Historie Mora

Již více než před sto lety začalo vzkvétat nožířské řemeslo ve švédském městě Östnor, tehdy nože vyráběla každá rodina, která si své tajemství jedinečnosti předávala z generace na generaci. Dnes jsou všechny tyto tajemství soustředěny pod jednou střechou – střechou značky Mora. I přes centralizaci si zdejší výrobci uchovali osobitý přístup k výrobě, racionalitu v propojení tradiční řemeslné práce s moderními technikami a osobní přístup jednotlivých odborníků, kteří se na výrobě nepopiratelně podílejí. Firmu založil v roce 1891 lovec Frost Erik Ersson, na přelomu století začal pracovat s Finnem Andres Andressonem. Od té doby uteklo hodně vody a v roce 2005 se spojily firmy Frosts a KJ Eriksson, čímž vznikla úspěšná značka především nožů a vrtáků na led Mora of Sweden. Byť v dnešní době dodávají své výrobky do mnoha zemí celého světa, všechny produkty vyrábějí doma ve Švédsku.

Nůž Mora

nuz-morazdroj: fotobanka pixabay.com

Všestranná nabídka

Všichni si uvědomujeme, že kvalitní nůž patří do základní výbavy každého milovníka pobytu ve volné přírodě. Obvykle platí, že s rostoucí kvalitou roste také cena, nicméně také platí všeobecně známé pořekadlo „výjimka potvrzuje pravidlo“. Zmíněnou výjimkou je značka MORAKNIV.

Díky velmi příznivému poměru cena/výkon se nože od Mory dostaly do rukou mnoha turistů, houbařů, rybářů nebo i kuchařů. Ono se jim také nelze divit, když si prohlédnete tyto švédské nože, dozajista se také zamilujete.

K výrobě svých nožů používá Mora nerezovou, uhlíkovou nebo laminovanou ocel. V té poslední tvoří prostřední vrstvu vysokouhlíková ocel. Navíc můžete koupit asi tři modely nože Mora s triflex úpravou uhlíkové oceli. Ručky jsou nasazeny na různě dlouhých trnech (3 – 7 cm), např. řada Companion navazuje tvarem ručky na řadu Clipper, nicméně kvalita se zvyšuje s delším trnem.

Ať se již rozhodnete pro kterýkoliv nůž Mora, vězte, že rozhodně nešlápnete vedle!

ms_mora11742

zdroj: fotobanka pixabay.com
Facebook komentáře

1
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
venca Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
venca
Člen
venca

Vlastním dva kusy od této značky a po jiném noži do přírody i pro přežití už netoužím. Kvalita, jednoduchost a přijatelná cena je to hlavní co mně oslovilo. Pokud nejste Rambo a nehodláte kuchat medvěda na stojato, tak je to to nejlepší na trhu.

Oblíbené články