Major Leslie James Hiddins, narozený 13. srpna 1946 v Brisbane, znám také jako „Bush Tucker Man”, je voják australského vojska a válečný veterán, který je proslulý svou láskou a znalostí australského Bushe. Hiddins je znám také podle svého klobouku a velkého úsměvu.

Vojenská služba

Jako voják v Australské armádě byl dvakrát nasazen v Jižním Vietnamu, a to v letech 1966 a 1968, předtím jako skaut v pěchotě. V roce 1987 mu byla udělena obranná stipendia na výzkum přežití v severní Austrálii. Byl také hlavním autorem armádní příručky pro přežití Australské armády z roku 1987.

Jako součástí tohoto výzkumu, domorodci Hiddinsovi představili rostlinu s anglickým názvem Kakadu plum, latinsky Terminalia ferdinandiana, kteří ji využívali po tisíce let. Hiddins po analýze potvrdil, že v ovoci se nachází nejvyšší množství vitamínu C, jaké kdy bylo v ovoci naměřeno.

Hiddines odešel z Australské armády v roce 1989, a to v hodnosti majora. Nadále ale sloužil v Army Reserve až do roku 2001, kde stále pracoval s australskými domorodci na severu Austrálie.

 

zdroj: youtube.com

Bush Tucker Man

Tento výzkum se proměnil v televizní seriál The Bush Tucker Man. Seriály zachycují Hiddinse, který  se projíždí v Land Rover Perentine, pak v pozdějších epizodách v County 110, samozřejmě s jeho poznávacím znamením – kloboukem, také objeví australské domorodé jídlo, neboli „bush tucker“. Hiddins se objevil ve dvou televizních seriálech ABC Bush Tucker Man a seriálu Bush Tucker Man – Stories of Survival. Objevil se i v televizních dokumentech Pandora – in the Wake of the Bounty and The Batavia. Jeho dalšími knižními publikacemi jsou Bush Tucker Man – Stories of Exploration and Survival (1996), Bush Tucker Man – Tarnished Heroes (1997), Explore Wild Australia with the Bush Tucker Man (1999), Bush Tucker Fieldguide (2002).

V roce 2000 Hiddins vydal čtyři knihy speciálně pro děti: The Coral Coast, The Top End, The Tropical Rainforest a The Living Desert. Vydal dvě CD-ROMs, From the Rainforest to Cape York Peninsula and From Arnhem Land to the Kimberley Ranges. V Národní muzeum Austrálie v Canbeře má Bush Tucker Man displej s některými z jeho původního vybavení do bushe.

zdroj: youtube.com

V roce 2001 Hiddins vedl snahu o vytvoření návratu do divočiny, výhradně pro válečné veterány, na 9 km2 pozemku vlády podél břehů řeky Normanby na „Kalpowar Station“, sousedícím s národním parkem Lakefield na Kapském poloostrově. Odlehlá a relativně nepřístupná oblast, postrádající jakékoli vymoženosti, byla pojmenována „pandanus park“. Po letech konfliktu s vládou ohledně jejich nezákonné okupace si skupina zajistila 15letý pronájem, když byla v roce 2005 vrácena celá stanice Kalpowar Aboriginal.

Ray Mears o něm a s ním natočil program BBC, který se na BBC Two ukázal v červnu 2009 v rámci své série Ray Mears Goes Walkabout.

V roce 2019 začal Hiddins znovu obohacovat svět svými znalostmi založením internetových stránek, které jsou věnované australskému outbacku a tradiční stravě australských domorodců.

 

zdroj: youtube.com

Ocenění a vyznamenání

V roce 1987 bylo Hiddinsovi uděleno členství Řádu Austrálie.

Dne 28. března 2008 byl Hiddins oceněn čestným doktorátem vědy Fakulty vědy, inženýrství a informačních technologií Univerzity Jamese Cooka: „Jako uznání za vynikající a významný přínos pro Austrálii a severní queenslandskou komunitu prostřednictvím práce na televizním seriálu ABC Bush Tucker Man, svého času v branné jednotce (včetně dvou služebních cest), kde pracoval s domorodými komunitami a založil v Kapském Yorku buš ústup pro veterány z Vietnamu, aby si užili.“

zdroj: youtube.com

TV programy

Seriály:

Bush Tucker Man, První řada (1988 – 8 dílů, na DVD v roce 2004)

Bush Tucker Man, Druhá řada (1990 – 7 dílů, na DVD 1 v roce 2009)

Bush Tucker Man – Stories of Survival (1996 – 8 dílů, na DVD v roce 2004)

Knihy:

Bush Tucker Man Series

Bush Tucker Man – Stories of Exploration and Survival (1996)

Bush Tucker Man – Tarnished Heroes (1997)

Explore Wild Australia with the Bush Tucker Man (1999)

Bush Tucker Field Guide (2002)

Dětské knihy:

The Coral Coast

The Top End

The Tropical Rainforest

The Living Desert
Facebook komentáře

O komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články