Policejní auta z celého světa.

Policejní auta z celého světa.

01. 03. 2020, 13:50

Policejní auto je pozemní vozidlo používané policií pro přepravu během hlídky a umožnit jim, reagovat na incidenty a pronásledování. Mezi typické použití policejního automobilu patří přeprava důstojníků, aby se mohli rychle dostat na místo nehody, přepravovat a dočasně zadržovat podezřelé na zadních sedadlech, jako místo, kde mohou používat policejní rádio nebo notebook nebo hlídat oblast, a to vše při odrazování od zločinu. Některá policejní auta jsou speciálně upravena pro určitá místa (např. dopravní povinnost na frekventovaných silnicích) nebo pro určité operace (např. Pro přepravu policejních psů nebo bombových jednotek ). Policejní auta mají obvykle střešní blikající světla, sirénu a emblémy nebo značky označující, že se jedná o policejní auto. Některá policejní auta mohou mít zesílené nárazníky a uličková světla pro osvětlení tmavých uliček.

Historie

První policejní vůz byl vůz poháněný  pomocí elektrických polí v ulicích Akronu v Ohiu v roce 1899. Prvním provozovatelem policejního hlídkového vozu byl policejní důstojník Akron Louis Mueller, Sr. Mohlo dosáhnout rychlosti 26 km/h a ujet 30 mil (48 km) předtím, než bylo nutné nabít baterii.  Auto bylo postaveno městským strojním inženýrem Frankem Loomisem. Americké vozidlo stálo $ 2,400 a bylo vybaveno elektrickými světly, gongy a nosítky. Prvním úkolem vozu bylo vyzvednout opilého muže na křižovatce ulic Main a Exchange.

Ford představil Ford model V-8 v modelu B, jako první hromadně prodávaný vůz V8 v roce 1932. Ve čtyřicátých letech 20. století začali hlavní výrobci automobilů vyrábět specializované policejní vozy.

 

Užívání

V některých částech světa se policejní auto stalo více používaným než chodící policité. Umístění důstojníků do vozidel jim také umožňuje nosit více vybavení, jako jsou automatizované externí defibrilátory pro osoby v zástavě srdce nebo silniční kužely pro dopravní překážky, a umožňuje rychlejší transport podezřelých do záchytných zařízení. Vozidla také umožňují přepravu většího počtu zaměstnanců, například týmu SWAT .

Vyřazené policejní vozy se často prodávají široké veřejnosti, buď prostřednictvím policejní aukce, nebo soukromým prodejcem, po zhruba 3–5 letech používání. Taková auta jsou obvykle prodávána relativně levně kvůli extrémně vysokému počtu najetých kilometrů, v některých případech přesahujících na 300 000 km (480 000 km). Občas jsou automobily přepracovány jako taxi. Ve všech případech jsou automobily zbaveny policejních značek a většiny vnitřního vybavení; nicméně motory jsou obvykle ponechány neporušené a jsou často větší než jejich civilní protějšky.

Funkční typy

Existuje několik typů policejních aut.

Hlídkové auto 

Auto, které nahrazuje chůzi policisty. Jejich primární funkcí je přepravovat běžné policejní důstojníky mezi jejich povinnostmi (například vydávání prohlášení nebo navštěvování hlášení). Hlídková vozidla jsou také schopna reagovat na mimořádné události a jako taková jsou obvykle vybavena vizuálními a zvukovými výstrahami.

Pohotovostní auto (pronásledovací auto)

Pohotovostní vůz je podobný hlídkovému vozu, ale pravděpodobně bude mít vyšší specifikaci, bude schopen vyšších rychlostí a bude jistě vybaven zvukovými a vizuálními varováními. Tato vozidla se obvykle používají pouze k reakci na mimořádné události, takže jsou navržena pro rychlou jízdu a mohou nést speciální vybavení, jako jsou útočné pušky nebo brokovnice. Ve Velké Británii má každá stanice obvykle pouze jeden, která se nazývá oblastní automobil .

