M4 a její odvozeniny jsou na airsoftové scéně nejrozšířenější zbraně. Často ale vídám plamenné diskuse zastávající se jedné či druhé značky, což ovšem tázajícímu se airsofťákovi akorát udělá ve výběru zmatek. Pokusím se tedy shrnout M4, M16, Mk. 12 apod. (nikoliv však SCARy apod.) od různých výrobců, se kterými mám zkušenosti.

 

zdroj: fotobanka pixabay.com

Dboys

Běžná záležitost, kterou potkáte na každé akci. Kvalita není kdovíjaká, ale v základu poměrně vydrží. Tělo není moc kvalitní, rád praská trn pažby… Dá se narazit i na lepší kusy, ale nespoléhejte na to, pokud si zbraň před koupí neosaháte.

Vnitřek je těžký základ a pokud budete chtít ze zbraně vytáhnout větší výkon, tak tam není v podstatě nic, co by mohlo zůstat. Ale nemá atypické rozměry, takže se upgraduje snadno. Pokud o ní přemýšlíte, koukněte raději na Cymu, která také nemá extra kvalitní tělo, ale vnitřek je už trochu jiné kafe.

Cena: kolem 3700 Kč

Komu ji doporučit:  Svátečním hráčům nebo každému, kdo ji najde ve výborném stavu na bazaru za pár korun a hodlá ji celou předělat

 

Cyma

Na trhu je zhruba od prázdnin 2013 a stále se nerozšířila tolik jako DBoys. Sepsal jsem na ni recenzi (zde na stránkách), jinak krátce: Uvnitř najdete to, co u jejich kalachů (samozřejmě v mechu v.2), takže čekejte spolehlivé díly a úsťovou rychlost kolem 130 m/s. Takže s touhle zbraní už naděláte paseku. Na upgrade je slušně připravená (na rozdíl od DBoys nemusíte měnit trn, ložiska, i skelet mechaboxu vydrží více). Zklamáním je křehké tělo. Rády praskají zobáčky držící vrchní díl těla ve spodním. Jinak má hezké plasty a nejde o vůbec špatnou zbraň. Dělají se i plastové verze- ty by paradoxně nemusely mít špatné zobáčky, ale v ruce jsem je neměl.

Cena: kolem 4100 Kč

Komu ji doporučit:  Všem, co chtějí spolehlivou zbraň kolem 4000 Kč a přežijí horší tělo (ovšem po pádu na beton se vám rozletí skoro cokoliv úplně stejně J )

 

APS

Na trh přišla v době krize s čínskými zbraněmi a brzy získala pověst toho nejhoršího, co můžete koupit. Právem. Výrobce se ale poučil a v současnosti je na trhu generace APSek, které mají s 1. generací společného snad jen výrobce.
Uvnitř najdete velký pokrok- takhle kvalitní vzduchotechniku u konkurence v této ceně nenajdete, to samé mosfet a kabeláž. I mechabox je odolnější než dříve. Zpracování těla je hezké, sice ne tak jako třeba u GP, ale Dboy/CM apod. překonává s přehledem!
Tato značka ale není příliš rozšířená. V hráčích je stále zakořeněná nedůvěra z první generace.

Cena: kolem 4500 Kč

Komu ji doporučit: Těm, co mají rozpočet na koupi číny, ale chtějí něco lepšího a nebojí se jít trochu do neznámého

 

 

SRC

Dnes se už tolik nevidí, přesto ji zmíním. Řeč bude o 3. generaci. Uvnitř je kvalitní vzduchotechnika (bohužel s plným válcem na krátké hlavni), mechabox, který se tváří jako zesílený, ale praská nad M120, kvalitní kola a velmi dobrý zátěžový motor. Tělo je celkem povedené, ale mívá mezery mezi vrchním a spodním dílem. SRC má lehce jiné rozměry a je velký problém použít díly jiných značek. Dá se z ní snadno vytáhnout 130 m/s s původními díly, ale více s ohledem na mech prostě nepůjde.

Cena: kolem 4500

Komu ji doporučit:  Nedoporučuji. Ne, že by to byla až taková hrůza, ale APS za stejnou cenu je lepší, není tedy žádný zvláštní důvod ji kupovat. Leda, že byste ji sehnali bazarově za cenu „tohle nemůžeš nebrat“.

