Kladete si v duchu otázku, zda vůbec existuje nějaký univerzální spacák, vhodný do každého prostředí a pro každého od turistů, až po milovníky adrenalinové zábavy? Vězte, že takový spacák dnes zatím neexistuje, to ale neznamená, že byste si nemohli najít spací pytel vysoké kvality a ideální přesně pro Vás. Zde je pár tipů a snad užitečných rad, co hodnotit a jak si vybrat skutečně co nejlépe.

Teplota v spacáku

Při výběru kvalitního spacáku je velice důležité zvolit si produkt s vhodnou odolností při různých teplotách. Pro letní používání vám bude samozřejmě stačit provedení bez hřejivých prvků, zatímco v podzimním a zimním počasí oceníte klady některého ze spacích pytlů do minusových teplot. Pokud bychom hovořili o používání spacáků v ČR, tak zde je nutné dodržovat normy EU, ale nemusíte se obávat, o příliš velká omezení se nejedná, a tak si můžete zakoupit klidně i spacák do mínus 40. Většina kvalitních výrobců udává nejnižší možnou teplotu, mnohdy se jedná vskutku o extrémy, ale také takzvanou komfortní teplotu, při které se ještě budete cítit příjemně.

Jaký spací pytel?

zdroj: fotobanka pixabay.com

Co může ovlivnit tepelnou izolaci?

Teplota udávaná výrobcem nemusí být vždy zcela směrodatná, ovlivňují ji nejrůznější faktory:

 Skutečná teplota prostředí

 Povětrnostní podmínky- proudění vzduchu

 Tepelná izolace spacího pytle od povrchu

 Vlhkostní podmínky v dané lokalitě

 Vrstva oblečení osoby

 Poloha spícího

 Velikost spacáku

 Materiály, z nichž je spacák vyroben

 Umístění spacáku

 Fyzická odolnost spící osoby

Náplně spacáků

Dnešní spacáky už nejsou vyplňovány pouze peřím, jak tomu bylo donedávna, především proto, že bylo zjištěno, že tento přírodní materiál se nehodí do vlhkého prostředí. Jsou používány i další, syntetické materiály, zaručující dobré vlastnosti i při zvýšené vlhkosti vzduchu. To ale neznamená, že by péřové spacáky docela vymizely. Stále se používají do velice chladných, při tom ale suchých lokalit, jako jsou některá vysokohorská pásma. Nadměrná vlhkost výplně spacáku zvyšuje chlad a snižuje tepelně izolační schopnost, nemluvě o tom, že dochází k absorpci vlhkosti tělem.

Jak vybrat spacák?

zdroj: fotobanka pixabay.com

Tkaniny

Moderní spací pytle jsou v drtivé většině vybaveny vnitřní a vnější tkaninou a uvnitř se nachází výplň. Pokud bychom se nejprve zaměřili na vnitřní tkaninu, tak její základní kvalitou by měla být vysoká prodyšnost, zatímco vnější materiál slouží k zabránění pronikání vlhkosti do výplně. Při výběru spacáku se zaměřte také na správnou propustnost tkanin. Na jednu stranu by měly být dostatečně nepropustné pro vnitřní částice, na stranu druhou musí disponovat dobrou propustností vzduchu, aby mohla vnitřní vlhkost unikat ven. Tkaniny pro spacáky jsou často vyrobené z mikrovláken, jako je Tactel nebo Meryl. Ty vykazují velmi dobré vlastnosti v různých prostředích, při tom nejsou zbytečně drahé a nepodepíší se nijak výrazně na výsledné ceně spacího pytle. Ovšem vůbec nejrozšířenějším materiálem je polyamid, tedy upravený nylon.

Konstrukce a velikost

Jako nejlepší řešení se jeví sendvičová konstrukce spacáku se dvěma, ale i více vrstvami. Výjimku ovšem netvoří ani šindelová konstrukce, u níž jsou použity pásy materiálu na vnější i vnitřní tkanině. Izolační vlastnosti šindelových spacích pytlů ale nejsou tak dobré, jako v případě sendvičové varianty.

Pokud chcete pořídit spacák správné velikosti, vybírejte tak, aby nebyl příliš těsný, ani moc volný. Bude-li volnější, než je zdrávo, bude se hůře zahřívat, a pokud bude naopak příliš těsný, omezí se izolační efekt, nemluvě o tom, že je to nepohodlné.

Co dále zohlednit?

 Provedení zipu

 Teplé švy- studené švy nejsou příliš vhodné ani příjemné

 Design

 Váha

Poštěstilo se vám najít konečně ten správný spacák? Pak mu dejte kabátek a oblékněte ho do speciálního kompresního obalu, zvýšíte tím jeho životnost, především ale zlepšíte vlastní komfort při transportu.

Přejeme šťastnou ruku při výběru 🙂 . Jaký používáte spacák a co doporučíte ?

Vojenský spacák - záruka kvality

zdroj: fotobanka pixabay.com

0 0 votes
Article Rating



Facebook komentáře

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Oblíbené články