Vozidla dopravní policie, známá ve Velké Británii jako Road Policing Units , jsou to automobily určené k prosazování dopravních zákonů a jako takové mají obvykle nejvyšší výkon z jakéhokoli z policejních vozidel, protože musí být schopny zachytit většinu ostatních vozidel. Mohou být vybaveny speciálními nárazníky určenými k vytlačení vozidel z vozovky a mohou mít vizuální a zvuková varování se zvláštními zvukovými výstrahami, které jsou slyšet z větší vzdálenosti.

V některých policejních silách se může termín dopravní vůz vztahovat k vozidlům speciálně vybaveným pro řízení provozu kromě vymáhání dopravních zákonů. Tyto vozy se proto mohou od hlídkového vozu lišit jen nepatrně, včetně radarových a laserových detekčních zařízení, dopravních kuželů, světlic a dopravních kontrolních značek.

Víceúčelové auto 

Některé policejní síly nerozlišují mezi hlídkovými, odezvovými a dopravními vozidly a mohou používat jedno vozidlo k plnění některých nebo všech rolí, i když v některých případech to nemusí být vhodné (například policejní městské vozidlo v honičce na dálnici) . Tyto vozy jsou obvykle kompromisem mezi různými funkcemi s přidanými nebo odebranými prvky.

Sportovní užitková vozidla (SUV) a pick-upy 

SUV a pick-upy se používají z různých důvodů; terénní potřeby, potřeby, kde musí být přepravováno velké množství vybavení, jednotky K-9 atd. Některé policejní oddělení používají pro jednotky kontroly zvířat pick-upy s klecemi .

Komunitní vozidlo

Jedná se o standardní sériově vyráběné auto, viditelně označené, ale bez zvukových a vizuálních výstražných zařízení. Je používáno komunitními policisty, aby ukázalo jejich přítomnost, přepravovat je mezi pracovními místy a vystupovat na komunitních událostech. Tato vozidla nereagují na mimořádné události.

 

Neoznačené auto 

Mnoho sil také provozuje neoznačená auta, v kterékoli z výše uvedených rolí, ale nejčastěji za účelem vymáhání provozu nebo sledování. Výhodou je, že nejsou okamžitě rozpoznatelní, a jsou cenným nástrojem k chytání zločinců, zatímco trestný čin stále probíhá. Ve Spojených státech používají neoznačená auta také federální orgány činné v trestním řízení, jako jsou FBI a Secret Service , ale mohou je poznat jejich vládní objekty USA . Ne všechny neoznačené policejní vozy však mají státní poznávací značky . Mnoho amerických jurisdikcí používá pravidelné civilní poznávací značky na neoznačených autech, zejména jednotky pro potlačování gangů. Viz také Q-car .

Byly případy, kdy zločince zastavili motoristy, zatímco předstírali, že řídí neoznačená policejní auta, což je forma policejní imitace. Někteří američtí policisté doporučují motoristům, aby nezastavovali na odlehlém místě a místo toho mohou dojet až na bezpečnější místo. Ve Velké Británii musí mít důstojníci uniformu, aby zastavili vůz. Motoristé mohou také požádat o policejní odznak . Motoristé mají často možnost zavolat na tísňové číslo (jako je policie 101 ve Velké Británii) nebo, pokud země takové číslo nemá, na tísňovou linku. Toto volání pak lze použít k ověření, že policejní vůz (a důstojník) je skutečný.

Psí jednotka

Tento typ automobilu se používá k přepravě policejních psů . V některých jurisdikcích se může jednat o kombi vůz nebo dodávkový vůz, a to kvůli instalaci klecí pro přepravu psů. Tyto jednotky mohou být také známé jako jednotky K9 (homofon psů, také používaný k označení samotných zvířat). Tato auta jsou obvykle označena, aby varovala lidi, že na palubě je policejní pes.

Sledovací vůz 

Policie může provozovat sledovací vozidla. Tato auta mohou být označena nebo neoznačená a jsou používány k získání důkazů o jakémkoli trestném činu. Na zjevně označených autech mohou být na střechu namontovány kamery CCTV, které odrazují od provinění, zatímco neoznačená auta je mají umístěné uvnitř. Tento typ vozidla je obzvláště běžný ve Velké Británii .

