Jitrocel kopinatý a jeho léčivé účinky.

Jitrocel kopinatý a jeho léčivé účinky.

15. 01. 2020, 14:06

Jitrocel je vytrvalá trsnatá bylina, zpravidla s několika přízemními růžicemi. Listy jsou přízemní růžice, jsou vystoupavé až vzpřímené, čepel úzce kopinatá, celokrajná až oddáleně mělce zubatá, olysalá až hustě chlupatá, s 5 až 7 souběžnými žilkami, na vrcholu špičatá a na bázi zúžená v řapík. Stvoly jsou přímé až obloukovité, výrazně žlábkaté, bělavě chlupaté a v počtu 3-15 na jedné rostlině. Klasy jsou husté, válcovité až kulovité a po odkvětu se prodlužující. Květy jsou oboupohlavné, hnědavé se 4 dlouhými bílými tyčinkami a žlutým prašníkem. Kvete od května do října.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Výskyt

Najdeme jej na loukách, mezích, pastvinách, vysluněných stráních, trávnících, také podél cest, v lomech, rumištích, parcích zahradách i polích. Preferuje vlhké, hlubší, hlinté až hlinitopísčité, zásadíté až neutrální půdy. Vyskytuje se ale i na písčitých, stěrkovitých a kamenitých stanovištích.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Použití

Drogou je list, který sbíráme od června do srpna. Sušíme rychle v tenkých vrstvách (do 5 cm) na slunci nebo při umělé teplotě do 50 °C. Je možné provést předsušení na slunci a dosušení ve stínu. Jitrocelový list je velmi těžké správně usušit, protože pomačkané, vlhké nebo zapařené listy černají a jako droga jsou pak bezcenné, při černání totiž dochází k rozkladu přítomného aukubinu. Jitrocel obecně patří mezi nejchoulostivější drogy: Při manipulaci nebo nevhodném skladování se snadno drobí, proto je nutné ho sušit bez obracení, vlhne, plesniví a černá. Jitrocel také patří mezi nejznámější léčivé rostliny, které používali již antičtí lékaři. Užívá se jako hojivý prostředek, uvolňuje hleny a upravuje stolici.

J.A. Zentrich doporučuje při zánětech žaludku a střev, při ulcerózní kolitidě nebo při peptickém vředu užívat 3x denně, 20 minut před jídlem jednu polévkovou lžíci čerstvé jitrocelové šťávy. Nálevem lze příznivě ovlivnit bronchitidu nebo tuberkulózu a stejně tak jej lze použít i při zánětech očí. Na hojení ran se osvědčily čerstvě rozmačkané listy, kdy se nejprve doporučuje použít jitrocel větší a teprve po částečném zhojení jitrocel kopinatý, který rány „zaceluje“. Je výborným prostředkem pro čištění krve, tlumí silnou menstruaci a bílý výtok.

Žvýkáním semen jitrocele snižujete hladinu cukru v krvi, ze semen se také připravuje sliz, který se užívá jako projímadlo. Nálev připravujeme z 1 polévkové lžíce drogy vařené 10 minut ve 250 ml vody. Užívá se 2x až 3x denně. Jitrocelová mast, která se připravuje nejlépe z jitrocele většího, hojí vředy, naběhlé žíly, záněty, popáleniny apod. Obklady z jitrocele většího hojí bércové vředy. Jitrocelový sirup je skvělý jako preventivní prostředek proti katarům horních cest dýchacích. Jitrocelová šťáva vkápnutá do uší zabraňuje bolestem uší, zvláště při pobytu na studeném vzduchu.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Obsažené látky

Droga obsahuje slizové látky, glykosid aukubin (asi 2% – aukubin má tlumivý účinek na centrální nervovou soustavu), enzymy, třísloviny, pektiny, saponiny, vitamín C, hořčiny, kyselinu křemičitou, soli draslíku a vápníku, xantofyl a fytoncidy.

 

Příspěvek Jitrocel kopinatý a jeho léčivé účinky. pochází z Terčík.cz

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat.  Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.