Mexiko – nejvražednější rok v historii

Mexiko – nejvražednější rok v historii

06. 06. 2020, 13:44

Minulý rok Mexiko pokořilo smutný rekord – nejvíce zavražděných osob od počátku statistiky, která začala v roce 1997. Loni se v Mexiku vyšetřovalo 29 168 případů vražd. V přepočtu je to 20, 5 případů vražd na 100 000 obyvatel. V ČR je to například 0,75 zavražděných a v USA 5 zavražděných. Město je v největším počtem vražd na světě je mexické turistické letovisko Los Cabos s 111,33 případy vražd na 100 000 obyvatel, tak překoná i nepokoji zmítaný Caracas ve Venezuele.

město Los Cabos

zdroj: fotobanka pixabay.com 

V Mexiku se čím dál více projevuje brutální násilí, jeho obyvatelé jsou ale bez legální možnosti účinné obrany. Vláda nemá rozsáhlá území státu pod kontrolou a tam kde je, je často policie a vojenské složky ve spojení s kartely. V mnoha oblastech je jedinou možností ochrany civilistů nelegální ozbrojování a zakládání domobran.

Situace v Mexiku se zdá být lepší než v Brazílii a Kolumbii, obě 27, Venezuele, 57 nebo El Salvadoru, 60,8, ale částečně se mu daří jen díky odlišné metodologii: Mexická statistika počítá pouze případy vražd, nikoliv počet individuálních obětí jako zbytek světa. Šest umučených pověšených z mostu? Pouze jeden případ. Čtyřicet studentů zabitých, umučených a znásilněných v jedoucím autobuse? Jen jeden případ.

zdroj: fotobanka pixabay.com 

Část země je v podstatě bezpečná, naopak rozsáhlá území jsou pod kontrolou kartelů a bezpečnostní složky v nich buďto nejsou vůbec, nebo s kartely spolupracují. Skvělým příkladem je případ z roku 2014, kdy policie ve státě Guerrero zastavila autobus s 43 studenty a ty pak předala místnímu kartelu k vyvraždění. Proč? Protože místní starosta nechtěl, aby se účastnili protestu.

 

 

Při následném pátrání po studentech federální síly v oblasti našly hromadu jiných mrtvol zakopaných v mělkých hrobech, které by se bez incidentu se studenty asi nikdy nenašli, a tak by se ani neobjevily ve statistikách vražd.

Spojené státy vydaly pro pět mexických států nejpřísnější varování „necestovat“, které se používá pro země s válečnými konflikty. Osoby, které se přece jen rozhodnou vycestovat, je doporučena vysoká míra obezřetnosti s ohledem na vraždění, únosy a loupeže. V dalších 11 státech platí o stupeň nižší varování. Do některých oblastí Mexika zakazuje USA svým federálním zaměstnancům jezdit.

zdroj: fotobanka pixabay.com 

Úspěšné vyšetření vražd je mizivé: V roce 2012 bylo dopadeno a odsouzeno pouze 2% pachatelů.  Nejvíce úspěšná je policie v hlavním městě s 28,6% vyšetřených vražd, zatímco nejméně úspěšný stát San Luis Potosi má 99,6% vražd nevyřešených.

 

 

Asi 66% vražd je v zemi spácháno střelnými zbraněmi. Mnoho zabavených zbraní v souvislosti s trestnou činností pochází z USA a bylo nelegálně propašováno do Mexika. Odpor mexického prezidenta k Trumpem prosazované hraniční zdi, která má zabránit nejen nelegální migraci, ale i pašování drog a zbraní, pak působí poněkud zvláštně.

Mexiko i přes to stále dlouhá léta pevně drží existující regulace držení zbraní civilisty. Občan, který dodržuje zákon, pak prakticky nemá žádnou legální možnost jak se všudepřítomnému násilí bránit. Teorie o tom, že “násilí patří státu” a “zbraně lidem do rukou nepatří, policie je ochrání”, v Mexiku dovedli do úplnosti.

Příspěvek Mexiko – nejvražednější rok v historii pochází z Terčík.cz

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat.  Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.