Co nesmí ve Vašem survivalovém batohu chybět? Signalizační zrcátko!

Co nesmí ve Vašem survivalovém batohu chybět? Signalizační zrcátko!

10. 07. 2020, 13:36

Jak rozpoznáte signalizační zrcátko od obyčejného? Jednoduše, má nějakou z forem lepšího zaměření vaší světelné komunikace a obvykle uprostřed jako zaměřovač, do kterého si zaměříte cíl vaší signalizace. Jako signalizační zrcátko můžete použít i obyčejné, kapesní, ale s ním je zaměřování složitější a neohrabanější, čím se snižují šance na úspěšné zachránění nebo předání zprávy.

Podobné manévry s odrazy samozřejmě vyžadují slunečné počasí, takže byste se na tento způsob neměli na 100% spoléhat, určitě si k zrcátku přidejte i píšťalku.

Kde vznikl nápad s využitím zrcátka k signalizaci?

Již v osmnáctém století německý matematika Carl Friedrich Gauss předvedl, jak i velmi malé zrcátko o rozměrech jednoho palce, což je asi 6,5 cm čtverečních, dokáže odrazit sluneční svit až na neuvěřitelnou vzdálenost 11 km.

Anglický důstojník Henry Christopher Mance byl v roce 1860 umístěn se svou jednotkou do Indie a přišel s nápadem využití gaussova vynálezu na odesílání zašifrovaných zpráv. Vynalezl proto zařízení známé jako “heliograf”. Zrcátko s pákou na trojnožce, co se dalo naklánět a mohlo vysílat záblesky světla různých barev a vlnových délek. Tak šlo využívat Morseovu abecedu stejně jako přes telegraf, a i když zprávy nebylo možné posílat tak daleko jako z dráty, ukázalo se, že do hornatého terénu je tento typ signalizace nejlepší.

Inspirovala se i armáda USA, která koncem 18. století začala používat sítě heliografových stanic po celé poušti Arizony a Nového Mexika. Po roce 1900 již začínaly armády USA používat rádia, ale jako záloha jim stále sloužily zrcátka. Např. u pilotů z 2. světové války bylo zrcátko součástí standardní výbavy, takže i poté co byli sestřeleni nebo někde spadli, mohli tak dát lépe vědět záchranářům, kde se nachází. Ani další vynálezy užitečnost světelných signálů nesnížily, i v dnešní době stále dobře k upozornění záchranářů na vaší přítomnost na obří vzdálenost.

zdroj: youtube.com

 Jak si vybrat dobré signalizační zrcátko?

Bez problémů můžete využít jako zrcátko libovolný předmět, který se odráží, jako je např. spodní strana pánvičky, ale také odrazivá nálepka, deska v mobilu. Někdo i originálně použil a byl zachráněn odrazivé kreditní karty, ale co si budeme povídat, na specializovaný produkt je prostě jistota. Není náhoda, že všichni survivaloví, bushcraftový i vojenští profesionálové používají zrcátko speciálně pro komunikaci.

Četní profíci a jejich zkušenosti potvrzují, že nejlepší šanci ke kontaktu civilizace máte, pokud sáhnete po speciálním zrcátku, které je ke komunikaci určené. Pohodlně se vám vejde do ruky, jeho rozměr je asi 5 cm x 7,5 cm. Jeho zaměřovač by měl být přesně v geometrickém středu zrcátka, abyste přesně viděli na co míříte a pořád svůj cíl upravovat, protože trefit rychle se pohybující vrtulník není nic lehkého.

Někteří doporučují ideálně signalizační plastové zrcátko, protože je jednak lehké a nevadí, když vypadne z ruky třeba na kameny, nerozbije se. Faktem ovšem je, že je skleněné zrcátko dokáže vrhnout světelný signál nejdál. Pokud si tedy zvolíte skleněné zrcátko, obalte jej v bublinkové folii, bude mít větší výdrž během cest, přežije náhodný pád a v jisté míře i hrubé zacházení.

zdroj: youtube.com

Jak signální zrcátko používat?

Není sporu o tom, že ať už jste kdekoliv, v jakýchkoli podmínkách, je dobré signalizační zrcátko jeden z nejlepších doplňků. Ale ani to vás nezachrání, pokud jej nebudete používat efektivně. Některé modely mají pokyny vytisknuty uvnitř na kartě, na druhé straně obalu apod. Ale pokud nemáte přesný návod, nevadí, není to přece jenom nic složitého.

Signalizační zrcátko lze použít ve dvou režimech. Pokud nevidíte nikoho na horizontu a kolem vás se neprojevují žádné známky života, projeďte celý horizont kolem sebe s nadějí, že si ho někdo všimne a popřípadě se vydá blíž nebo předá informaci dál. V případě, že pozorujete aktivitu, zaměřte se rovnou na vaše zachránce a pokuste se své světlo zaměřit na ně.

zdroj: youtube.com

Technika není nijak složitá:

  • Nejprve zkuste odrazit sluneční odraz na předmět poblíž, jako třeba strom, raft, budovu apod.
  • Pomalu přesuňte zrcátko před vaše oko, ale dávejte pozor, abyste nikdy nezastiňovali žádnou ze stran.
  • Zrcátko nakloňte směrem ke Slunci, dokud neuvidíte malý světelný bod. Pozor! Nikdy nemiřte přímo do Slunce.
  • najdete bod, který chcete upozornit, pomalu přes něj přejíždějte, dokud si nebudete jistí, že si vás všiml a zastavil se nebo udělal něco na znamení.
  • Znalci morseovky můžou pomocí zrcátka předat i složitější zprávu. Doporučujeme mít morseovku přiloženou k zrcátku a mít vypsané základní signály, samozřejmostí je SOS, neboli Save Our Souls – …—…
  • Až si jste jistí, že signalizace není potřeba, neoslňujte zbytečně přistávajícího pilota.
  • Zrcátko před a po každém signálu hned skryjte do šatů, rukou apod., aby neodráželo náhodné záblesky, ty pak více vyniknou a všem bude jasné, že to není náhodný odraz.
  • Nepodceňujte zrcátko a signalizujte o záchranu všem letadlům, které se naskytnou, je totiž možné, že si ho všimnou i piloti tryskových letadel ve výšce přes 10 km nad zemí. Pamatujte, že odraz světla má za ideálních podmínek dosah až 160 km!

 

Příspěvek Co nesmí ve Vašem survivalovém batohu chybět? Signalizační zrcátko! pochází z Terčík.cz

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat.  Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.