Pašování zbraní do Kanady, jaké mají pašeráci taktiky?

Pašování zbraní do Kanady, jaké mají pašeráci taktiky?

08. 06. 2020, 13:57

Podle zákona mohou být zbraně v Kanadě drženy pouze pro sportovní nebo lovecké účely. Povolení k nošení sebeobranných zbraní není běžným smrtelníkům k dispozici. Proces získání zbrojního průkazu je přísnější než v České republice. Mezitím kanadská města jako Toronto upadají do spirály vražedného násilí. Střelba mezi gangy se stává každodenní samozřejmostí. Odkud berou zločinci v Kanadě zbraně?

zdroj: fotobanka pixabay.com

Cílené pašování

Některé nelegální zbraně na ulicích kanadských měst pocházejí ze Spojených států. Jedná se hlavně o pistole, jejichž nošení se v posledních letech stalo samozřejmostí členům gangů a prodejcům drog. Obchodník obvykle kupuje zbraně na Floridě, vkládá je do svého auta (pravděpodobně s drogami) a přepravuje je pozemně do Kanady. Zbraň legálně zakoupená na Floridě za 400 USD může být prodána na černém trhu v Torontu za 4 000 CND – jedná-li se o novou zbraň s vybroušenými sériovými čísly, která dosud nebyla použita při žádném zločinu.

Téměř každý den najde pohraniční stráž zbraně v automobilech směřujících do Spojených států. Ve většině případů jsou to však zbraně amerických turistů, kteří si neuvědomují, že jejich transport do Kanady je nezákonný. Zajištění větších zásilek zbraní je poměrně unikátní a probíhá hlavně při velkém pašování drog.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Využívání nic netušících turistů

V posledních letech kanadské gangy začaly používat novou taktiku. Skrývají jednotlivé zbraně v autech Kanaďanů vracejících se z USA. Když se takové auto zastaví na odpočívadle, připevní se zbraň k vnitřku nárazníku i se sledovacím zařízení GPS.

Až se řidič se vrátí domů, členové gangu najdou vozidlo a vytáhnou zbraň – ve velké většině případů bez vědomí řidiče. Pokud ovšem nebyl odsouzen na hraniční stáž.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Darkweb a kryptoměny

Novinkou na černém trhu je rostoucí využívání dark webu a kryptoměn. Během experimentu dokázala policie Ontario snadno získat AR 15, která dorazila na uvedenou adresu maskovaná jako potravinový balíček. Díky použití kryptoměny nemohla policie identifikovat odesílatele.

V zemi, kde se pravidla vlastnictví zbraně pravidelně mění každých několik let, je zřejmé, že pro mnoho bývalých oprávněných vlastníků zbraní se podobná cesta stává jediným způsobem, jak nakonec zbraně prodat, když se jich rozhodnou zbavit. Podmínkou gradnfatheringu je registrace zbraní a podmínkou registrace je vzájemná důvěra mezi občany a státem. Logicky bude v zemi, kde politici požadují zabavení legálně vlastněných zbraní po nezákonném pistolovém útoku, jen málo.

Bitcoin

zdroj: fotobanka pixabay.com

Zbraně od legálních držitelů

Kanaďané nemají důkladný výzkum toho, jak legální zbraně pronikají na černý trh. Ze 783 zbraní zabavených v západní oblasti Kanady a poslaných na forenzní analýzu bylo pouze u  25% identifikovaný zdroj. Asi polovina z nich pocházela z původního majetku kanadských zákonných vlastníků a polovina z nich byla uznána jako pocházející ze zahraničí. Avšak až pro 75% zbraní použitých ke spáchání trestného činu nebyla policie schopna vůbec určit jejich původ.

Podle policie existují dva hlavní kanály pro proniknutí na černý trh, u zbraní, které byly původně získány legálně (tj. asi 12% zločineckých zbraní).

Mnoho zbraní je ukradeno zákonným vlastníkům. Důvodem je relativně nízká úroveň jejich bezpečnosti (na rozdíl od České republiky nejsou vyžadovány trezory) a skutečnost, že Kanaďané je mohou přepravovat na střelnici  pouze v uzamčené krabici. Právě loupeže sportovním střelcům vracejících se ze střelnic byly jedním z hlavních důvodů pro změnu legislativy v Polsku, která dovoluje aby mohly být zbraně nabity a oni se tak mohli bránit proti možnému přepadení.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Další je spojen s neúčinným licenčním a registračním systémem pro střelné zbraně. Úřady nemají systém nepřetržité kontroly nad legálně získanými a vlastněnými zbraněmi (a neomezená registrace se vůbec neeviduje), což umožňuje legálním registrům souvisejícím s gangy legálně nakupovat zbraně a poté je dále prodávat na černém trhu („kupec slámy“).

Zatímco v České republice by se na věc přišlo při pravidelném předkládání zbraní ke kontrole při obnovení platnosti zbrojního průkaz, v Kanadě nemají podobné pojištění. Teoreticky, s více než 10 omezovanými zbraněmi ve vlastnictví, může policie přijít a zkontrolovat je doma s předchozím oznámením, ale téměř nikdy se to nestane. Jedinou praktickou možností je tedy, že držitel přišel o zbrojní průkaz (například v důsledku odsouzení za trestný čin) a že nemá žádné zbraně k odevzdání. Nebo se mu nepovede úplně umazat sériová čísla.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Závěr

Identifikace hlavních mezer v kanadských právních předpisech o zbraních je jednoduchá. Řešení je složité a i při velké snaze není vždy úspěšné, jak ukazuje příklad Velké Británie.

Politici však musí prokázat, že dělají „něco“ s rostoucím počtem střel. Ačkoli současné kolo zpřísňování zákonného držení zbraní ještě nebylo dokončeno, vážná debata o úplném zákazu a zabavení pistolí a samonabíjecích zbraní se již vážně diskutuje.

Něco, co už vyzkoušeli ve Velké Británii, Mexiku a Brazílii. Doufáme, že to v Kanadě dopadne lépe.

 

Příspěvek Pašování zbraní do Kanady, jaké mají pašeráci taktiky? pochází z Terčík.cz

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat.  Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.