Ministerstvo zemědělství ČR připravilo novou vyhlášku, která prodlužuje doby lovu u vybraných druhů zvěře. Toto rozšíření dob lovu, které bude uvedeno v platnosti od 1. ledna 2020, by mělo pomoci hlavně oblastem, které zasáhla kůrovcová kalamita, a které jsou osázeny novými stromy. Vyhláška by tak měla být pro myslivce lepším nástrojem, jak regulovat narůstající počty spárkaté zvěře.

sika japonský 

Změny se budou přesněji týkat lovu těchto druhů zvěře:

  • daněk skvrnitý
  • jelen evropský
  • muflon
  • sika japonský
  • srnec obecný
  • kamzík horský

Prase divoké se může lovit celoročně již od roku 2016.

muflon

Hlavním důvodem je ochrana nově vysazených stromů hlavně na holinách po těžbě kůrovcového dříví.

Prodloužení doby lovu mohou myslivci využít pouze v případech, kdy to bude nutné a kvůli podmínkám v dané honitbě nezbytné. Jde pouze o možnosti, nikoli povinnost využít celé rozšířené doby lovu, která se obecně prodlužuje maximálně o jeden měsíc. U zvěře do dvou let věku, vyjímaje kamzíky, se rozšiřuje na celý rok. Toto rozšíření doby lovu platí až do konce března 2025.

daněk skvrnitý

Rozšíření doby lovu u zvěře starší dvou let:

a) daněk skvrnitý – daněk od 1. července do 31. ledna, daněla od 1. srpna do 31. ledna (dosud: daněk a daněla od 16. srpna do 31. prosince, daňče od 16. srpna do 31. března)

b) jelen evropský – jelen od 1. července do 31. ledna a laň od 1. srpna do 31. ledna (dosud: jelen a laň od 1. srpna do 15. ledna, kolouch od 1. srpna do 31. března)

c) muflon – muflon od 1. července do 31. března, muflonka od 1. července do 31. prosince (dosud: muflon a muflonka od 1. srpna do 31. prosince, muflonče od 1. srpna do 31. března)

d) sika japonský – jelen od 1. července do 31. ledna a laň od 1. srpna do 31. ledna (dosud: jelen a laň od 1. srpna do 15. ledna, kolouch od 1. srpna do 31. března)

e) srnec obecný – srnec od 1. května do 30. září, srna od 1. srpna do 31. prosince (dosud: srnec od 16. května do 30. září, srna a srnče od 1. září do 31. prosince)

f) kamzík horský – kamzík, kamzice a kamzíče od 1. října do 31. prosince (dosud: kamzík, kamzice a kamzíče od 1. října do 30. listopadu)

 
Facebook komentáře

O komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články