Jaký typ? Ráže 4,5 mm nebo 5,5 mm? CO2 nebo klasiku?

Abyste si mohli pořídit vzduchovku jakéhokoliv typu, postačí, když dosáhnete věku 18 let. Jedná se o zbraň, která patří do skupiny D, tedy nevyžaduje zbrojní průkaz. Mnoho střelců začátečníků, ale také pokročilejších, se ptá, jestli je lepší zvolit zbraň s ráží 4,5 mm nebo druhou používanou ráži vzduchovek 5,5 milimetrů. Měli byste ale zhodnotit také například typ a účel vzduchovky a další charakteristiky.

Jaký typ vzduchovky?

Rozdělení vzduchovek dle systému střelby

Dělení vzduchovek podle systému vytvoření tlaku v hlavni, je jedno za základních, společně s rozdělením na vzduchovky krátké a dlouhé. Zde jsou jednotlivé systémy, které se v současnosti využívají:

Pružinové vzduchovky

Pružina je základním a nejstarším systémem pro střelbu, v tomto případě je velmi důležitá také práce pístu. Mohli bychom říct, že se většinou jedná o nejlevnější variantu, vhodnou pro začínající střelce, kteří nepožadují hypermoderní způsoby nabíjení a vypouštění munice. Velkou výhodou je zde možnost vlastní výměny porouchaného či nefunkčního pístu. Oprava není nikterak zbytečně nákladná a může stát dle výrobce pístu i pár desítek korun. Nabíjení pružinových vzduchovek se většinou provádí zalomením hlavně, čímž je natažena pružina a zbraň je připravena k použití.

Pístové vzduchovky

Provedení pístu vzduchovky může být ale poněkud odlišné. V současnosti se využívají také zbraně s natlakovaným pístem, kdy píst je naplněn speciálním plynem s inertními vlastnostmi. V podstatě zde výrobci nahrazují pružinu za píst, jenž přebírá funkci natažení.

Vzduchovky s tímto systémem již mohou být náročnější na opravu, výměna pístu vás může stát kolem tisíce korun a samozřejmě i samotné zbraně tohoto typu jsou dražší, než pružinová klasika. Pro natažení pružinových a pístových vzduchovek se v současnosti vyčlenily dvě varianty, tedy zalamovací vzduchovky a vzduchovky s pevnou hlavní.

CO2 vzduchovky

Pokud uvažujete o modernějším pojetí vzduchové zbraně, sáhněte po komfortu jménem CO2 vzduchovka. Ten je zajištěn jak při nabíjení, tak také při samotné střelbě. Vzduchovky na CO2 jsou vybaveny bombičkou se stlačeným plynem, po stisknutí spouště pak dochází k uvolnění tlaku z ventilu do hlavně. U tohoto typu se nemusíte až tolik obávat zpětného rázu, což znamená, že střelba bude pohodlnější a přesnější, ba co víc, v zásobníku se může nacházet i mnohem více nábojů, než pouhý jeden. Někdo namítne, že nevýhodami jsou jednak cena, ale také nutnost vyhodit do odpadu použitou bombičku bez náplně. Vždy je nutné pořídit nový kus.

PCP

Posledním typem vzduchovek, které již můžeme označit za velmi komfortní a moderní, jsou PCP vzduchovky. Jejich princip spočívá znovu v pohonu střely s pomocí plynu, ten je ale natlakován v kartuši, nikoliv v samostatném zásobníku. K tlakování můžete využít buďto pumpičku nebo speciální zásobní nádobu. PCP je nejdražším z uváděných systémů vzduchovek a také náklady na opravy se mohou vyšplhat nečekaně vysoko, to vše ale kompenzuje veliký komfort při střílení a skvělá přesnost.

Jak vybrat kvalitní vzduchovku?

Jakou ráži zvolit?

Nyní se dostáváme ke slibované ráži a k tomu, jaké rozdíly se mohou objevit u vzduchovek o vnitřních průměrech hlavně 4,5 a 5,5 milimetru. Ráže 4,5 Tato ráže se hodí spíše pro přesnou střelbu na terče, kdy munice prochází materiálem přímo a vytváří pouze malý otvor. Cíl není destruktivně poškozen a může být používán opakovaně. Diabolky ráže 4,5 milimetrů disponují velkou průrazností, ale také uspokojivou cenou, která je nižší než u ráže 5,5 mm. Tento typ střely je nejvíce rozšířený na trhu se vzduchovkami a náboji. Pro zajímavost si můžeme uvést pronikavost této ráže diabolky do různých materiálů:

 Měkké dřevo- diabolka proniká do hloubky dvojnásobku své délky

 Tvrdé dřevo- proniknutí do hloubky rovnající se samotné délce diabolky

 Plech- například klasickou plechovku na nápoj, prostřelí tato diabolka naskrz, prochází oběma stěnami

 Papír terče- dochází k čistému proniknutí, při kterém se tvoří pouze malý otvor, ovšem velmi dobře viditelný

Ráže 5,5

Možná se to nezdá, ale poměrně nepatrný velikostní rozdíl u tohoto typu ráže může zapříčinit také rozdíl v pronikání materiálem. Diabolka ráže 5,5 milimetrů mnohem více poškozuje cíle, je tedy vhodná také na destruktivní střelbu. Velmi dobře ji můžete využít při hubení domácích škůdců, jako jsou krysy, myši nebo ptáci, na které je povoleno střílet. V našich luzích a hájích je právě tato varianta munice velice oblíbená a prodává se více než diabolka s nižším průměrem, plusem je nepochybně možnost volit z mnoha podkategorií. Pro srovnání si i zde uveďme schopnost pronikat materiálem:

 Měkké dřevo- diabolka pronikne do hloubky, rovnající se její délce

 Plech- v případě plechovky dochází k prostřelení obou stěn s tím, že otvory jsou větší

 Papír- do terčů pronikají diabolky 5,5 mm tak, že vytvoří větší otvor a přesnost střely je tak hůře určitelná

Oba typy diabolek se pak mohou lišit svou úsťovou rychlostí, ta je logicky nižší u ráže 4,5 milimetrů, pohybuje se zde kolem 700 kilometrů za hodinu, zatímco u ráže 5,5 je úsťová rychlost asi 650 km/h.

Co se týká pružiny, pro obě formy platí, že je stejně silná, to znamená, že původní energie střely je také totožná, rozdíly vznikají až v delší trajektorii, kdy rychlost výrazně ovlivňuje právě průměr střely.

Nejsilnější vzduchovky

Toužíte po opravdu silné zbrani? I vzduchovky mohou disponovat velkou silou pružiny či plynu, a tehdy se z nich stávají zbraně vysokého výkonu. Toto se samozřejmě týká zejména dlouhých zbraní. Můžete je pořídit bez zbrojního průkazu a získat efektivní loveckou zbraň na menší škodnou. Jako maximální úsťová rychlost je udáváno číslo 16 joulů, které značí, že již se jedná o tu nejsilnější vzduchovou zbraň. Oproti některým starším modelům vzduchovek se vysoce výkonné vzduchové pušky pyšní až dvojnásobkem výkonu, což znamená také delší dostřel a větší průraznost diabolky.
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články