Rádi byste si pořídili stan, který bude odpovídat vašim nárokům? Ještě než navštívíte různé prodejce, měli byste si uvědomit, že stany se rozdělují na různé kategorie, a to jak dle funkce, tak také podle konstrukce. To ale není jediný faktor, který může být rozhodující. Nejprve se zaměřme na dělení stanů podle účelu:

 Turistické stany

Tento typ stanů je vhodný pro široké spektrum uživatelů, měl by splňovat vysoké nároky na flexibilitu, ale také by se mělo jednat o snadno složitelný i rozložitelný přístřešek. Turistické stany většinou disponují nižší hmotností a menší velikostí, stejně dobře se ale může jednat o větší kempinkové stany, co dokážou pojmout celou rodinu.

U kempových stanů hodnoťte prostornost a pohodlí. Většinou hovoříme o stanech, používaných v létě, to znamená, že nemusí být tak odolné vůči klimatickým vlivům.

 Horské stany

Na rozdíl od běžných turistických stanů jsou horské a vysokohorské stany uzpůsobeny náročnějším přírodním podmínkám. Poznáte to na vyšší odolnosti materiálů a schopnosti držet dobře teplo i v nejhorším počasí. Základem všeho by u tohoto modelu stanu měla být výtečná izolace od povrchu. U některých vysokohorských stanů je užitečným doplňkem pro více komfortu speciální protisněhový límec.

 Zimní stany

Se zimním stanem byste se měli cítit komfortně i v těch nejnižších teplotách, mělo by se jednat o provedení, které zajistí snadnou manipulaci. Sněhový límec pak bývá samozřejmostí, podobně jako dalších částí stanu, které zvyšují odolnost proti mrazu.

Jak vybrat stan?

zdroj: fotobanka pixabay.com

Konstrukce a tvar

Konstrukce pořizovaného stanu může velmi výrazně ovlivnit jeho vlastnosti a použitelnost. V podstatě bychom si mohli uvést základní dělení na stany s kotvením a samonosné. Dle tvaru se stany rozdělují následovně:

 Áčka- nejvíce používané stany – při dlouhém dešti se voda drží na krajích stanu

 Kopule- mohou být dvouplášťové i jednoplášťové

 Ministany- malé stany, určené zpravidla pro jednu až dvě osoby

 Tunely

 Geodetické stany

 Kombinované stany

Dle provedení pak můžete koupit stan jednoplášťový, tedy bez vložky, ale také dvouplášťový stan, vybavený vnitřní vložkou, v podstatě jakýmsi samostatným stanem. Vnější strana je tvořena tropikem, pláštěm zajišťujícím vysokou odolnost proti chladu a zhoršeným povětrnostním podmínkám.

Jaký stan-zkušenosti, recenze

zdroj: fotobanka pixabay.com

Stanové vchody

Také počet a provedení stanového vchodu je důležitým faktorem. Existují stany s jedním vchodem, ale také vícevchodové stany, většinou hovoříme o tunelových stanech a kopulích. Dle provedení vchodů se pak může jednat o apsidu, u níž se mezi tropikem a vnitřní vložkou nachází jen malý prostor. Něco jiného představují vchody s předsíňkou.

Kapacita stanu

Kapacita stanu určuje, kolik osob v něm může pobývat, velmi výrazně ovlivňuje další vlastnost, tedy hmotnost plátěného přístřešku. Zvolte si takový stan, u nějž bude kapacita odpovídat hmotnosti. Pakliže by zde byla značná neúměra, dá se očekávat, že daný stan nebude splňovat nároky na zhoršené klimatické podmínky.

Hmotnost stanu

Hodně a často cestujete a stan je vaším základním outdoor vybavením? Zvolte si správnou hmotnost, tak aby byl transport snadný. Vždy ale velmi důkladně prověřte, že váha stanu nebude na úkor jeho kvality a odolnosti. Ty nejlehčí stany, určené pro jednu či dvě osoby můžou disponovat hmotností 1-3 kilogramy, zatímco větší kempové stany mohou vážit deset kilo nebo i více. Budete-li stan převážet v autě, není hmotnost až tolik rozhodující.

Izolační vlastnosti

Dostatečnou odolností vůči vlhkosti by mělo disponovat jak vnější tropiko, tak také podlážka, která vás dělí od země. Jestliže se chystáte za dobrodružstvím v méně náročných klimatických podmínkách, postačí stany s vodním sloupcem 3000 milimetrů. Co se týká podlážky, její odolnost vůči vodě by se měla pohybovat od nějakých 5000 mm výše.

Náročnost postavení stanu

I dle množství práce, které musíte vynaložit k postavení stanu, je možné vybírat nový kousek. Nepodceňujte tento faktor a neváhejte si stan vyzkoušet, nebo si ho nechte předvést. Dobrou možností je návštěva některé z outdoorových výstav, na nichž jsou představovány stany včetně jejich rozkládání a skládání.

Pevnost konstrukce

Pevnost konstrukce stanu může být dána jak kvalitou materiálu, tak také počtem a pevností prutů. Svůj význam má rovněž počet vzniklých křížení prutů. V současnosti jsou výrobci nabízeny stany s kvalitními duralovými pruty, ale také s pruty laminátovými, které jsou obecně považovány za méně odolné.

Odolnost vnějšího pláště

Za velmi důležitou vlastnost stanu považujme také odolnost tropika, tedy vnějšího pláště. Moderní jsou tropika a podlahy stanů s takzvaným ripstopem, což je úprava zabraňující poškození roztržením. Výhodou moderních materiálů je nepochybně také schopnost zabránit šíření trhliny. Plášť stanu, vyrobený většinou z polyesteru, je běžně hořlavý, výrobci stanů ovšem nabízí impregnace, se kterými se nebudete muset obávat ani ohně.

Výrobci

Na trhu najdete velké množství stanů, a to jak od tuzemských, tak od zahraničních výrobců. Mezi ty nejoblíbenější značky u nás patří:

 Limansport

 Indios

 Jurek S+R

 Rents

Stan jak vybrat?

zdroj: fotobanka pixabay.com

Kolik jste do stanu ochotni investovat?

Jak už to tak bývá, kvalita pořizovaného stanu odpovídá jeho ceně, alespoň u renomovaných výrobců. Základní stany, které můžete pořídit v běžných obchodech, se hodí především pro méně náročné stanování, ideálně v letním období, pokud ale investujete více, můžete získat stan, se kterým se budete moci vydat klidně i do hor, kde panuje extrémní počasí.

Supermarketové stany tak koupíte za pár stovek, zatímco profesionální přístřešky již můžou stát i více než 10 tisíc.

Doufáme, že Vám pár těchto rad pomůže vybrat dobrý stan.

Jaké zkušenosti máte Vy ? Poraďte ostatním ať se nespálí při nákupu, respektive nepromočí 🙂

 
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články