Byli jsme svědky již mnoha roztodivných předpovědí konce světa, ale naštěstí se zatím žádná z nich nenaplnila. Je pravda, že když se zemí prožene tsunami nebo zemětřesení, často je kataklyzma tak obrovské, že můžeme hovořit o skutečné krizi. Ale co když se dostaví něco vskutku velkého, něco co naši planetu neoddiskutovatelně provází po celou dobu její existence? Vědci prokázali, že živelné pohromy biblických rozměrů se poměrně pravidelně navrací, navíc počítejme s přírodními hrozbami, které jsou v podstatě nepředvídatelné. Největšími hrozbami, které by mohly způsobit skutečnou apokalypsu, a to bez varování, jsou:

Sluneční erupce

 Meteority a jiná kosmická tělesa

 Obří sopky, často skryté

 Povodně

 Napadení cizími entitami

 Použití jaderné síly

 Ekonomický kolaps

 Prudké změny klimatu

zdroj: youtube.com

Tolik o základních hrozbách, najde se jich samozřejmě mnohem více, toto jsou však zřejmě ty nejvíce aktuální a diskutované. Zaměřme se v tomto článku na základní vybavení, které by rozhodně nemělo chybět ve vašem batohu, pakliže se vám podaří apokalypsu přežít. Ryze v duchu prepperů, tedy moderního hnutí, připravujícího se na globální krize, buďte připraveni preventivně.

 

Co mít v krizovém batohu?

zdroj: fotobanka pixabay.com

Zásoby jídla a pití

Abyste přežili po určitou dobu krize, kdy je například neobyvatelný povrch, nebo je krajina zcela zdevastovaná, je ideální začít přípravou dostatečných zásob potravin. Zde je menší přehled základních a doporučených položek, které mimochodem doporučují právě zmiňovaní preppeři. Dejme tomu, že hovoříme o 6 měsících krize a o jedné rodině o 4 členech. Základem můžou být masité konzervy, například drůbeží, hovězí nebo vepřové, v balení po 500 gramech, a to alespoň po 50 kusech, dále by neměly chybět sardinky nebo šproty, v tomto případě doporučují odborníci na přežívání kolem 100 kusů. Dále si zajistěte oleje. Asi 5 litrů olivového, 5krát více slunečnicového, cca 30 litrů řepkového oleje. Oceníte takové trvanlivé potraviny, jako je rýže, čočka, hrách, mouka, cukr, sůl, fazole, káva, kakao, to vše v množství kolem 30 kilogramů. Koření není nutností, snad s výjimkou toho základního. Své zásoby můžete doplnit také o čokolády a trvanlivé cukrovinky, které v některých případech vydrží i celý půl rok a jsou rozhodně zpestřením jídelníčku. Není až tak důležité být zásoben obrovským množství potravy, jako spíše mít každý den alespoň minimální doporučený příjem kalorií, ale také vitamínů, minerálů a důležitých stopových prvků. S dávkami vody je to pak jednoduché, stačí spočítat, že jeden člen potřebuje každý den alespoň dva litry tekutin.

NOUZOVÁ DÁVKA POTRAVY NRG-M 250 G

zdroj: fotobanka pixabay.com

Ale zpět k batohu, do něj samozřejmě všechny tyto ingredience nenaskládáte, i kdybyste se na hlavu stavěli. Pro krátkodobé přežívání si do batohu můžete vložit potravu dejme tomu jeden týden. V náročných podmínkách byste stále měli dodržovat stravování alespoň třikrát denně, kdy můžete využít například 100 gramové tyčinky s různými příchutěmi. Každá z takových energetických tyčinek vydá cca 410 kalorií, jsou v ní důležité složky jako vitamíny, bílkoviny a tuky.

K večeři si pokud možno připravte teplé jídlo, například můžete zvolit trvanlivou stravu MRE, která nepotřebuje vodu pro přípravu. Tam, kde je vody dostatek, je lepší volbou takzvaná lyofilizovaná potrava ve speciální úpravě, která se s trochou tekutiny promění ve vydatné jídlo. Nic nepokazíte ani klasickými konzervami, ty jsou ale často nesrovnatelně těžší. Pokud jste milovníkem kávy, můžete přibalit i menší množství této pochutiny, chybět by nemělo pár žvýkaček, pro případ, že byste se ocitli v extrémně suchém prostředí.

