Důležité parametry pro výběr moderního luku

Luky se vedle kuší řadí k mechanickým střelným zbraním, které byly používány již v hlubokém starověku a dokonce v pravěkých dobách. Mohou sloužit samozřejmě k obraně, ale také k lovu nebo ke cvičné a sportovní střelbě, z toho nám vychází základní dělení na luky lovecké, sportovní a cvičné. Kromě toho se luky rozdělují dle konstrukce na klasické, reflexní a kladkové. Již zde je tedy dobré udělat si představu o tom, jak budete váš luk využívat a jaký typ zvolit. Ale není to zdaleka jediný aspekt, který má vliv na výběr.

Výběr podle druhu luku

Již jsme si něco málo řekli o rozdělení luků, tak proč tuto kategorii trochu nerozvést. Základním provedením, vhodným pro každého začátečníka i děti, jsou takzvané anglické luky. Reflexní luk může být určen pro střelbu instinktivní, ale také pro 3D střílení. Samostatnou kategorií jsou luky soutěžní a olympijské, disponující většinou různými úpravami a vylepšeními. Samozřejmě hovoříme o sériově i individuálně vyráběných střelných zbraních. I v tomto případě jsou luky vhodné v podstatě pro každou věkovou skupinu, pro pokročilé i začínající lučištníky, jen je třeba vybrat správnou délku a další rozměry. Co se týká kladkových luků, ty vyžadují dokonalé seznámení a výběr ideálního zatížení, jinak řečeno síly, kterou musíte vynaložit na natažení tětivy. Většina těchto luků je určena pro technickou střelbu s využitím kladek, usnadňujících natažení, ale také prodlužujících dostřel. Než si pořídíte kladkový luk, řádně vše odzkoušejte a nebojte se konzultace s prodávajícím.

Pravý nebo levý luk?

Moderní luky jsou nabízeny pro praváky i pro leváky. Ti, co preferují pravou ruku, by měli pátrat po označení RH, takto se totiž pojmenovávají luky držené v levé ruce, kdy tětiva je natahována pravou rukou. Luky pro leváky jsou pak označené zkratkou LH a jsou určeny primárně pro držení luku v pravici a tětivy v levé ruce. Vhodné ale bude, když si nejprve otestujete, jaké držení vám nejvíce vyhovuje, pravákovi může více sedět opačné držení a stejné je to u leváků.

Jak vybrat správný luk?

zdroj: fotobanka pixabay.com

Pro děti či pro dospělé?

Důležité je také zvážit, pro jakou věkovou skupinu bude daný luk určený. Nemusíme hovořit pouze o dělení na dětské a dospělé luky, ale také o typech luků pro rozdílně pokročilé střelce. Při tom jsou rozhodující takové parametry, jako délka luku, šířka úchytu a v neposlední řadě také síla natahování tětivy. I odporovou sílu tětivy si můžete odzkoušet přímou u prodejce, tak neváhejte. Mohlo by se snadno stát, že byste zakoupili zcela nevhodný luk, pro který nemáte dostatečnou sílu.

Obecně tedy platí, že začátečník by neměl mít luk silnější jak 35 liber, pro dámy je vhodný luk do 30 liber, pro děti cca 20 – 25 liber.

Šípy

S délkou šípu velmi úzce souvisí také délka nátahu, šípy ale vybírejte také dle dalších kritérií. Kromě délky je třeba zvolit vhodný průměr a materiálové provedení. Současné šípy už dávno nejsou vyráběné pouze ze dřeva, ale také z dalších, často kompozitních materiálů, disponujících vysokou pevností a pružností. Běžně si můžete zakoupit karbonové nebo duralové šípy. Výrobci by konec konců měli nabízet tabulky parametrů šípů, podle kterých se můžete lépe orientovat.

Jak vybrat šípy k luku?

zdroj: fotobanka pixabay.com

Oblíbení výrobci luků

Určitě vám bude ku prospěchu také výčet několika z nejoblíbenějších výrobců luků:

 Barnett- Zaměřuje se na výrobu moderních kladkových a reflexních luků, ale také kuší. Tyto luky jsou určené pro

všechny věkové kategorie, a to i pro nejmenší dítka od věku 4 roky.

 Ragim- Italský výrobce, produkující vysoce výkonné reflexní luky. Hlavní charakteristikou těchto poctivých výrobků

je to, že jsou vytvořeny z jediného kusu. Navíc jsou velice lehké a flexibilní, hodí se tak skvěle také na akční střelbu

za jízdy.

 Bear- Americký výrobce luků za dobrou cenu, které ovšem nabízí inovativní řešení a výtečné vlastnosti při střelbě.

Jejich využití je velmi široké, můžete s nimi střílet sportovně, ale také lovit. Nový luk vybírejte opravdu pečlivě, ať se vám nestane například to, že si poraníte záda či ruce. Měl by pro vás být pohodlný a ergonomický, stejně jako byste neměli vynaložit zbytečně moc natahovací síly. A zajisté při tom myslete také na design, který se k vám bude hodit. V současnosti se nabízí v podstatě nekonečné možnosti provedení luků.

Jak vybrat luk?

zdroj: fotobanka pixabay.com

0 0 votes
Article Rating



Facebook komentáře

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Oblíbené články