Ve Spojených státech, některé policejní jednotky využívají vozidla, která neobsahují žádné identifikovatelné policejní vybavení (jako jsou světla, sirény nebo rádia) a provádějí skryté sledování. Některá policejní vozidla, které jsou vybavena dohledem jsou návnadová vozidla, kdy jsou rozmístěny v oblastech s vysokým procenten krádeží automobilů.

Vysoce viditelné návnadové auto 

Některé policejní síly používají vozidla, která mají odradit zločin. Mohou to být stará vozidla vyřazená z používání, skladové modely přepracované jako policejní auta nebo kovová cedule vyrobená tak, aby vypadala jako policejní auto. Jsou umístěny v oblastech, o nichž se předpokládá, že jsou náchylné ke zločinu, aby zajistily vysokou viditelnost bez přítomnosti důstojníka. Jejich příklady lze vidět na mnoha hlavních silnicích, dálnicích a dálnicích.

V roce 2005 ve Virginie (Spojené státy) zákonodárce zvážil návrh zákona, který zčásti zněl: „Kdykoli je jakékoli vozidlo činné v trestním řízení natrvalo vyřazeno z provozu … takové vozidlo musí být umístěno na nápadném místě v rámci mediánu dálnice, aby se zamezilo porušování zákonů motorových vozidel v tomto místě. Taková vozidla … se musí střídat z jednoho místa na druhé podle potřeby, aby si udržela odrazující účinek. „;

Taková vozidla mohou být také použita ve spojení s jednotkami s posádkou ukrytými dále po silnici, aby urychlovače přiměly k opětovnému zrychlení. V Chicagu , Illinois, je malá flotila vysoce viditelných dodávek zaparkována podél hlavních státních a federálních tras s automatickou detekcí rychlosti a kamerovým zařízením, které monitoruje jakou rychlostní vozidlo jede, také pacahtele a jejich SPZ. Pokuty jsou pak zaslány pachatelům nebo, v případě jiných trestných činů souvisejících s majitelem licence, mohou být doručeny obsluhovaným vozidlem dále na silnici.

Záchranná jednotka

V některých jurisdikcích může policie provozovat záchrannou službu a za tímto účelem budou vyžadovány speciální jednotky.

Likvidace výbušné munice 

V jurisdikcích, kde je policie odpovědná za jednotky výbušného vybavení (bombové jednotky) nebo se na nich podílejí, transportují posádky a vybavení jednotek příslušná vozidla.

Demonstrační auta 

Auta, která nejsou pro aktivní službu, ale pouze pro vystavování. Jedná se často o vysoce výkonná nebo upravená vozidla, někdy zabavená zločincům, která se pokouší překonat překonat bariéry u určitých skupin (jako je použití automobilu s upraveným „skákáním“ jako lákavý prostředek pro mladé lidi).

Chcete-li ukázat policii, co je nového ve vozidle, lze označit policejní vůz se jménem výrobce (Ford, General Motors, Chrysler) se slovy „Není v provozu“, aby bylo možné ukázat, co je nového u tohoto modelu automobilu, a získat zpětnou vazbu od policejního oddělení. Společnosti jako Whelen, Federal Signal a Code 3 mají také demo auta se svými jmény na boku a ukazují policii, co je nového v oblasti vybavení nouzových vozidel.

Vozidla pro kontrolu nepokojů 

Tato vozidla by mohla být rozdělena do tří podkategorií. Upravené nákladní automobily vybavené vodními děly, upravenými vozy a upravenými APC ( obrněné osobní vozy ). Jejich funkcí je pomáhat ovládat nepokoje. Upravené vozy budou mít mříže v oknech pro ochranu před předměty, které na ně budou hozeny. APC obvykle nebudou vyžadovat žádnou přidanou ochranu, ale jejich modifikace mohou zahrnovat nějaký způsob vypouštění slzného plynu nebo štíty, které jsou za účelem vytvoření bariér.

