Najde se  mnoho přísahajících zastánců značky Smith & Wesson v jiných oblastech než jen zbraně (zejména nože …) a mají k tomu dobrý důvod. Vyrábějí některé z nejlepších produktů na trhu za skvělou cenu. To platí také pro jejich poloautomatické pistole a revolvery, pokud jde o poměr ceny a výkonu.

Ať už máte jakékoliv preference a požadavky pro zbraně, vždy se můžete spolehnout na Smith & Wesson, že budou mít střelnou zbraň právě pro vás. Máte obzvlášť štěstí, pokud hledáte malou a lehkou zbraň pro záložní/hluboké nošení, protože S&W představila nový M&P Bodyguarda před několika lety.

Ačkoli zpočátku komunita nebyla nadšená, od té doby si pomalu získává na popularitě a dnes je jedním z nejlepších a nejkrásnějších modelů pro skryté nošení. Pokud jste fanouškem laserových zaměřovačů, tato hračka se vám bohužel nebude líbit, protože je stále nezákonným doplňkem (A). Rozhodně vás nezklame ani její vzhled. Je to slušné rozšíření řady M&P.

Dnes se podíváme na první dojmy z této elegantní kapesní zbraně, takže se můžete sami rozhodnout, zda se jedná o slušný doplněk vašeho osobního skladu zbraní a zbrojnice.

 

Smith & Wesson M&P Bodyguard .380

Model M&P Bodyguard .380 (dále jen „Bodyguard“) je pouze pistolí DAO (tj. pouze pro double-action), má úderník, pouzdro z polymeru a může vystřelit náboj .380 Auto, který je stále na pokraji slušné použitelnosti. Ale jeho tělo vás bude trochu stát a šest plus jedna střela do hlavně bude muset stačit.

Ve srovnání s konkurencí a jinými kapesními pistolemi je Bodyguard plnohodnotnou zbraní. Má slušné mířidla, vypouštěč natažení / bicího kohoutu a pružinku na uvolnění zásobníku (na tradičním místě) a volitelnou palcovou pojistku. Demontážní páka je umístěna těsně před spouští bicího kohoutu a těsně nad celou spouští.

Bodyguardský styl je takový, že je více než zdánlivě jen dalším členem rodiny M&P. Má také logo S&W a pro tuto řadu specifické „rybí šupiny“ / zářezy na zadní straně závěru. Tento model váží pouze 340 gramů bez nabití, měří pouze 13,3 cm a má pěknou tloušťku 1,9 cm. Je tedy samozřejmé, že tuto zbraň můžete uložit téměř kdekoli.

Odolný Zytelový rám na těle zbraně je lhostejný k většině mechanických poškození a část hlavice a nerezové oceli je potažena povrchem známým jako S&W Armornite pro maximální snížení koroze a zvýšení funkční pevnosti.

zdroj: youtube.com

Varianty Smith & Wesson M&P Bodyguard .380

Smith & Wesson má v tomto ohledu rozhodně pro každého něco. Když se podíváte na jejich katalog, zjistíte, že existuje více než tucet základních verzí této zbraně. Povrch, řídicí systém a laserový zaměřovač (také více typů) jsou volitelné.

Dvěma nejdůležitějšími věcmi na této zbrani jsou bezpochyby přítomnost manuální ochrany a zahrnutí laserového zaměřovače (buďte opatrní, abyste jej nezaměnili s kolimátorem!). Na český trh je však dodávána pouze varianta bez laserového zaměřovače. Mezi další možnosti patří hlaveň a závěr z nerezové oceli a rámeček barvy “ coyote tan” pro ty, kteří nechtějí venku vzbuzovat pozornost.

Další možností pro střelce je použití nebo nepoužití manuální pojistky. Je umístěn na zadní straně rámu zbraně a má za tímto účelem viditelný ovládací prvek. Na všech modelech řady Bodyguard však najdete viditelnou jamku, ať už ji mají nebo ne.

Pojistka se může pohybovat nahoru (zajištěno) a dolů (nezajištěno), což je v souladu s ovládáním dalších větších zbraní z řady M&P. To také dělá pokyny docela konzistentní mezi modely. Pokud tedy zůstanete se značkou Smith & Wesson, budete v pohodě, ať už se měníte z kompaktního nebo plného modelu M&P.

zdroj: youtube.com

Celkový pohled na Smith & Wesson M&P Bodyguard .380

Bodyguard je držen v ruce jako většina ostatních podobných pistolí této třídy: zkrátka. Zjevně je to však dáno filozofií zbraní určenou pro (náhradní) skryté nošení. Je tedy nepochybně v pohodě, že tento model má relativně slušné ovládání a pokud možno dobrou ergonomii. Také promyšlené uspořádání ovládacích prvků, což je replika větší zbraně, kterou mnozí pravděpodobně používají ve službě.

