Jak rozdělat oheň v přírodě je jedna ze základních dovedností, kterou se dříve alespoň teoreticky učili všichni zvědaví kluci. Ne vždy máme po ruce zapalovač či zápalky. Ocitneme se v nouzové situaci daleko od civilizace a jedině oheň nám může zpříjemnit noc či dokonce zachránit život. Ale jak rozdělat oheň bez zápalek? Existuje několik postupů založených na tom, co máme k dispozici.

zdroj: youtube.com

Jak rozdělat oheň třením

Tření je nejtradičnější způsob, jak docílit ohně. Všichni víme, že máme vzít dva kusy dřeva a třít tak dlouho, dokud se z toho nebude kouřit. Ale má to několik háčků. Podstatný je především výběr materiálů. Prkénko, které leží na zemi a do něhož zasadíme takzvaný vrták, musí být z měkkého dřeva. Nožem si v něm vytvoříme výsek pro vrták a odvod, kterým vytřepeme žhavé uhlíky.

Pro vrták použijeme dřevo tvrdé. Spodní konec musí být tupý, aby docházelo k co největšímu tření. Ten horní můžeme nějak příjemně opracovat, abychom se o něj nezranili a aby případně dobře klouzal v ložisku (kámen, tvrdé dřevo, při nejhorším dlaň).  Pokud si chcete ulehčit práci, můžete si ještě vyrobit luk pro snadnější otáčení vrtákem. Jako tětiva poslouží například tkanička.

Posledním do party je troud. Troud je jakýkoliv snadno vznětlivý materiál, například suchá tráva, lišejník, v zimě naškrábaná březová kůra. V této chvíli zasadíme vrták do prkénka a otáčíme jím tak dlouho a tak rychle, dokud se nedopracujeme ke žhavým uhlíkům. Ty hbitě vytřepeme na troud a snažíme se je proměnit v oheň. Není to však snadná záležitost a jistě to bude chtít trpělivost a cvik.

zdroj: youtube.com

Jak rozdělat oheň křesáním

Křesání je další možností, jak se dopracovat k ohni. Problémem je především otázka, jak zachytit jiskru. Použít dva křemeny je nevhodné, jelikož jiskra z kamene velmi rychle pohasíná. Častěji se používá křemen a nějaký kov. Nejideálnější variantou pak je nosit u sebe takzvané škrtátko. Jiskry se snažíme sypat na troud, kde je největší šance, že se promění v oheň dřív, než pohasnou.

Křesadlo
Křesadlo

zdroj: fotobanka pixabay.com
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of

Oblíbené články