Voda a nápoje v batohu

Možná budete nuceni vydat se z úkrytu na zemský povrch, tehdy nezapomeňte na dostatečné množství tekutin, nejlépe čisté a nezávadné vody. Sladké či energetické nápoje mají spíše opačný efekt a zvyšují pocit žízně. Vodu je možné získat z různých zdrojů, nicméně v období krize může být kontaminovaná. Existují různé způsoby, jak vodu vyčistit, tím nejznámějším, ale často nereálným, je převařování. Nemáte-li tuto možnost, můžete využít kupříkladu speciální MSR filtry. Jako nádobu použijte raději hydratační vak, může se ale klidně jednat o dobře skladné plastové lahve, na které je možné našroubovat právě zmiňovaný filtr. A je zde také chemický postup, při němž se aplikují speciální tablety oxidu chloričitého.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Přístřešky a stany

Vedle vody a jídla doporučují preppeři a mistři přežívání v nejnáročnějších podmínkách nosit v batohu také dobře skladný přístřešek. Například se může jednat o kompaktní stany nebo bivaky o nízké hmotnosti, ale dobré schopnosti odolávat chladu a vlhkosti. Dokonce postačí i pouhý spacák, ovšem takový, do kterého můžete bezpečně zahalit celé tělo. Jako podložku použijte lehkou karimatku, nafukovací matrace se příliš nedoporučují, neboť jsou náchylné na propíchnutí. Taková podložka bude skvělým izolátorem v přístřešku i bez něj, pokud tedy nebude pršet.

Komunikační prostředky

I přes globální katastrofu možná byly zachovány některé možnosti komunikace, proto byste měli mít ve svém batohu pro přežití také vysílačku nebo mobilní telefon. Pro jistotu přibalte i menší hotovost, pro případ, že se budete moci domluvit prostřednictvím telefonních automatů. Komunikaci na menší vzdálenosti můžou zajistit mini radiostanice, pokud možno s náhradními bateriemi. Ty však poslouží spíše pro komunikaci s ostatními členy týmu. Vrcholem modernosti jsou pak satelitní telefony, jejichž přínos oceníte tehdy, když nebudete mít k dispozici běžný signál operátorů.

Doklady a platidla

Vždy je lepší mít po ruce alespoň drobnější finanční obnos a samozřejmě také vlastní doklady. V případě postapokalyptického stavu mohou být jedinou dokumentací vaší totožnosti. Skvělým platidlem v krizovém období mohou být rovněž šperky nebo zlaté cihličky, ty přežijí opravdu vše.

Hygienické pomůcky

Hygienické pomůcky budete potřebovat i v období globálního kolapsu, jejich výhodou je, že jsou většinou dosti trvanlivé. Mělo by se jednat alespoň o základní mýdlo, deodorant, holicí příslušenství, kartáček na zuby a zubní pastu, hřeben a nůžky na nehty, to vše nejlépe dobře izolováno.

Lékárnička

Na vybavení lékárničky rozhodně nešetřete, mělo by být velmi komplexní. To znamená, že by se mělo jednat o sadu čistých obvazů a obinadel, náplasti, nůžky a další nástroje, základní antiseptické prostředky a balíček důležitých léků. Zde je rozšířený seznam:

 Gázy, obinadla, náplasti

 Léky proti bolesti

 Projímadla

 Desinfekce

 Jód

 Sádra

 Pinzeta

 Teploměr

 Jehly, párátka a špendlíky

Univerzální nůž

Skvělým pomocníkem za každých podmínek je nepochybně univerzální, nebo chcete-li multifunkční nůž. A to nejen proto, že nabízí mnoho funkcí, které využijete v krizových stavech, ale také pro svou výbornou skladnost a trvanlivost.

Další nezbytné vybavení

Ve vašem batohu, s nímž se můžete vydat hledat jídlo, či další zdroje, nebo rovnou přeživší, by se měly nacházet také další věci, které usnadňují život, zajisté takové, co jsou velmi dobře skladné:

 Nože a příbory

 Zbraně

 Náhradní oblečení

 Svítilna

 Zápalky či křesadlo

 Plastové či jiné odolné nádobí

 Provaz

 Hrnek či kalíšek

 Otvíráky

 Psací potřeby

 Mapy

 Mini vařič

 Lepicí páska

 Sluneční brýle

 Sekerka a další

I v období skutečné apokalypsy myslete na své pohodlí a do batohu si dejte pouze to, co na danou dobu potřebujete. Dejte přednost dostatku vody a potravin, pak až se zaměřte na takové předměty, jako nádobí, vařič, nebo tužka na psaní.

Co by jste doporučili dát si do nouzového batohu?

 
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články