Kozí brada luční – bylina na vnitřní i vnější záněty.

Kozí brada luční – bylina na vnitřní i vnější záněty.

29. 02. 2020, 13:55

Kozí brada je až 70 cm vysoká, dvou nebo víceletá bylina. Lodyha je přímá, větvená, pod úbory neztloustlá. Listy jsou sivě zelené, celokrajné, úzce kopinaté, zašpičatělé, pochvatě objímavé, se zřetelnou souběžnou světlejší žilnatinou. Úbor 3 – 6 cm v průměru, žluté, jen jazykovité květy, prašníky žluté na špičce tmavě fialové, úzce kopinaté listeny přesahují krajové listy. Úbory se otvírají kolem 8 hodiny ranní a zavírají se okolo hodiny 14. Kvete od května do srpna.

Výskyt

Nejraději má louky, pustá místa, sutě, preferuje půdy hlinité a výživné.

Použití

Sbíráme oddenek a to na jaře nebo ještě lépe na podzim po odkvětu. Užívá se jako pomocné léčivo při poruchách jater a žlučníku, při zánětu močových cest, při poruchách zažívání i při kožních chorobách, zevně i vnitřně. Nejčastěji se podává ve formě jen asi půl minuty vařeného odvaru v množství 2 – 4 šálky denně. Při kožních potížích se může kombinovat vnitřní podávání s aplikací vnější ve formě obkladů. Mladé výhonky kozí brady byly v minulosti užívány jako salátová zelenina.

 

Obsažené látky

Droga obsahuje hořčiny, mléčnou šťávu, saponiny, sliz, pryskyřice, trochu alkaloidů, inulín, kyseliny a zřejmě fytoncidy (z hlediska chemického není kozí brada dokonale prozkoumána).

 

Příspěvek Kozí brada luční – bylina na vnitřní i vnější záněty. pochází z Terčík.cz

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat.  Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.