Historie Mora

Již více než před sto lety začalo vzkvétat nožířské řemeslo ve švédském městě Östnor, tehdy nože vyráběla každá rodina, která si své tajemství jedinečnosti předávala z generace na generaci. Dnes jsou všechny tyto tajemství soustředěny pod jednou střechou – střechou značky Mora. I přes centralizaci si zdejší výrobci uchovali osobitý přístup k výrobě, racionalitu v propojení tradiční řemeslné práce s moderními technikami a osobní přístup jednotlivých odborníků, kteří se na výrobě nepopiratelně podílejí. Firmu založil v roce 1891 lovec Frost Erik Ersson, na přelomu století začal pracovat s Finnem Andres Andressonem. Od té doby uteklo hodně vody a v roce 2005 se spojily firmy Frosts a KJ Eriksson, čímž vznikla úspěšná značka především nožů a vrtáků na led Mora of Sweden. Byť v dnešní době dodávají své výrobky do mnoha zemí celého světa, všechny produkty vyrábějí doma ve Švédsku.

Nůž Mora

 nuz-mora

Všestranná nabídka

Všichni si uvědomujeme, že kvalitní nůž patří do základní výbavy každého milovníka pobytu ve volné přírodě. Obvykle platí, že s rostoucí kvalitou roste také cena, nicméně také platí všeobecně známé pořekadlo „výjimka potvrzuje pravidlo“. Zmíněnou výjimkou je značka MORAKNIV.

Díky velmi příznivému poměru cena/výkon se nože od Mory dostaly do rukou mnoha turistů, houbařů, rybářů nebo i kuchařů. Ono se jim také nelze divit, když si prohlédnete tyto švédské nože, dozajista se také zamilujete.

K výrobě svých nožů používá Mora nerezovou, uhlíkovou nebo laminovanou ocel. V té poslední tvoří prostřední vrstvu vysokouhlíková ocel. Navíc můžete koupit asi tři modely nože Mora s triflex úpravou uhlíkové oceli. Ručky jsou nasazeny na různě dlouhých trnech (3 – 7 cm), např. řada Companion navazuje tvarem ručky na řadu Clipper, nicméně kvalita se zvyšuje s delším trnem.

Ať se již rozhodnete pro kterýkoliv nůž Mora, vězte, že rozhodně nešlápnete vedle!

ms_mora11742
Facebook komentáře

O komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články