Historie nože zvaného Karambit, nebo též Kerambit, je velmi pohnutá, zaměřme se ale spíše na jejich současné využití. Nicméně trochu se u vývoje této jedinečné zbraně pozastavme. Karambit nebyl primárně zbraní k sebeobraně, ale pracovním nožem malajských a filipínských domorodců a podle dochovaných informací se začal používat kolem 11. století našeho letopočtu a sloužil:

 Jako kapesní nůž pro domácí práce

 Jaké nástroj při pracích na poli

 Ke zpracování ovoce a zeleniny

 Jako nůž roubovací

 Občas jako prostředek sebeobrany

 Při některých válečných konfliktech

Nůž Karambit

zdroj: fotobanka pixabay.com

Pokud hovoříme o moderní podobě Karambitu, musíme zmínit jeho uvedení na americký trh v 60. letech, od počátku 70. let se již jednalo o oblíbenou zbraň milovníků sebeobrany a bojových umění.

Vývoj legendy zvané karambit

Prvním legendárním nožem podobného typu byl Kuku Macan, tygří spár, pojmenovaný starými obyvateli Indonésie podle nejobávanějšího a tehdy ještě hojného zvířete této oblasti, tedy tygra. Byl ale dosti velký a těžký, a tak postupně vznikly lehčí formy, ze kterých se v následujících letech vyvinula až současná podoba malých kapesních Karambitů.

Současné využití Karambitu

Dnes jsou Karambity používány spíše vyhraněnou skupinou lidí a slouží k takovým činnostem, jako je řezání provazů, rozbalování, řezání kůže, domácí práce, roubování, rybaření a lov, nebo třeba při řezání houževnatých materiálů, jako je linoleum. Rovněž hovoříme o nácvikových a tréninkových nožích pro sebeobranu, nebo o slavné zbrani, kterou si můžete vystavit jako ukázku indonéské kultury.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Konstrukce nože

Velikost či tvar nejsou u Karambitu stanoveny a možnosti využití těchto nožů jsou veliké, můžeme hovořit o nácvikovém noži pro sebeobranu, o pracovním nástroji, stejně jako o relikvii. Společným prvkem je ovšem kroužek pro prst, umístěný na spodní části rukojeti, a to ho také odlišuje od ostatních nožů. Ostří je většinou šavlovitě zahnuté.

Základními komponenty Karambitu jsou:

 Vnitřní ostří

 Špička neboli point

 Vnější ostří

 Zpětné ostří

 Dřík

 Rukojeť neboli handle

 Brzda vepředu

 Hhřbetní část

 Brzda vzadu

 Safety Ring- bezpečnostní kroužek

 

Sebeobrana s Karambitem

V boji umožňuje Karambit nejrůznější typy útoků, ale také obrany, jedná se o velmi dobře ovladatelnou zbraň s kvalitní a efektivní čepelí, dokonale uzpůsobenou na kratší vzdálenosti. Smrtící a zastrašující účinky jsou nepochybné, a přes to, že se může jednat o hodně krátkou zbraň, je velmi rychlá a ostrá.

zdroj: youtube.com

S Karambitem se ubráníte při boji zblízka, vzhledem ke své konstrukci se nehodí k vrhání a neslouží ani k podobným účelům jako dýky. Jisté ovšem je, že může způsobit obrovské překvapení u protivníka, když ho tasíte jako svou poslední záchranu. Není totiž příliš dobře viditelný a skrytí do pouhé kapsy není žádný problém. Svou konstrukcí může Karambit někomu připomínat spíše boxera, než klasický kapesní nůž, samozřejmě s tím rozdílem, že způsobuje ostré řezné rány. Za velikou výhodu lze považovat pevné uchopení díky prstenci a obtížné odzbrojování, nemůžeme opomenout schopnost způsobit dva zásahy jediným pohybem.

Karambit nůž s okem

zdroj: fotobanka pixabay.com

Tento účinný prostředek sebeobrany nabízí díky skvělým kvalitám široké možnosti využití při tréninku nejrůznějších technik, nejčastěji je to ale při technikách Sabetan, Pencak Silat či Rhikasan, zaměřujících se zejména na poranění rukou a tím zneškodnění nepřítele.

Zajímavost

V dobách minulých, v oblasti Indonésie, byl Karambit používán také v boji, kdy bylo pravidlem, že ho pokrývala vrstvička jedu. A to znamenalo ještě větší efektivitu při zasažení nepřítele, při tom se mohlo jednat pouze o drobné povrchové zranění. A jaké jedy tehdejší bojovníci používali? Tak například výtažky z hadích jedových žláz, škorpioní jed, nebo smrtelné látky pavouků.

0 0 votes
Article Rating



Facebook komentáře

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Oblíbené články