Jedna z nejhorších věcí, co se může lidem připravují se na nějakou katastrofu stát je, že někdo před nebo i po katastrofě pozná váš obří objem zásob u vaší evakuační lokace. Určitě si to nenechá pro sebe a minimálně toho zneužije. 

Otázka pro někoho asi bude, proč je to vlastně špatně? 

 • Vrhnou se na vás média a začnou vás označovat za šílence se zbraní, který krade státu jeho jídlo. Nikdo si ale neřekne, že je chyba na jeho straně, protože se ani trochu nepřipravoval a místo toho si raději koupí nejnovější televizi. 
 • Daná osoba vás bude vnímat jako potenciální zdroj potravy. 
 • Váš OPSEC, neboli operační bezpečnost, bude prozrazena a k ničemu. Když o tom ale vědí všichni, další hladový zloděj je už asi jedno. 
 • Thomas Jefferson dávno poznamenal, že tři lidé uchovají tajemství jedině, když jdou dva mrtví. Čím víc lidí o tom bude vědět, tím více starostí to pro vás znamená.
 • Až k něčemu opravdu dojde, zbytečně narazíte na bezpečnostní problémy. 

zdroj: fotobanka pixabay.com 

Kdo je to prepper?

Prepper je člověk, který má znalosti a vybavení, které je potřebné pro přežití v katastrofě. Jinak jsou to obyčejní lidé, kteří mají přirozený lidský smysl mít v záloze nějaké to vybavení a zdroje pro případ určitého typu katastrofy. Jednoduše řečeno, je to člověk, který je připraven na katastrofy dnešní doby, na rozdíl od běžných lidí.

Prepper…

 • má pravděpodobně velkou zásobu jídla. 
 • má nadbytek přirozeného rozumu.
 • jeho specialita je kritické plánování dlouhodobého přežití mimo civilizaci.  
 • zodpovědnost berou sami na sebe, dokážou se o sebe postarat sami. 
 • obvykle vlastní zahradu, minimálně jednu. 
 • budou se snažit dosáhnout co největší nezávislosti ohledně jídla. 
 • ovládají řadu praktických dovedností, pracují na nich a stále je rozšiřují, např. vyřezávání, dojení. základy kovářství apod. 
 • vlastní nějaký typ zbraně. 
 • rádi tráví čas v přírodě a na venkově. 
 • dokud neodejde do důchodu nebo nenastane nějaká katastrofa, má místo a práci jako každý normální člověk. 

Zkrátka je to odpovědná životní cesta s minimálním dopadem na státní finance. Preppers si snaží minimalizovat všechny riskantní věci v okolí, jiní zase mají bezpečností sítě a zdroje, pokud by bylo potřeba.

I když většina lidí a ani prepperů netouží po nějaké té katastrofě, ale pro případ, že by se tak stalo, mohou nepřipravení lidé přijít za prepperem a něco chtít, např. jídlo. 

zdroj: fotobanka pixabay.com 

Jak může okolí poznat, že jste prepper nebo máte zdroje?

Lidé rádi hodně mluví

Primárním důvodem, jak se někdo dozví, že jste prepper je, že to řeknete někomu z rodiny, ten se zmíní např. v práci, spolupracovník to řekne manželce a je to. Prepperské skupiny se zakládají hlavně proto, aby se na sebe preppeři mohli spolehnout bez obav a nebát se pak vydírání od nepřipravených lidí. Určitě jste na svoje znalosti, zdroje, jídlo a zkušenosti hrdí a rádi byste se pochlubili, ale měli byste se tomu vyvarovat, tím spíše před lidmi mimo rodinu a přátele.  

I když se může zdát  jako neškodné se o tom v dnešní době zmiňovat, a o to více, protože nežijeme v době dlouhodobé katastrofy. Je to problém ale i ve vašem kruhu nejbližších, můžete mít blízkou rodinu a přátele, kteří nejsou na stejné vlně a nechápou, proč by se měli na nějakou katastrofu připravovat. Některým členům rodiny jste to možná ani neřekli. Čím míň lidí o tom bude vědět, tím lépe a nejlepší je, aby to nevěděl nikdo kromě vašich nejbližších. 

zdroj: fotobanka pixabay.com 

Lidé si všimnou vašeho vybavení

Dalším důvodem je, že lidé mají oči a nejsou hloupí. Stačí aby si někdo cizí všiml vaší výbavy a už je lze. 

Pokud si někdo všimne, že každý týden vozíte na pozemek velké zásoby jídla a schováváte je, časem musí dojít i hloupějšímu, že se něco děje. Většina lidí totiž takové zásoby jídla jen tak nevidí a proto si je lépe zapamatují. 

Pokud máte poličky s jídlem snadno viditelné, každému hned dojde, že nemáte zásoby jen na pár dní, zvlášť pokud půjde o konzervy nebo MRE. 

Například jeden pár byl na návštěvě u známých, viděli v kuchyni filtr na vodu Big Berkey do vlastní studny a krabici MRE, hned tak poznali, že jde o preppery. Naštěstí to byli preppeři také. I tohle by stačilo náhodnému oku, aby poznalo, že máte zásoby. 

Když si to shrneme, to co někdo uvidí, ovlivní to, co si bude myslet. Zkuste se podívat po zahradě cizíma očima, co podezřelého vidíte?

zdroj: fotobanka pixabay.com 

Řeči se šíří rychle

Další bod sice souvisí s bodem předešlým, ale je hodně důležitý a proto o něm budeme mluvit samostatně. 

Může nastat tato situace – někdo, komu věříte, řekne známému, že poslední dobou hodně zavařujete, pak si vzpomenou, že doma máte velké zásoby jídla a oba se pak zasmějí vaší paranoii. 

Řeči se šíří rychle, ale hlavní problém je ten, že se hlavně zveličují. 

Jak se dá ještě poznat, že jste prepper: 

 • Často chodíte do velkoobchodu a pravidelně berete velké zásoby, které očividně nesníte. Někdo vás může ze zajímavosti sledovat, nebo třeba zaslechnout kde bydlíte, možná už vás znát. 
 • Kurýři k vám dopravují těžké balíky z firem jako UPS, PPL, TopTrans apod. 
 • Sousedi se občas zastaví a když je otevřená garáž, všimnou si např. generátoru, nebo tří ledniček. 
 • Pokud u vás doma někdo dočasně pracuje, např. zedník apod., může zaslechnout nebo vidět něco podezřelého. 

 
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články