Také jste se už setkali s názvem preppers? Kdo jsou to vlastně preppeři a jaká je jejich filozofie? Hnutí preppers vzniklo ve Spojených státech amerických a založilo ho několik nadšenců, kteří přemýšleli o tom, jak se připravit na nečekané situace v globálním měřítku, například na živelné pohromy velkého rozsahu nebo na taková vnější nebezpečenství, jako je zásah meteoritem nebo kataklyzma v důsledku slunečních erupcí. Počítají se sem ale také lidské války, zejména důsledky jaderného konfliktu. Zjednodušeně řečeno, hovoříme o lidech, kteří se připravují na kolaps společnosti nebo devastaci planety.

zdroj: youtube.com

Cílem každého preppera je být dokonale připraven na nenadálou událost a nebýt jí zaskočen. Vize je taková, že lidé by se měli naučit, co bude třeba konat v případě různých druhů katastrof, tedy například opravit nutné technické vybavení, zajistit si potravu, léky, nebo se postarat o základní výrobu. Za hlavního představitele dnes již uznávané organizace preppers je považován „Táta Prepper“, který si nechá říkat také Saladin, ten ale nechce své skutečné jméno prozradit. Preppeři se často řadí k nadšencům do zbraní a jedním z poslání této skupiny je chránit občany v postapokalyptické době, zejména proti rabování a krádežím, které by mohly nastat v důsledku ztráty základních civilizačních a demokratických hodnot.

 

Příprava a úkryty

Pokud se budete chtít stát prepperem, měli byste nejprve vystoupit z rozjetého vlaku jménem spotřební společnost a vyzkoušet si návrat ke kořenům. Zamyslete se nad takovými důležitými věcmi, jako je dodávka elektřiny v případě nouze, zásobování potravinami, ale také nad tím, kam se v případě nutnosti ukrýt. Není od věci udělat si menší test nejen vašich schopností, ale také vybavenosti pro případy nutnosti. Zpočátku si vyzkoušejte pobyt v úkrytu bez spojení s civilizací na jeden týden, tento čas postupně prodlužujte. Odzkoušíte si tak vše od dělení potravin a vody, až po obsluhu nejrůznějších nouzových zařízení a v neposlední řadě poznáte blíže chování svého těla v krizi. Pokud by se jednalo o událost, která by nečinila povrch neobyvatelným, můžete se uchýlit třeba na venkov, ke svým příbuzným. Co ale, když přijde jaderná válka, která zcela znemožní žít na povrchu? I na takové případy jsou peppeři připraveni, a tak budují speciální bunkry a úkryty, díky nimž přečkají to nejhorší.

Jak by měl takový bunkr vypadat a jak by mohl být ideálně vybavený?

 Bunkr by měl být postaven v dostatečné hloubce pod zemí

 Měla by být zajištěna jeho dokonalá izolace a vzduchotěsnost

 Dobře promyslete počet osob a dle toho uzpůsobte prostory

 V bunkru by se měly nacházet tyto zásoby: dostatek vody, určitá finanční hotovost nebo jiné cennosti, zásoby trvanlivých potravin na co nejdelší dobu, léky a léčebné pomůcky, osobní doklady, fotografie rodin, zdroj tepla, centrální zdroj elektřiny bez nutnosti být připojen k veřejné síti

 Zajistěte rovněž dobrý přístup k bunkru, ideálně nedaleko od vašeho domu

 V bunkru preppera by nemělo chybět základní komunikační vybavení

 Dobře promyslete cirkulaci vzduchu a větrání

 

Vybavení prepperů

O základním vybavení prepperů jsme si již něco málo řekli, ale trochu si to rozveďme. V dnešní době již můžete poměrně běžně naleznout obchody pro preppery, ve kterých je nabízeno cokoliv od vysoce trvanlivých potravin, až po dočasné zdroje elektrické energie či tepla. Zde je výčet prepperského vybavení, bez kterého se v období krize v podstatě neobejdete:

 Trvanlivé potraviny a nápoje

 Vhodné oblečení a obuv vysoké odolnosti

 Stany, plachty a folie proti chladu

 Hřejivé spacáky, teplé deky

 Plynové masky pro případ zamoření

 Hygienické pomůcky

 Ochranné pomůcky, repelenty

 Základní léky, obvazy a léčebné pomůcky

 Obranné prostředky- zbraně, kryty, maskování, pasti a detektory

 Komunikační a signalizační prostředky- vysílačky, svítilny, hodiny, kompasy, píšťalky a další

 Nenáročný zdroj ohně- kupříkladu křesadlo

 Pomůcky a nářadí- nůž, sekera, pila, šňůry, lepicí páska, sada základního nářadí

 Zavazadla- odolné kufry, bedny a boxy

 Nábytek- alespoň základní pro sezení a ležení

 Knihy a jiné prostředky rozptýlení bez nutnosti přívodu energie
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Oblíbené články