Mechanická zbraň, kterou je kuše, vznikla již v poměrně hlubokém středověku, kdy byla používána převážně k lovu a boji. V současné době pak slouží už pouze k lovu či sportovní a relaxační střelbě, musíme si ale uvědomit, že v rámci zákona o zbraních se v naší vlasti nesmí kuše používat k lovení.

Základní typy kuší

Kuše se mohou velmi výrazně lišit, a to například velikostí, použitými materiály, výkonem, vynaloženou energií při natahování a také přesností či dostřelem. A najde se velké množství dalších vlastností nebo parametrů, které jednotlivé modely odlišují. Vybírat můžete podle účelu, je tedy nutné ujasnit si priority. Podle použití si můžeme uvést základní dělení kuší na:

1. Rekreační a zábavné- pistolové

2. Sportovní – reflexní

3. Lovecké- různé typy

4. Terčové- kladkové

Pokud jste spíše začínajícím střelcem, doporučujeme střílet s menší kuší, nejlépe takzvanou pistolovou. Ta nevyžaduje tolik síly k natahování, ovšem není tak přesná a výkonná. Můžete z ní střílet s běžnými šípy pro kuše, ale také s kovovými kuličkami podobnými brokům.

Kuše

zdroj: fotobanka pixabay.com

Další rozdělení kuší

Dalším dělením kuší, které může být směrodatné při koupi, je dle způsobu střelby a konstrukce, jak jsme si již naznačili výše. Hovoříme o pistolových, reflexních a kladkových kuších. Řekněme si o nich něco více:

Reflexní

Reflexní kuše slouží při sportovní, terčové a závodní střelbě, jejich výkon je ze všech typů nejvyšší a platí to také o přesnosti. Při natahování je třeba vynaložit hodně síly, pro usnadnění jsou ale často vybaveny kladičkovým provazem. Pokud tento mechanismus není součástí zbraně, můžete si ho dokoupit a poměrně snadno nainstalovat.

Kladkové

V ČR se nemohou kladkové kuše využívat při lovu, v mnoha zahraničních zemích je ovšem takové využití povoleno. Tento typ disponuje především značnou dynamikou při vystřelení šípu, přesností a také výtečným dostřelem. U kladkové kuše nemusíte vynaložit tolik energie, neboť je vybavena systémem kladek. Ty umožňují také menší rozměry oproti reflexním kuším. Zajímavé je to, že i při nutnosti vynaložit menší energii, je rychlost šípu často větší, než u reflexního modelu.

Pistolové

Pistolové kuše se dokonale hodí pro začínající střelce, tedy pro rekreační a zábavnou střelbu. Vyznačují se výbornou ovladatelností a dobrou přesností do vzdálenosti asi 20 metrů. Síla natahování je zde nízká, takže tento typ se hodí i pro děti a juniory.

Materiály

Tichá zbraň kuše se nejčastěji vyrábí ze dřeva, může se ale jednat také o různé moderní plasty, kompozitní materiály a slitiny hliníku, uhlíku a karbonu. Zvolený materiál pak může určovat nejenom výkon a dostřel, ale také váhu kuše či celkový ergonomický pocit při jejím držení. Tětiva je vyráběna z více pružných a pevných vláken.

Konstrukce

Uvedli jsme si nejčastější materiály kuší, a ty se samozřejmě významně podílí na konstrukci. Stavba kuše ale nemusí být rozhodující při natahování, jako u luku, kde dosti záleží na fyzické síle střílejícího. Je to výsledkem využití takových mechanismů, jako jsou klikové nebo kladkové systémy. Pro ještě větší komfort můžete přidat doplňky, jako tlumič tětivy, kolimátor nebo optický zaměřovač. Pokud chcete, aby vám kuše sloužila věrně a po dlouhý čas, věnujte se také její údržbě.

Pro tělo a různé mechanismy se doporučuje používat mazací oleje na zbraně, tětiva by měla být natírána speciálními vosky. Dalším podstatným doplněním konstrukce kuše jsou držáky šípů, umožňující ještě rychlejší a pohodlnější střelbu. Náhradní šípy si můžete zajisté dokoupit kdykoliv, pouze zjistěte který typ je nejvhodnější právě pro vaši zbraň. A problémem není ani pořízení náhradních tětiv, toulce na šípy nebo nových lankových mechanismů. Jinak řečeno, váš samostříl si budete moci kdykoliv opravit nebo vylepšit.

Jak vybrat kuši?

zdroj: fotobanka pixabay.com

Jakého zvolit výrobce?

Mezi nejoblíbenější výrobce kuší se řadí:

 Jandao

 Barnett

 Poe Lang

 TenPoint

 Hori-Zone

Máte zkušenosti třeba s lovem kuší, tak prosím napište do komentáře zkušenosti pro ostatní čtenáře.

děkujeme tým Terčík.cz

0 0 votes
Article Rating



Facebook komentáře

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Oblíbené články