Vodní dělová vozidla se používají buď k rozbití nepokojů, nebo k uhašení požárů vypuklých vzbouřenci. Ačkoli se používá obyčejná voda, některé variace mohou zahrnovat slzný plyn nebo speciální barvivo (pro označení lidí, kteří jsou přítomni k pozdějšímu zadržení). Dříve byly hasičské vozy použity jako vozidla proti nepokojům tohoto typu. Jako efektivní způsob likvidace protestujících nebo vzbouřenců lze použít akustické zařízení s dlouhým dosahem (LRAD). LRAD je zařízení, které umí posílat oznámení, varování a nepříjemné tóny vyvolávající bolest.

Vybavení

Policejní auta jsou obvykle modely osobních automobilů, které jsou modernizovány na specifikace požadované kupujícím. Několik výrobců vozidel, jako jsou Ford , General Motors a Dodge , nabízí možnost „policejního balíčku“, který je postaven na policejních specifikacích vytvořených v továrně. Policejní síly mohou k těmto úpravám přidat vlastní vybavení a provést vlastní úpravy po zakoupení vozidla.

Mechanické úpravy 

Úpravy, které by policejní auto mohlo podstoupit, zahrnují úpravy pro vyšší rychlost, najeté kilometry a dlouhé období volnoběhu při vyšší teplotě. To se obvykle provádí silným odpružením , brzdami , kalibrovaným rychloměrem , pneumatikami , alternátorem , převodovkou a chladicími systémy , a někdy také zahrnuje nepatrné úpravy vozového motoru vozidla nebo instalaci výkonnějšího motoru, než by bylo u tohoto modelu standardní. . Obvykle se také zvyšuje kapacita elektrického systému automobilu, aby se přizpůsobilo použití dalších elektronických zařízení.

Bezpečnostní vybavení 

Policejní vozidla jsou často vybavena AED ( Automatizovaný externí defibrilátor ), lékárničkami, hasicími přístroji, světlicemi, záchrannými bójemi, bariérovými páskami atd.

Zvuková a vizuální varování 

Policejní vozidla jsou často vybavena zvukovými a vizuálními výstražnými systémy, které upozorňují ostatní motoristy na jejich přiblížení nebo polohu na silnici. V mnoha zemích použití zvukových a vizuálních výstrah poskytuje důstojníkovi určitý stupeň osvobození od zákonů o silničním provozu (jako je například právo překročit rychlostní) a může také přikazuje dalším motoristům, aby sjeli ze směru průjezdu policejního auta.

Vizuální varování na policejním autě mohou být dvou typů: pasivní nebo aktivní .   

Pasivní vizuální varování 

Pasivní vizuální varování jsou označení na vozidle. Značky policejních vozidel obvykle používají jasné barvy nebo silný kontrast se základní barvou vozidla. Moderní policejní vozidla v některých zemích mají retroreflexní značky, které odrážejí světlo pro lepší viditelnost v noci. Ostatní policejní vozidla mohou mít pouze malované nebo neodrážející značky. Většina označených policejních vozidel ve Velké Británii a Švédsku má po stranách reflexní Battenburgské značení , což jsou velké modré a žluté obdélníky.

Tato označení jsou navržena tak, aby měla vysoký kontrast a byla na vozovce dobře viditelná, aby odrazovala od trestné činnosti a zlepšovala bezpečnost. Další pasivní vizuální varování policejních vozidel je jednoduše silueta auta. To lze snadno pozorovat ve Spojených státech a Kanadě, kde všudypřítomná silueta Ford Crown Victoria v policejních flotilách učinila model synonymem pro policejní vozidla.

Systémy označování policejních vozidel obvykle zahrnují slovo Police nebo podobnou frázi. Některé policejní síly používají neoznačená vozidla, která vůbec nemají žádná pasivní vizuální varování, a jiné (tzv. tajná auta) mají označení, která jsou viditelná pouze v určitých úhlech, jako například zezadu nebo ze stran, což způsobuje, že se tato vozidla při pohledu zdají neoznačená zepředu.

Aktivní vizuální varování 

Aktivní vizuální varování jsou obvykle ve formě blikajících barevných světel (známých také jako „ majáky “ nebo „ světelné pruhy “). Blikají, aby přilákaly pozornost ostatních účastníků silničního provozu, když se policejní auto blíží, nebo aby varovaly motoristy, kteří se blíží k zastavenému vozidlu v nebezpečné poloze na silnici. Běžné barvy pro policejní výstražné majáky jsou modré a červené.