 

 

PJ

Poměrně oblíbená značka. Nejsilnější čína na trhu. Píši o 3. generaci PJ, což je upravené A&K. Uvnitř najdete atypickou NBU vzduchotechniku (chcete- li vyměnit, tak jedině celou), kvalitní silný motor a poměrně slabý mechabox, který M130 (ta je již v základu) dlouhodobě nezvládne- pokud tedy neuděláte úpravy jako rádiusy, podložení komory… Nejlepší na zbrani je tělo- suverénně nejlepší čína a podle mě je lepší než Classic Army. Horší je to s cenou- je blízko zbraní G&P, tak je na zvážení, jestli dáte přednost výkonu, nebo odladěnosti a zpracování a připlatíte si.

Cena: kolem 4900,-

Komu ji doporučit: Všem, kteří chtějí zbraň s kvalitním tělem, vysokým výkonem a nebude jim vadit se trochu pošťourat vevnitř, aby zbraň vyladili.

 

 

Aimtop

Nejsilnější M4 na trhu, výrobce udává 150 m/s. Pak je ještě k mání verze s vysokou kadencí a úsťovou rychlostí 130 m/s. Co se první verze týče, není to úplně pravidlem, nicméně přes 140 m/s jde. Uvnitř najdete kvalitní vzduchotechniku (ale s plným válcem) kvalitní kola, velmi dobrý zátěžový motor… Takže nadprůměrný vnitřek, nicméně velmi špatně odladěný, kola se často nevejdou do mechaboxu, každou chvíli nějaký problém, mechabox často vydrží měsíc… Rozměry jsou mírně atypické a některé díly dovnitř nedostanete. Kovové tělo je kvalitní, ale plasty (pažbení) jsou horší než u DBoys. Zbraň dokáže sloužit dobře, ale nejdříve vyžaduje zásah technika, je zkrátka šitá horkou jehlou, což je škoda. Za cenu Aimtopu máte G&P, které sice není tak výkonné, ale je lépe zpracované a spolehlivější.

Cena: kolem 6900 Kč

Komu ji doporučit: Pokročilým airsofťákům, kteří chtějí výkonnou zbraň a umí ji servisovat, aby vychytali mouchy z výroby.

 

 

Classic Army

Slavná značka, kterou kdysi chtěl každý. Dnes už se tolik nevidí a upřímně se příliš nedivím. Vnitřek je spolehlivý, ale přirovnal bych ho k DBoys- zkrátka slabota, když chcete upgradovat, musíte vyměnit všechno. A mechabox není až tak pevný, jak se často říká. Tělo je hezké, ale materiál mi nepřijde příliš dobrý, nevydrží tolik co konkurence ve stejné cenové hladině. Celkově na mě působí dojmem, že poslední zbraně od CA jsou oproti minulosti celkem odfláknuté. Za hodně peněz průměrná zbraň.

Cena: kolem 6400 Kč

Komu ji doporučit: Reenactorům, kteří ocení vzhled (ražení) a neřeší vnitřek.

 

 

G&P

Značka, která je každému doporučována. Právem. G&P je jedna z nejlepších M4, co si můžete koupit. Uvnitř najdete kvalitní vzduchotechniku (v případě většího upgradu ji stejně vyměníte, ale na základní M110 výborná), rychlostní motor a odolný mechabox. Zpracování těla je nejblíže skutečné zbrani- asi není nutné psát více? Výkon v základu je kolem 120 m/s (někteří šťastlivci měli i více), což je standard, ale G&P má velký upgrade potenciál- žádné atypické rozměry. Doporučuji. Lepší už je snad jen Systema J 6500 Kč je cena M4A1, „vyspělejší“ se nechají pořádně zaplatit, ale kvalita za to stojí.

Cena: kolem 6500 Kč

Komu ji doporučit: Každému, kdo nechce dělat kompromisy v kvalitě a chce zbraň, kterou nezahodí po roce, je kvalitně zpracovaná a dá se případně snadno upgradovat.

 

G&G, E&C (Specna Arms), ICS…

Tyto značky zde neuvádím, neboť s nimi nemám zkušenost. Pokud byste chtěli něco doplnit, podělit se o vlastní zkušenost, nebo cokoliv, budu jen rád.

 

Mike

 

komerční článek

 
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články