Luk je jeden z nejstarších nástrojů lidstva, byl také velmi oblíbenou zbraní bojovníků od severoamerických plání přes Střední východ až po nejvzdálenější kouty Afriky. Z moderního arzenálu zbraní se luk již vytratil, ale i ten nejjednodušší luk se v divočině může hodit. Opravdovým lukem vlastní výroby ovšem nepohrdne ani fanoušek Robina Hooda nebo Johna Romba, proto Vám v tomto článku poradíme, jak si vlastní luk vyrobit.

 

Věci, které budete potřebovat k výrobě luku:

 vhodné dřevo o délce 1,8 metru a šířce 5 cm
 vlákno, strunu či provázek
 nástroje na zpracování dřeva jako je sekera, nůž a brusný papír
 rovné větve či stonky na šípy (přibližně 0,8 metru dlouhé)
 peří
 materiál pro hrot
 ocelová vlna


Výroba luku

1.Výběr dřeva

Nejdůležitější se vybrat to správné dřevo, zde je pár typů, které dřevo je vhodné sehnat:

 Obecně jsou skvělé větve dubu, tisu, jalovce nebo akátu. Najděte suché a tvrdé dřevo bez kazů, jako jsou pukliny a suky. Dlouhé by mělo být cca 1,8 metru a jeho oválný průměr byl měl být asi 5 cm. Pro lepší držení luku doporučujeme vybrat kus, který je uprostřed tlustšího průměru.
 Vždy volte dostatečně ohebné dřevo, můžete experimentovat s rychle rostoucím bambusovým stonkem, který je díky žilnaté struktuře pružný a odolný.
 Větev uříznutou ze stromu nebo obecně syrové dřevo použijte pouze v krajním případě, při střelbě neposkytuje stejnou razanci jako suché dřevo.

zdroj: youtube.com

2. Zkuste ohebnost

Vyzkoušejte, jak moc ohebná větev je. A to jednoduše, zapřete jeden konec větve o zem, druhý chyťte do ruky a druhou rukou zatlačte doprostřed. Břicho luku, strana kterou uvidí Váš cíl, se napruží proti Vám. Záda luku, strana kterou při střelbě uvidíte Vy, se napruží ven. V průběhu konstrukce tomuto prohnutí věnujte pozornost, napoví Vám, jak zpracovat jednotlivé funkční části.

3. Rozměření

Jako další krok si označte rukojeť a ramena, ve střední části si tužkou naznačíme cca 20 cm jako rukojeť luku, takto si rozdělíme horní a dolní ramena zbraně.

zdroj: youtube.com

4. Tvarování

Luk musíme vytvarovat, proto podobně jako u hledání přirozeného uhnutí, opřeme spodní část o zem a horní část podržíme rukou. Luk pak postupným stlačování a povolováním napínejte, to Vám odhalí úseky, které brání plynulému ohybu. Důležitá je pečlivost a soustředěnost, aby místa při pracování byla ve výsledku symetrická a luk se prohýbal rovnoměrně.
 Dávejte pozor, aby střední část pro rukojeť zůstala nejsilnější.
 Doporučujeme tvarovat pouze břicho luku a zbytek jen osmirkovat, záda luku jsou totiž při střelbě vystavena velkému tlaku a ramena by se mohla zlomit.

zdroj: youtube.com

5. Příprava pro tětivu

Dále vytvoříme zářezy pro tětivu, a to tak, že v horní a dolní části ramen vyříznete drážky tak, by do nich bylo možné dát tětivu. Na obou stranách asi 4-5 cm od konce luku, pouze tak hluboko aby spolehlivě udržely tětivu. Ovšem ani tentokrát neřežeme do zad luku.

zdroj: youtube.com

6. Tětiva

Dalším důležitým krokem je výběr tětivy, tětiva by měla být především mírně elastická. Za vhodné se považuje použít tyto materiály: nylonová lanko, konopné, bavlněné, saténové vlákno, rybářský vlasec nebo běžný provázek.

zdroj: youtube.com

7. Instalace tětivy

Po výběru vhodné tětivy ji napnete, na obou stranách vlákna utvořte volné smyčky, které přetáhnete přes napnutá ramena luku a zasadíte je do tětivových zářezů. Pro stále napjatý a pohotovostní stav zbraně je dobré, aby byla tětiva o něco kratší než délka luku.

