Trezory na zbraně zajistí dokonalé a bezpečné uložení nejrůznějších typů zbraní, od krátkých až po dlouhé, ale také příslušenství, případně oblečení. Rádi byste si kvalitní trezor nebo skříň pořídili a nevíte, podle čeho vybírat? Co by měl takový kvalitní zbraňový trezor splňovat a čeho byste si u něj měli nejvíce všímat?

 

Jak vybrat trezor na zbraně?

zdroj: fotobanka pixabay.com

Certifikace a legislativa

Každý trezor na zbraně by měl odpovídat z hlediska legislativy a daných norem. Tyto podmínky ustavuje Zákon o uložení zbraní, k jehož novelizaci došlo v roce 2014. Neméně důležité je splňovat nařízení vlády. V závislosti na splnění či nesplnění určitých legislativně normativních podmínek si pak můžeme rozdělit dva typy trezorů na zbraně, a sice certifikované a necertifikované.

Trezory s certifikátem

Pokud si budete kupovat trezor pro maximální počet dvaceti zbraní, který bude splňovat evropskou normu EN 1143, můžete ho koupit kdekoliv na území EU. Ovšem jsou zde určité rozdíly v certifikaci, proto některé trezory ze zahraničí neodpovídají českým normám. V takovém případě je třeba zařídit si u náležitých úřadů certifikaci pro ČR. V případě trezorů na zbraně, do nichž se vejde maximálně 10 kusů, je nutné vždy splnit české normy, pokud tak neučiníte, váš trezor bude pro místní použití nevhodný. Za určitý finanční obnos se naštěstí dá takový zahraniční certifikát překlopit. Pouhé dva kusy zbraní můžete mít uložené v podstatě kdekoliv, pokud se jedná o dobře zabezpečené místo, a nemusí se hned jednat o trezor.

Některé certifikované trezory umožňují také uložení společně s dalšími cennostmi, zde hovoříme o třídách II a III. Při hledání vhodného trezoru se podívejte, jestli je vybavený štítkem, na němž jsou vyznačené takové informace, jako datum, model, třída nebo právě druh certifikace.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Trezory bez certifikátu

Trezory bez certifikace nejsou vhodné pro uložení zbraní, i když se může jednat i o velmi kvalitní provedení a bezpečné mechanismy. Bohužel, pokud nevlastníte certifikát a další potřebné dokumenty, budete mít zbraně uloženy v podstatě pololegálně a hrozí postihy v podobě pokut.

Konstrukce

U většiny u nás vyráběných trezorů na dlouhé zbraně bývá konstrukce řešena ve stejné hloubce a výšce, určující je tak především šířka skříně. A samozřejmě je vhodné prohlédnout si celkový vnitřní prostor, nejen z hlediska jeho obsahu, ale také například podle rozdělení na oddíly, nebo typu uložení jednotlivých dlouhých zbraní. Ne právě vhodné a pohodlné jsou zbraňové trezory s ukládáním zbraní za sebe. Při hodnocení konstrukce se zaměřte také na provedení dveří a úhlový stupeň otevírání. Podle typu pláště můžete pořídit jednoplášťové a dvouplášťové trezory, druhá varianta je samozřejmě ve většině případů bezpečnější a pevnější. Ale také některé jednoplášťové trezory na zbraně disponují vysokou odolností, k tomu nabízí další plusy.

Zámky trezorů

Zámek zbraňového trezoru to už dnes nemusí být zdaleka jen klasický klíč, lze vybrat provedení s mechanickým číselníkem, nebo rovnou moderní elektronický zámek.

Elektronický zámek- Tento typ zámku vybírejte pokud možno s rozmyslem a nesázejte hned na ten nejlevnější model. Elektronický zámek je velmi bezpečný a každý by měl mít také svou certifikaci. Za určitou nevýhodu můžeme považovat nutnost občasné výměny baterií.

Mechanický číselník– Velmi praktický druh zámku, někdy ale může dojít k zaseknutí, proto je nutné zámek neustále udržovat.

Biometrický zámek- Vysoce moderní verze uzavírání trezoru na zbraně, kdy stačí přiložit prst. Dle unikátního otisku se otevřou dveře, to znamená, že nepovolané osoby nemají šanci.

Umístění trezoru na zbraně

Pokud už si pořídíte trezor na zbraně, měli byste pro něj vybrat vhodné umístění. Ne vždy budou podmínky pro montáž a kotvení ideální, ale za každých okolností je třeba přihlédnout na dobrou dostupnost, stabilní teplotu a vlhkost v místnosti, ale také na zabezpečení před dětmi a nežádoucími osobami.

Podrobné informace naleznete na mvcr.cz

 
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články