Lopuch je dvouletá až víceletá, 50-120 cm vysoká bylina. Lodyha je přímá, rýhovaná, řídce vlnatě chlupatá, větvená a v horní části často načervenalá. Listy jsou řapíkaté, vejčité, na okraji mělce zubaté, na bázi srdčité, na svrchní straně jemně pýřité, na spodní straně s vystouplou žilnatinou, šedoplstnaté až téměř lysé. Květy jsou v kulovitých, hroznovitě uspořádaných, 1 až 2 cm velkých úborech, také jsou jen trubkovité, oboupohlavné, červenofialové, jen vzácně bílé, zákrov kulovitý, zelený nebo červenofialově naběhlý, zákrovní listeny čárkovité, na konci háčkovitě zahnuté. Kvete od června do září.

Výskyt

Najdeme jej na rumištích, podél cest, v obcích, křovinách, mezích, náspách, okrajích lesů a na zanedbaných trávnících. Preferuje dusíkaté, hlinité, výživné a vlhké půdy.

Použití

Sbíráme kořen, zřídka list nebo semeno. Kořen se sbírá u jednoletých rostlin na podzim, září a říjen, nebo u dvouletých na jaře, březen a duben, protože koncem vegetačního období v prvním roce života rostliny se v kořeni ukládají zásobní látky, takže je dužnatý, po vykvetení však dřevnatí nebo dokonce i vyhnívá, takže se pro léčitelství stává bezvýznamným.

Po omytí se suší, při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 50 °C. Účinnost kořene se nejlépe zachová, když se před sušením ponoří asi na 3 minuty do vroucí vody. Drogu je nutno uchovávat v suchu a občas je dobré provést přesušení , protože snadno totiž přijímá vzdušnou vlhkost.

Semena se sbírají na podzim po dozrání, listy můžeme sbírat kdykoliv. Droga příznivě působí při poruchách trávicího traktu a celkově posiluje organismus. Má i močopudné a potopudné účinky.

Podle J.A. Zentricha droga také silně povzbuzuje látkovou výměnu a zlepšuje činnost jater a žlučníku, lze ji použít při dně, revmatismu, při močových kaméncích, při zánětech trávícího ústrojí, při peptickém vředu, při zánětech v ústní dutině, snižuje hladinu cukru v krvi.

Při současném vnitřním i vnějším podávání jí lze často vyléčit i chronické ekzémy a jiné kožní poruchy vzniklé v důsledku špatné látkové výměny. Silný odvar z kořene vtíraný několikrát týdně do pokožky hlavy posiluje růst vlasů.

Mladé, čerstvé a pomačkané listy přiložené na nehojící se rány, pohmožděniny nebo kožní záněty mohou pomoci v jejich léčení. Čerstvá šťáva z kořene je výborným kožním lékem – užívá se vnitřně nebo zevně na potírání ekzémů, vředů, akné či ran. Po zaschnutí se smyje čajem z kořene.

V kožním lékařství nebo při léčbě cukrovky se užívá silnější čaj, kdy 20 g drogy přidáme do 250 ml vody a pijeme 3x denně. V ostatních případech se užívá slabšího odvaru, který se připraví ze dvou čajových lžiček na 400 ml vroucí vody, pak se čaj nechá přes noc odstát a užívá se 4x denně po 100 ml. V lékařství se používá lopuchový olej proti padání vlasů a lupům. V homeopatii se lopuchu užívá proti kožním nemocem, ekzémům a lupům.

Obsažené látky

Kořen obsahuje až 45% zásobního polysacharidu inulinu, asi 0,2% silice, polyacetylenové složky (tridekadientetrin, tridecenpentain) s fytoncidním a fungicidním účinkem, sliz, tříslovinu, minerální látky, lappin, glykosidy, hořčiny, pryskyřice, olej a vitamín C.

 
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články