Nový armádní dron může fungovat jako multikoptéra i letoun. Stačí, když mu nasadíte ta správní křídla! Nový německý vynález má sloužit hlavně v armádě, kde si ho vojáci během chvilky mohou přestavět z vrtulníku na letadlo přímo v akci.  

Drony vypadají jako letadlo, nebo jako vrtulník. Každý způsob letu má své přednosti i slabiny. Multikoptéry se soustavou vrtulí jsou ve vzduchu neskutečně obratné a zároveň stabilní, když potřeba něco vyfotit nebo natočit. Bezpilotní letouny zase dokáží bleskurychle létat dopředu s mnohem nižší spotřebou energie, takže mají delší dolet a stihnou se dříve dostat na místo.

Transformer aneb 2 v 1

Německý výrobce Quantum-Systems se rozhodl, že obě tyto konstrukce spojí dohromady. Podle podoby nese tento nový dron jméno buď Vector, nebo Scorpion. Sloužit bude v armádě a vojáci si ho v poli během chvilky mohou přestavět z vrtulníku na letadlo. Základem je ultralehké a extrémně odolné tělo ze skleněného vlákna a kevlaru. Jeho elektronika se také poradí i při extrémně nízkých nebo vysokých teplotách, plnohodnotně funguje při mrazivých -20°C i tropických +45°C.

zdroj: youtube.com

Co umí Vector?

Na misi se stroj přepravuje v ochranném kufříku. Pokud ho vojáci postaví v konfiguraci Vector, získají podobu letounu s dvěma pevnými křídly a klasickými ocasními plochami. Jeho hlavní úloha bude v průzkumných misích. Díky kolmému vzletu a přistání může operovat i v tom nejnáročnějším terénu. Navíc ho při misi lze přepnout do tichého bezmotorového režimu, takže například v přítmí se stane těžko odhalitelným. Na jedno nabití vydrží sondovat okolí až dvě hodiny v kuse.

zdroj: youtube.com

Scorpion za kamerou

Při nastavení na multikoptéru Scorpion je dron ideální pro pořizování videí a živých přenosů. Nahrává v kvalitě 720p a je schopen až 30x optického přiblížení. Manévrovací schopnosti vrtulníku se třemi rotory se navíc hodí do husté zabydlených oblastí. Například ve městě se tak Scorpion dokáže proplétat uličkami, mezi střechami, ploty nebo stromy. Dron zároveň komunikuje s pozemní základnou pomocí signálu s armádním šifrováním až do vzdálenosti 15 km.

zdroj: youtube.com

Ostré oko pro armádu

Dron ovládá jeden člověk tabletem, který ukazuje pozici stroje na mapě a živý přenos ze špičky stroje. Jedním palcem usměrňuje pohyb dronu a druhým se rozhlíží očima kamery. Ta nabízí spoustu chytrých funkcí. Na vzdálenost 700 metrů dokáže přečíst poznávací značku auta, umí podle obrysů a pohybu automaticky zaměřit lidské postavy a v noci se přepne do infračerveného režimu. Quantum-Systems chtějí svého létající transformera nabízet nejen armádám, ale i jiným bezpečnostním složkám. Bude asistentem při záchranných akcích, sledování zločinců, ochraně konvojů s cennostmi nebo nebezpečným materiálem, dohlížet na dopravu nebo hlídat bezpečnost v přístavech.

zdroj: youtube.com

Nová puška proti dronům

Australská firma DroneShield vyvíjí rušičky dronů, které vypadají jako zbraně ze sci-fi filmů. Používají se na letištích nebo armádních základnách. Firma nyní představila nový model Mark III., který váží necelá dvě kila a vypne bezpilotní stroj až na vzdálenost 500 metrů. Každé stisknutí spouště vyšle speciální signál, který přeruší komunikaci dronu a dálkového ovládání.  Pilot tak ztrácí kontrolu nad strojem, ten se automaticky přepne do nouzového režimu a bezpečně přistane na zemi.

Vector

  • Hmotnost: 6 kg
  • Výdrž: 120 min
  • Rychlost: 72 km/h
  • Rozpětí křídel: 2,8 m

Scorpion

  • Hmotnost: 5 kg
  • Výdrž: 45 min
  • Rychlost: 54 km/h
  • Šířka: 85 cm

 

 
Facebook komentáře

O komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články