Protiteroristické jednotky mají za úkol ochranu občanů před terorismem a organizovaným zločinem a jsou většinou opravdovým výkvětem policejních i armádních složek. Do takových jednotek se dostanou jen ti nejlepší, ať už máme na mysli fyzickou kondici nebo stav psychiky a náležité znalosti. Mezi nejznámější protiteroristické jednotky na světě patří americké komando S.W.A.T, ale ani evropské speciální útvary bojující proti zločinu nepokulhávají, pokud hovoříme o připravenosti a vybavenosti.

zdroj: youtube.com

ÚRN neboli URNA a další jednotky ČR

Začít můžeme hned v naší vlasti. V ČR operuje protiteroristická jednotka, kterou většina našich občanů zná pod zkratkou a slangovým označením URNA, ovšem oficiální zkratka zní ÚRN, tedy Útvar Rychlého Nasazení. Může se sem přihlásit každý policista, který má za sebou službu u policie o délce alespoň 6 let, prošel náročným výběrovým řízením a v neposlední řadě ještě náročnějším výcvikem. Za největší úspěchy speciální policejní jednotky URNA můžeme označit dopadeníkontroverzního zločince Kájínka nebo nedávné zatčení politika Ratha.

Další vyčleněné útvary v ČR:

 ZJ KŘP- Zásahové jednotky krajských ředitelství policie: například pomáhají při dopadení nebezpečných pachatelů.

 SKPV- Dlouhodobě plánované zásahy a razie.

 SPJ- Stálá pořádková jednotka: Služba kriminální policie a vyšetřování: práce při náročných sportovních zápasech a podobných akcích.

 NPC- Národní protidrogová centrála

GEK- Rakousko

Rakouské Gendarmerie Einsatz Kommando je zásahovou jednotkou policie, ze které se postupně vyvinula protiteroristická jednotka s označením EKO Kobra, patřící ke státní policii. Velmi důležité je blízké propojení této skupiny se všemi oblastními speciálními jednotkami Rakouska.

 

GSG 9 a SEK- Německo

Německé speciální uskupení Grentzgruppe již dávno neslouží ke strážení hranic, nicméně své původní označení si zachovalo až dodnes. Hovoříme o nedílné součásti spolkové policie Německa, která má již dlouholetou tradici a věhlas nejen v Evropě. K založení speciálních jednotek GSG 9 došlo v roce 1972 a byla to reakce na nedávnou tragédii, která se odehrála na mnichovském stadionu. Spezial Einsatz Kommandos, neboli SEK, se řadí k protiteroristickým jednotkám, operujícím v rámci jednotlivých spolkových zemí Německa.

 

NOCS- Itálie

NOCS, speciální protiteroristická jednotka Itálie, byla vytvořena roku 1978, v současnosti sestávají její členové zejména z karabiniérů a italského četnického sboru.

GIGN- Francie

Slavná francouzská GIGN má svou oblast působnosti v podstatě po celé Evropě i v různých koutech světa. Velmi úzce spolupracuje s vojenskými jednotkami, zejména pak s výsadkáři, kteří se mnohdy podílí na jejích akcích. Pokud hovoříme o Groupe d´Intervention Gendarmerie Nationale v Paříži, ta slouží jako ochranka prezidenta, lépe řečeno prezidentského paláce.

 

GEO- Španělsko

GEO, Grupo Especial de Operaciones, podléhá kompetenci španělské státní policie. Pole působnosti této španělské protiteroristické jednotky zahrnuje různé oblasti, kupříkladu se může jednat o ochranu při významných sportovních akcích, nebo odhalování různých teroristických hrozeb na území Španělska. Vedle GEO působí podobný útvar španělského četnického sboru s názvem Unidad Especial de Intervención- UEI.

Další evropské protiteroristické jednotky:

JW GROM- Polsko: vojenské jednotky Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego jsou součástí polské armády, kdy se řadí k tomu nejlepšímu, pokud hovoříme o vojenských jednotkách Polska vůbec.

UIM- Nizozemsko: skvěle vycvičená protiteroristická jednotka, podléhající velení námořnictva.

KAPO- Švýcarsko

KOMODOR- Maďarsko: Protiteroristické maďarské jednotky vystupují pod tímto krycím jménem.

ESI- Belgie: Elitní belgické protiteroristické jednotky s názvem Escadron Special d´Intervetion.
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články