Je používáno několik typů blikajícími světly, jako jsou majáky, halogenová svítidla, nebo diody vyzařující světlo záblesků. Některé policejní síly také používají šipky k řízení provozu, nebo zobrazovací tabule zpráv, které poskytují motoristům krátké zprávy nebo pokyny. Světlomety některých vozidel mohou být vyrobeny tak, aby blikaly , nebo mohou být do světlometů, koncových světel a kontrolek vozidla namontována malá blikající světla.

Zvuková varování

Kromě vizuálních varování je většina policejních vozidel vybavena zvukovými výstrahami, někdy známými jako sirény , které mohou lidi a vozidla varovat před přítomností pohotovostního vozidla dříve, než je uvidí. Prvními slyšitelnými varováními byly mechanické zvonky namontované na předek nebo střechu automobilu.

Školení policejních řidičů často zahrnuje použití různých zvuků v závislosti na dopravních podmínkách a prováděném manévru. Například v Severní Americe, na jasné silnici, přibližující se ke křižovatce, může být použito nastavení „wail“, které dává dlouhou variaci nahoru a dolů, s nepřerušeným tónem, zatímco v silném pomalém provozu nastavení „yelp“ může být upřednostňována, což je zrychlená verze „nářku“.

Vývojem je použití systému RDS, systému autorádií , ve kterém může být vozidlo vybaveno vysílačem FM s krátkým dosahem, nastaveným na kód RDS 31, který přerušuje rádio všech aut v dosahu, způsobem provozu vysílání, ale takovým způsobem, že uživatel přijímajícího rádia není schopen odhlásit se od zprávy (jako v případě provozního vysílání). Tato funkce je zabudována do všech rádií RDS pro použití v národních systémech tísňového vysílání, ale jednotky krátkého dosahu na nouzových vozidlech mohou být účinným prostředkem pro upozornění provoz na jejich přítomnost, i když nejsou schopná varovat chodce, uživatele rádia, kteří nejsou RDS, nebo řidiči s jejich rádiem vypnuli.

Byla vyvinuta nová technologie, která se u policie pomalu stává populárnější. Volal Rumbler, je siréna, která vydává nízkofrekvenční zvuk, který lze cítit. Například motoristé, kteří mohou ve svém autě hrát hlasitě, nemusí slyšet za sebou slyšitelnou sirénu policejního auta, ale budou cítit vibrace Rumblera. Pocit je takévý, že stojíte vedle velkého reproduktoru s pumpovaným basem.

 

Vybavení specifické pro policii

Další vybavení policistů může zahrnovat:

Obousměrné rádio

Vybavení konzol

Používají se k umístění obousměrných rádií, spínačů osvětlení a spínačů sirény. Některé mohou být vybaveny uzamykatelnými přihrádkami pro bezpečné uložení střelných zbraní nebo přihrádek na spisy.

Podezření na přepravu

Jedná se o ocelové a plastové zábrany, které zajišťují, aby podezřelý – který byl odzbrojen a připoután nemohl zaútočit na řidiče nebo spolujezdce a nemohl manipulovat se zařízením na předním sedadle. Mohou to být jednoduché tyče nebo mříže, i když mohou zahrnovat sklo odolné vůči nárazům, ale ne střely. Mnoho používá expandovanou ocel místo plastového zasklení pro horní polovinu přepážky.

Uzamykatelné střelné zbraně

V některých zemích, včetně Spojených států, jsou některá policejní vozidla vybavena uzamykatelnými skříňkami nebo uzamykacími stojany, ve kterých lze ukládat střelné zbraně. Jedná se obvykle o taktické střelné zbraně, jako jsou brokovnice nebo pušky , které by za normálních okolností byly na uniformě důstojníka.

Mobilní datový terminál

Mnoho policejních vozů je vybaveno mobilními datovými terminály (nebo MDT), které jsou bezdrátově připojeny k policejnímu ústřednímu počítači a umožňují důstojníkovi vyvolávat informace, jako jsou podrobnosti o vozidlech, záznamy o pachatelích a záznamy o incidentech.

