V současné době si můžete pořídit nejrůznější typy dalekohledů, ať už jste lovcem, myslivcem, nebo prostě jen milujete pozorování přírody i dalších objektů. Jak zvolit vhodné provedení dalekohledu a o jaký typ by se mělo jednat? Čtěte dále a tato zařízení pro přibližování obrazů vám budou více přiblížena.

Binokulár nebo monokulár?

Nejprve se zeptejte, zda by se mělo jednat o binokulár, tedy dalekohled s dvěma částmi, do kterých se díváte. Jeho výhoda je nesporně v tom, že vytvoří jakýsi 3D obraz spojením dvou pohledů. Monokulární dalekohledy pak nabízí větší rozlišení, jsou dokonalé pro pozorování na veliké vzdálenosti a patří sem zajisté také hvězdářské dalekohledy. Monokuláry, či teleskopy, můžou způsobovat třes a nepřesné vidění, proto se u nich využívají stativy.

Jak vybrat dalekohled?

zdroj: fotobanka pixabay.com

Velikost dalekohledu

Při pořizování nového dalekohledu bude podstatným faktorem také samotná velikost. Platí zde, že čím je větší čočka, tím větší propustnost neboli světelnost se objeví. Takové větší dalekohledy si můžete vzít i do zhoršených světelných podmínek, ale pozor, nejedná se o dalekohledy s nočním viděním, ty tvoří samostatnou kategorii. Klidně můžeme říct, že čím větší dalekohled, tím kvalitnější obraz a tím také lepší přiblížení. Ovšem veliký zoom ještě nemusí znamenat nezbytné výhody, což si popíšeme dále.

Přiblížení

Přiblížení, zvětšení nebo také zoom dalekohledů, to vše jsou výrazy pro zřejmě nejvýznamnější funkci. Pokud hovoříme o značení, tak se může jednat například o: 7×42, 10×50, 15×25 a tak dále. První cifra označuje samotné přiblížení, zatímco druhé číslo udává průměr základní čelní čočky v milimetrech.

U dalekohledů se zoomem, tedy funkcí, s níž je možné regulovat přiblížení, jsou udávány rozsahy přiblížení, kupříkladu 10- 30×50. Možná si říkáte, že i zde platí čím více, tím lépe, ale není to tak docela pravda. Především u binokulárů se může menší přiblížení jevit jako výhodnější.

Zorné pole

Zorné pole není ničím jiným, než prostorem, který vidíte ve vašem dalekohledu, aniž byste s ním pohybovali. Při výběru dalekohledu si zjistěte šířku zorného pole, udávanou v metrech, konkrétně se může jednat například o hodnotu 100/1000, vyjadřující šířku zorného pole při vzdálenosti 1000 metrů. Při menších vzdálenostech se šíře zorného pole pochopitelně snižuje.

Skla dalekohledu

Dalekohled můžete vybírat také s přihlédnutím na kvalitu a provedení čoček. Ty mohou být vyrobeny z borosilikátového skla s označením BK 7, nejčastěji sloužícího u méně nákladných dalekohledů pro běžné uživatele. Využijete je především za dobrých světelných podmínek. Druhá forma skla nese označení BaK 4 a již hovoříme o poněkud sofistikovanějším provedení, kdy je použito baryové korunové sklo té nejvyšší kvality. Krásně ostrý obraz by měl být za denního světla s BaK 4 samozřejmostí.

Jak vybrat správný dalekohled?

zdroj: fotobanka pixabay.com

Antireflexní úpravy

Antireflexní úpravy čoček dalekohledů vedou k lepšímu pronikání světla, a tím pádem také k lepšímu nasvícení a ostrosti pozorovaného objektu. Většinou se jedná o tenké vrstvičky ze sloučenin různých kovů, které omezují odrážení světla. A jak poznat, že se jedná o dalekohled s touto úpravou? Nejlépe rovnou podle označení. Můžou se objevit zkratky jako FC, FMC nebo MC, určující zejména počet vrstev na skle.

Dle účelu

Podle účelu si můžeme uvést další dělení dalekohledů. Zůstaňme u těch nejvíce známých a využívaných modelů, které jsou v našich luzích a hájích, ale také po celém světě značně rozšířené.

Turistické dalekohledy

O turistických dalekohledech jsme se již zmínili, slouží spíše amatérům, kteří nepožadují dokonalou ostrost při větší vzdálenosti. Přesto ale skvěle fungují do menších délek, tedy řekněme do 500 metrů a pro milovníky turistiky jsou naprosto dostačující.

Lovecké dalekohledy

Lovec potřebuje mít ostrý zrak, často i na větší vzdálenost, a tehdy přichází na řadu již poněkud robustnější lovecké a myslivecké dalekohledy. Důležité je ale také to, aby byl daný model vysoce odolný a ergonomický, k čemuž může přispět pogumování, dnes již poměrně běžné vylepšení. Neměla by chybět odolnost vůči vodě a vlhkosti.

Další typy dalekohledů:

 Námořní

 Hvězdářské

 Pracovní

 Vojenské

Jak vybrat binokulár nebo monokulár?

zdroj: fotobanka pixabay.com

0 0 votes
Article Rating



Facebook komentáře

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Oblíbené články