Popis

Je to vytrvalá rostlina, která dosahuje výšky do 10 cm. Lodyha je poléhavá až vystoupavá a chlupatá. Listy jsou dlouze řapíkaté, okrouhle ledvinovité, kožovité, obvykle lesklé a řapíky jsou chlupaté. Květy rostou mezi listy nízko nad zemí, takže jsou přehlédnutelné, jsou zvonkovité se třemi dovnitř zahnutými cípy, jsou také chlupaté, zvenčí zelené a uvnitř černohnědé. Plodem jsou tobolky. Kvete v březnu až květnu.

Kopytník evropský

zdroj: gooogle.com

Výskyt

Tuto rostlinu najdeme v lesích, křovinách, roklinách. Na stinných místech, v humózních, hlubokých, vlhčích a převážně zásaditých půdách.

Kopytník evropský

zdroj: gooogle.com

Použití

Jde o toxickou drogu, takže jejímu užívá se raději vyhněte nebo ji berte jen s velkou opatrností a nejlépe pod dozorem odborníka. Nejčastěji se sbírá oddenek, a to na jaře nebo pozdě na podzim, v červnu a červenci jen list nebo celá rostlina v srpnu. Nejvíce účinných a zároveň látek obsahuje oddenek. Hlavně v minulosti se kopytník používal k vyvolání zvracení a dávení, v těchto případech ale byl dávkován na hranici toxicity, proto se v dnešní době již takováto aplikace nejeví prospěšná.  

V současnosti se používá při neproduktivním kašli nebo při suchém a dráždivém kataru horních cest dýchacích. Droga také prohlubuje činnost srdečního svalu, tlumí bolesti při ischiasu, ústřelu a migrénách, také zužuje cévy, uklidňuje, působí močopudně a zvyšuje střevní peristaltiku. Podává se ve formě prášku, nebo tinktury, pokud se užívá proti kašli nebo cévních chorobách. Drogu by v žádném případě neměla užívat těhotná nebo kojící žena, hrozí nebezpečí potratu, a také při vážnějších plicních nebo ledvinových chorobách.

Květ kopytníku evropského

zdroj: gooogle.com


Obsažené látky

Hlavně v oddenku najdeme siilici s asaronem, také třísloviny, pryskyřice, sliz, škrob, glykosid, organické kyseliny, minerální látky a jiné. Asaron působí dráždivě a tlumí činnost nervového systému. Po požití se dostaví prudké zvracení a průjem, dochází k podráždění ledvin, rozšíření zornic, otrávený je celkově slabý, smrt nastává v kolapsu. U těhotných žen může dojít i k potratu. Většinou ale otravy nemají fatální následky, protože droga bývá zavčas vypuzena z těla, ať už zvracením nebo průjmem.

0 0 votes
Article Rating



Facebook komentáře

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Oblíbené články