Rám zbraně klouže za všech jiných podmínek, než  při práci se suchými rukami. To je věc, kterou už kapka potu zkazí. Ale upřímně řečeno, je to něco, co lze říci pro většinu polymerových zbraní, které neprodloužíte o násadu zespod nebo více nezdrsníte jejich strany (pomůže také chytře nalepená lepící páska na rukojeti). Plusovým prvkem je, že zde jsou dva zásobníky. Jeden, který drží tělo zbraně dokonale skryté, druhý má podlouhlou spodní část, která poskytuje o něco více prodlouženou podporu palebné ruce.

Model Bodyguard má dlouhou spoušť DAO, která je slušná pro poměry těchto spouštěčů. Promáčknutí je zde jasně viditelné a čisté. Trochu rozechvělý a houbovitý od poloviny dolů. Na rozdíl od většiny podobných malých kapesních zbraní však na trhu existuje spousta spouští a ladění od třetích stran, které by jinak vyčistili  pouze použitelnou spoušť.

zdroj: youtube.com

A to bude pravděpodobně důvod, proč z této zbraně vyvodit jednu z nejlepších věcí – Bodyguard je velmi přesný. Střelba z „benchrestu“ poskytne střelbu s municí Speer Gold Dot přesnost přibližně 6,35 cm ve 20 m.

Tuto úroveň přesnosti pravděpodobně nebudou vyžadovat ti, kteří ji kupují jako záložní zbraň, která střílí jen na vzdálenost několika metrů, ale pokud ji chcete využívat jako hlavní zbraň, určitě vás neurazí. Větší přesnost vždy potěší.

Tato přesnost byla dosažena kvůli tomu, že Bodyguard má masivní bojové mířidla nad závěrem, tyto podmínky jsou s těmito zbraněmi dané. Díky bohu, nejste zatěžováni malými mířidly, které často zasahují do provozu podobných hraček.

zdroj: youtube.com

Jedna věc, která nás moc nenadchla, je její konstrukce, chybí pojistka, pokud ji sem tedy dáme. Spoušť DA je dlouhá a těžká, takže podle názoru mnoha je to docela velká pojistka sama o sobě. Na druhou stranu to pro mnoho lidí má smysl. Logicky má každý odlišné požadavky na zbraně. Problém je spíše v tom, že pojistka funguje špatně, tvrdě, nejistě a komplikovaně, po celé délce a za všech podmínek.

Očividně byli inspirováni Glockem, a proto učinili svou bezpečnostní páčku stejnou – náhlou, plochou, pravděpodobně pár lidí povede k pokraji šílenství.

I když to pravděpodobně odpovídá obecné filozofii zbraně (pro pohodlné skryté nošení a výjimečné příležitostné střílení), protože pojistka se nedostane do cesty nebo neryje, je to trochu kontraproduktivní, protože pojistka musí být čistá, se spolehlivým provozem a bezpečná. Je možné, že někdo jiný v rychlosti trochu poškodil testovací model.

Celá věc je však spíše akademickou debatou, protože zbraně lze objednat i bez pojistky, pokud chcete.

zdroj: youtube.com

Problémy a zádrhely Smith & Wesson M&P Bodyguard .380

Ale jedna věc, která nás opravdu odradila a naštvala o Bodyguardovi .380, byla periodická „zpoždění“ v přebíjení. Zbraň se pokusila nabít další kus, ale vždy se v polovině tahu vzdala.

Obvykle je takové chování pro zbraně jako sport DNQ (nekvalifikovalo se), konec konců hovoříme o zbraních na ochranu zdraví, života a majetku. I když však kontaktujete dodavatele / výrobce / internet /… a očekáváte, že se jedná o vadnou položku, zjistíte, že tento styl chování bohužel není nijak zvláštní. Naopak je to podezřele běžné.

Takže když se něco takového stane, stačí nejprve zbraň zaběhnout a zajet, než ji odsoudíte k nahrazení nebo vrácení s názorem, že je špatně vyrobena nebo navržena. U této zbraně o tento případ nejde.

Po asi 80 výstřelech se problém stále objevoval každé 2–3 zásobníky, ale při další cca tisícovce se problém vytratil. Samozřejmě vždy existují výjimky z pravidla. Když však narazíte na Bodyguarda, který se po dodávce chová podezřele, věnujte mu čas, dostatečně ho namažte a mějte trpělivost. Pokud tak učiníte, zůstane vám pistole, která je jedním z nejlépe vybavených a střílejících ve své kategorii. Rozhodně si to nechcete nechat ujít.

zdroj: youtube.com

Poslední slovo k Smith & Wesson M&P Bodyguard .380

Smith & Wesson M&P Bodyguard je skvělým vstupem do světa produktové třídy M&P a je „pěknou“ záležitost, pokud jde o záložní zbraně.

Pokud již máte větší M&P, je to docela logická volba. Ale rozhodně nebudete oklamáni, i když hledáte do spodní kapsy něco ultrapřesného, co lze snadno přenášet prakticky v jakékoli situaci.

 
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články