Popis

Merlík je vytrvalá, jemné pomoučněná, 20-100 cm vysoká bylina. Lodyha je vzpřímená nebo vystoupavá, jen málo nebo vůbec větvená a bez uzlin. Listy má střídavé, řapíkaté, trojúhelníkovité a na okraji zvlněné. Květy se vyskytují v hustých klubíčkách, které jsou uspořádané v klasových květenstvích, ta vyrůstají na hlavním stonku i vedlejších větvích, jsou převážně oboupohlavní, velmi drobné a zelené. Kvete od května do září.

zdroj: youtube.com 

Výskyt

Nejčastěji roste v okolí lidských sídel, rumišť, na návsi nebo podíl zdí a cest. Vyskytuje se také v příkopech, na smetištích a kompostech nebo polích. Nejraději má výživné a dusíkaté půdy.

Listy merlíku

zdroj: youtube.com 

Použití

Na jaře nebo podzim se sbírá kořen nebo kvetoucí nať. Nať ve formě čaje má lehce projímavé účinky a kromě toho také podněcuje tvorbu mateřského mléka, i u dobytka. Zevně má pak protizánětlivé účinky, například na špatně hojící se rány. Kořen se užívá především zevně, např. na podlitiny nebo ke změkčení a odlupování ložisek lupénky. Nať a listy je možné podávat i čerstvé, jako čaj nebo cca 2 minuty vařený odvar. Mladé listy můžeme použít na salát, podle některých mají nahořklou chuť, ale jsou spíše bez chuti. Starší listy pak můžeme vařit podobně jako špenát, merlíku se někdy říká planý špenát. Mladá květenství se dají připravit podobně jako chřest, třeba je můžete podusit.

Merlík nebo špenát?

zdroj: youtube.com 

Obsažené látky

Droga obsahuje saponiny, slizy, třísloviny, organické kyseliny, flavonoidy, histamin aj., v listech jsou dále obsaženy vitamíny.

 
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články