Samotná společnost Böker vznikla roku 1869 v Solingenu a byla založena dvěma Němci, Heinrichem Bökerem a Hermannem Heuserem. Nicméně nože, ale také další kovářské produkty rodiny Böker jsou známé a oblíbené již od sedmnáctého století, kdy byly vyráběny v Remscheidu.

Nože Böker Magnum

V tomto německém městě vlastnila rodina celou továrnu, která se postupně proslavila svou kvalitou nástrojů, při tom ale dobrou cenovou dostupností. Ještě než započala specializovaná výroba nožů Böker, zabývala se firma také výrobou šavlí, a to od roku 1829.
Společnost Böker učinila významný progresivní krok, když vznikly filiálky v USA, Mexiku a Kanadě, bylo to v devatenáctém století. Nejednalo se ale hned o nože, které známe dnes, zaměření v této oblasti bylo zejména na výrobu příborů. Počátkem 20. století již byla většina produkce posílána do USA, kde byl významně rozšířen trh.

Druhá světová válka byla ale pro solingenskou výrobu takřka destruktivní a rovněž byla zrušena ochranná známka společnosti Böker na americkém trhu, což otevřelo vrátka novým majitelům. V poválečném období byly továrny v německém Solingenu rekonstruovány, a i to mělo možná dopad na situaci v Americe, kdy se často měnil majitel zdejších poboček. Nakonec se výroba stala součástí firmy Wiss and Sons, která se zaměřovala na výrobu nožů či nůžek.

Kuchyňské nože Böker Magnum

Novodobá výroba

V 70. letech se opět měnil majitel a společnost Cooper Industries odkoupila sekci výroby nožů Böker od Wiss and Sons. Jejich vlastnictví ale netrvalo dlouho a v roce 1983 ukončili svou výrobní činnost, pokud hovoříme o nožích a již o tři roky později byla ochranná známka navrácena společnosti Heinrich Böker Baumwerk GmbH, působící v Solingenu. Díky založení dceřiné společnosti Böker USA Inc. opět nic nebránilo významnému zvýšení prodeje nožů na americkém trhu. Böker Magnum Böker vyrábí nejrůznější typy nožů, patří sem jednak nože zavírací, ale také pevné, kuchyňské, sady nožů, šavle, meče nebo břitvy. A nechybí ani rozšířená výroba pestrého příslušenství k vlastním produktům. V současnosti se již firma zaměřuje také na výrobu pomůcek pro přežití, kupříkladu se jedná o svítilny či křesadla.
Mezi ty nejvíce oblíbené patří zavírací a kapesní nože Böker Magnum, vydávané mimo jiné ve speciálních edicích, známých příznivci jako „Nože roku“. Jedná se ovšem o produkty, které se často navrhují a vyrábí v jiných zemích, zajisté s využitím konceptů Solingenu.

Nůž Boker Magnum

Uveďme si jako příklady roky 2011 a 2012. Nožem roku 2011 byl speciální kousek vyrobený dánským mistrem řemesla Jesperem Voxnaesem. Čepel je u tohoto modelu charakteristická tím, že je vyrobena z velmi kvalitní nerezové oceli a její hrana je dokonale vyleštěna. Rukojeť je krásná a jejím hlavním materiálem je zelená Micarta, pod kterou najdete stylová červená vlákna. Je to sběratelský kousek, který by v kolekci milovníků nožů neměl chybět.

Model Nože roku 2012 Böker Magnum byl pro změnu vyrobený slavným nožířem Billem Lucketem ze Spojených států. Ten se zaměřuje především na nože bowie s praktickými vlastnostmi a atraktivním vzhledem. Pro nůž Böker Magnum od Lucketa je charakteristická univerzálnost, ale také u něj najdete kvalitně vyleštěné ostří z vysoce odolné nerez ocele s označením 440C. I zde je u rukojeti použit elegantní a ergonomický materiál Micarta. Vzhledem k tomu, že bylo vyrobeno pouze 1999 kusů, hovoříme o skutečné výzvě pro sběratele.

Kvalitní materiály výroby nožů Böker Magnum

O značné kvalitně materiálů nožů Böker Magnum nelze pochybovat, v současné době působí společnost ve více než 30 zemích a její produkty se prodávají po celém světě. Už jsme si zmínili exkluzivní a skvěle přilnavý materiál rukojeti Micarta, pracovní části těchto nožů, tedy čepele, jsou pak vyráběny z nejkvalitnějších kovů, jako je například damascénská ocel.

 
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články