Sledovací systém vozidel

Některá policejní vozidla, zejména dopravní jednotky, mohou být vybavena zařízením, které upozorní důstojníky na přítomnost poblíž odcizeného vozidla vybaveného zvláštním transpondérem a nasměruje je k němu pomocí GPS nebo jednodušší radio triangulace .

Sběr důkazů CCTV 

Policejní vozidla mohou být vybavena videokamerami používanými k zaznamenávání činnosti uvnitř nebo vně vozidla. Mohou být také vybaveny zařízením pro záznam zvuku. To pak může být později použito u soudu k prokázání nebo vyvrácení svědeckých výpovědí nebo jako důkaz jako takové (jako důkaz o narušení provozu).

Automatické rozpoznávání poznávací značky (ANPR) 

Tento počítačový systém používá kamery k pozorování poznávacích značek všech vozidel projíždějících nebo projíždějícím policejním autem a upozorňuje řidiče nebo uživatele na všechna vozidla, která jsou na „seznamu sledovaných osob“, jako odcizená, použitá v trestném činu nebo ne placené vozidlo.

Zařízení pro rozpoznávání rychlosti

Některá policejní auta jsou vybavena zařízeními k měření rychlosti sledovaných vozidel, jako je ProViDa , obvykle systémem sledování vozidla mezi dvěma body ve vzdálenosti od sebe. To je rozdílné od jakéhokoli zařízení radarového děla, které bude pravděpodobně drženo v ruce a nebude připojeno k vozidlu.

Dálkové zamykání zadních dveří

To umožňuje důstojníkům vpředu dálkově ovládat zadní zámky – obvykle se používají ve spojení s přepravním krytem.

PIT nárazník

Intervence Technika Pursuit (PIT) – nátazník připevněný na předním rámu policejního vozu. Je navržen tak, aby ukončil pronásledování vozidla tím, že otáčí prchající vozidlo otřesem na zadní čtvrtinový panel. Vozidla, která nejsou vybavena nárazníkem PIT, se stále mohou pokusit o manévr PIT s rizikem zvýšeného poškození front-end a možného znehodnocení, pokud selže manévr – pronásledování pokračuje.

Push nárazník

 Připevňuje se k podvozku automobilu a je umístěn tak, aby rozšířil přední nárazník, aby bylo možné vozidlo použít jako beranidlo pro jednoduché konstrukce nebo ploty, nebo vytlačit postižená vozidla ze silnice.

Runlock

To umožňuje ponechat motor vozidla v chodu, aniž by byly klíče v zapalování. Umožňuje dodávat dostatečný výkon, aniž by došlo k vybití baterie, do vybavení vozidla v případě nehody. Vozidlo lze rozjet až po opětovném vložení klíčů. Pokud klíče nejsou zasunuty znovu, motor se vypne, pokud je ruční brzda uvolněna nebo je aktivována nožní brzda.

Instalace tohoto zařízení do automobilu se částečně může přeměnit na stůl. Policisté používají své auto k vyplňování různých formulářů, tisku dokumentů, spaní na počítači, prohlížení a čtení různých obrazovek atd. Ergonomie v uspořádání a instalaci těchto položek v policejním autě hraje důležitou roli v pohodlí a bezpečnost policistů při práci a prevence zranění, jako jsou bolesti zad a poruchy pohybového aparátu.

Balistická ochrana 

Některá policejní auta mohou být volitelně vylepšena pancířem odolným proti kulkám ve dveřích auta. Brnění je obvykle vyrobeno z keramických balistických talířů a aramidových přepážek. Podle zprávy z roku 2016 Ford prodává 5 až 10 procent svých amerických policejních vozidel s balistickou ochranou ve dveřích. V roce 2017 Bill de Blasio , starosta města New York, oznámil, že všechny hlídkové vozy NYPD budou instalovány s dveřními panely odolnými proti střelám a okenními vložkami odolnými proti kulkám.

 

Příspěvek Policejní auta z celého světa. pochází z Terčík.cz

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat.  Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.