závažný stav. Preventivně si můžete připravit především potraviny trvanlivé, jako je rýže, čočka, hrách, fazole, med, čokoláda, různé oleje, káva, mouka, cukr, sůl a různé koření, to vše můžete doplnit sušeným nebo uzeným masem. Nic nezkazíte ani kvalitními konzervami, pokud možno s vysokým obsahem bílkovin a dalších důležitých látek. A jaké by mělo být přibližné množství stravy na jeden měsíc?

 Slunečnicový či řepkový olej: cca 6litrů

 Olivový olej: cca 1 litr

 Masová konzerva 400 g: cca 10 ks

 Rybičky v konzervě: asi 20 ks

 Rýže: kolem 10 kg

 Fazole, hrách, čočka a další luštěniny: 5-10 kg

 Mouka: 10 kg

 Cukr: 20 kg

 Sůl: 10 kg

 Káva: 1-2 kg

Sušené maso: 10-20 kg

Pokud vám to situace umožní, můžete si vypěstovat i vlastní potraviny. K tomu lze využít vlastní zahradu, nebo narychlo vytvořené záhony, skleník či fóliovník, ale nabízí se také moderní způsoby pěstování ve speciálních stanech a pod UV lampami. A možná budete muset přistoupit i k poněkud prehistorickým metodám shánění potravy, tedy k lovu, proto si dopředu připravte vhodné nástroje, pasti a zbraně.

Největší nabídka plynových masek zde.

 Bezpečnost

V případě ekonomické krize, či narušení cizími osobami můžete využít ostnaté dráty, nebo bezpečnostní kamery, mít po ruce zbraně, ale některé druhy katastrof to jednoduše neumožní. Základem všeho by mělo být důkladné zabezpečení dveří a oken, tak, aby se nikdo nedostal dovnitř, vyjma vás. Proti vniknutí cizích osob se bude hodit také vhodná úprava okolního terénu, například vytvoření zátarasů nebo příkopů. Nebuďte zbytečně nápadní a svůj úkryt vybudujte tak, aby byl skoro nebo úplně neviditelný.

 Oheň

Vždy se hodí mít po ruce zápalky, zapalovač nebo křesadlo a o apokalypse to platí dvojnásob. S pomocí ohně si budete moci připravit jídlo, převařit vodu, nebo vysušit oblečení a zajisté vás také zahřeje. Do svého úkrytu si přineste jednak odpovídající zásoby paliva, ideálně výborně skladných briket nebo tvrdého dřeva, ale také dostatečnou zásobu sirek či zapalovačů. Nejlepší jsou ovšem křesadla, která jsou v podstatě nezničitelná a zapalují za každých podmínek. Budete-li v úkrytu topit, musíte mít zajištěn také kvalitní odvod kouře s pomocí komína či šachty. Možná ale nemáte tu možnost sehnat dostatek paliva v okolí, pak si můžete předem pořídit například tablety z tuhého lihu nebo další alternativní zdroje hoření.

 Výbava

Pro přežití v období jakékoliv krize, v podzemním úkrytu i v domě, oceníte různé pomocníky a nářadí. Nejlépe ve stabilní bedně nebo v zabezpečené skříni byste měli uchovávat: hygienické potřeby, základní ruční nářadí a materiály- nůž, sekera, šroubovák, klíče různých velikostí, nůžky, sekera, pilka, folie, lepidlo, páska. Pro tyto účely jsou naprosto skvělé multifunkční nože, které dokážou zastoupit hned několik nástrojů. Dále by neměl chybět zdroj světla, například solární svítilna nebo klasická baterie na články, anebo alespoň svíčky. Zaměřit byste se měli také na pomůcky pro zahřátí, jako je teplé oblečení, přikrývka či spacák.

 Léky a zdravotnické pomůcky

Lékárnička musí být povinnou součástí vašeho úkrytu a v ní by se měly nalézat obinadla a obvazy, náplasti, desinfekční prostředky, pinzeta, nůžky, základní léky proti bolesti a zánětům, a také trocha alkoholu. Zajistěte, aby byla lékárnička vhodně uložena a uskladněna, aby se k ní například nedostala vlhkost.

 Zbraně

Ve válečném stavu, ale také po jiných katastrofách, může nastat mnoho situací, kdy se potkáte tváří v tvář s protivníkem. Z toho důvodu byste měli být ozbrojeni, abyste mohli bránit nejen vlastní život, ale i majetek a ostatní členy vašeho krizového obydlí.

 Zábava a rozptýlení

Dlouhou chvíli v bunkru zpříjemní knihy, společenské hry nebo pouhý kontakt s dalšími lidmi. Berte krizi s nadhledem a třeba se v úkrytu učte nové obory, samozřejmě pouze tehdy, je-li zajištěno vše k přežití. Pak už vám nic nebrání žít v zajištěném domě či rovnou v bunkru bezpečně, nikoliv ale úplně bez rozptýlení.

Jste připraveni? Jak dlouho by jste přežili?

Jak přežít ekonomickou apokalypsu?

zdroj: fotobanka pixabay.com
Facebook komentáře

2
Leave a Reply

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
vencaProkop Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
venca
Člen
venca

Lidé si v dnešní době neuvědomují, že tento stav a hlavně rozšíření korona viru může přijít velice rychle. Když se podíváme do Itálie, tak si myslím že nás to nemine! Někteří se mi smějí, ale lepší je být připraven, než překvapen.
Lidi si neuvědomují co tento stav může přivodit. Rabování, gangy, krach všeho na co jsme si tak zvykli. Možná je má vize
přehnaná, ale raději budu za připraveného podivína, než hladový a nemocný chytrák.

Prokop
Host
Prokop

Chybí vám tam spousta věcí a taky obrázky aby to bylo lehčí

Oblíbené články