zdroj: youtube.com

8. Zátěžový test

Posledním krokem je tzv. tilerování, je to proces při kterém luk zatěžujete, pozorujete rovnoměrné propnutí ramen a problematická místa ztenčujeme nožem. Při plné zátěži by Vaše ruka měla být úplně propnutá mezi rukojetí a Vaší čelistí.

zdroj: youtube.com

Výroba šípů:

1 .Výběr dřeva

Na výrobu šípu budete potřebovat suché a rovné dřevo, dále vybírejte dřevo, které je oproti zbrani poloviční, tak docílíte plného využití potenciálu luku.

Nejlepší je dát dřevu čas na přirozené proschnutí a použít dřevo syrové. Neriskujte sušení nad ohněm, mohlo by dojít ke spálení mízy.

Výborným materiálem je cedrové dřevo nebo silné dřevnaté stonky rostoucí na polích.

2. Příprava šípu

Nejdříve šípy vytvarujeme, začněte ořezáváním a vyhlazováním dřeva po obvodu celého šípu. Zahřátím nad žhavými uhlíky a napínáním ve chvíli chladnutí můžete opravit nerovnosti. Nakonec na konci šípu zařízněte žlábek pro tětivu.

3. Ostření šípu

Další krok je naostření špičky, nejjednodušší způsob je naostření nožem do špičky. I tady můžete použít následné zahřátí nad žhnoucími uhlíky, které dřevo stáhne a zatvrdí.

4. Hrot šípu

Jako další vyrobte hrot šípu, pokud máte po ruce šikovný kousek kamene, kosti, kovu nebo skla, který jde opracovat do aerodynamického tvaru, můžete ho na konec hrotu připevnit. Hrot upevníte tak, že špičku šípu naříznete, vložíte jej do drážky a obojí převážete provázkem.

5. Opeření šípu

Jako poslední krok šíp opeřte, ovšem není to pro funkčnost šípu nezbytné, ale zlepšuje to jeho letové vlastnosti. Najděte vhodné peří, nepoužívejte bažantí ani slepičí, a přilepte je na zadní část šípu. Pokud po ruce nemáte lepidlo nebo šíp nechcete více zatěžovat, můžete šíp naříznout a peří zasunout dovnitř.

 Opeření na šípu funguje podobně jako kormidlo na lodi, pomáhá šípu proniknout vzduchem s perfektní přesností.
 Zároveň také prodlouží dolet šípu.
 Správné vyladění a opeření šípu je ale složité, pro přežití proto není důležité dokonalé opeření.

zdroj: youtube.com

Tipy

 Nesušte luk nad přímým ohněm, mohl by se poškodit.
 Borovicové dřevo také není pro výrobu luku špatné, ujistěte se ale, že míza dostatečně vyschla.
 Nad rukojetí můžete vyříznout cca centimetr jako prohlubeň pro šíp, při uvolnění tětivy tak šíp zůstane ve směru střelby, to zlepší Vaší pohotovost.
 Dřevo dostatečně vyhlaďte, a to především kolem rukojeti, jinak by se opeření šípu mohlo poškodit a let by nemusel být přímý.
 Namísto umělé tětivy můžete použít přírodní vláknité materiály svázané dohromady.
 Opeření by mělo být přilepené každých 120° a v okamžiku střelby by jedno z per mělo svírat úhel 90° s Vaší tváří.
 Pokud chcete luk pouze na hraní, poproste dospělého o pomoc a použijte pěnové hroty.
 Svou palebnou sílu zvýšíte tak, že vyrobíte dva luky a svážete je k sobě, vznikne tak primitivní kuse.
 Dobře zvažujte kde a kdy vystřelit, šípů není nazbyt.
 Dávejte si pozor ať se nezraníte, především na obličej.
 Nestřílejte bez založeného šípu, poškozuje se tím nejen luk, můžete si také pohmoždit ruku tětivou.
 Pokud budete chtít rybařit, přivažte šíp k tětivě, aby jste ji mohli navinou i s úlovkem.
 Pro lepší připravenost si vyrobte i toulec na šípy.

5 1 vote
Article Rating



Facebook komentáře

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Oblíbené články