Bez názvu-1

zdroj: fotobanka pixabay.com

M4 od Cymy je na českém trhu od léta 2013, přesto stále není moc k vidění. Názory na ni jsou velmi rozporuplné. S touto zbraní mám již dost zkušeností, tak jsem se rozhodl sepsat recenzi a odpovědět na otázky, které tuto zbraň provázejí. V mých rukou je konkrétně M4 S-System (CM.008), většina dílů kromě předpažbí apod. je ale samozřejmě shodná s jinými modely.
Bez názvu-2zdroj: fotobanka pixabay.com

Balení M4 Cyma

Krabice je uvnitř vyplněna měkkým polystyrenem, který je vyřezán přesně podle těla zbraně. Ke zbrani dostanete točný zásobník na 300 ran (funguje bezchybně), obyčejnou nabíječku a malý akumulátor 8,4V.

Bez názvu-3

zdroj: fotobanka pixabay.com

Vnějšek Cymy

Tělo je kovové, černé a na úrovni běžné číny. Žádné ražení. Neurazí ani nenadchne. Poloviny těla mají mezi sebou vůli. V akci to neruší, přesto se to ale pěkně nejeví. Zde je také nejvíce zmiňovaná slabina této zbraně- zobáčky na vrchní části těla, které se zasouvají do spodní části (vzadu pod natahovací pákou) jsou velmi tenké a snadno se urazí. Mě se to po roce a půl nepodařilo, přesto je třeba tuto slabinu zmínit. Na druhou stranu, konkurenční DBoys sice má zobáčky silnější, ale zato trpí na bubliny v odlitku těla např. v oblasti trnu pažby. Zde si tedy čínští výrobci nemají co vyčítat.
Hlaveň je z jednoho kusu, nelze tedy zkrátit jako třeba u Aimtopu. Vůbec se neviklá, ani po dlouhém používání. Mířidla jsou kovová sklopná, zde není co dodat.
Předpažbí S-System má plastový základ (žebrované části) na rozdíl od Aimtopu, který má vrchní část tohoto základu kovovou. Je to ale kvalitní plast. RIS lišty jsou samozřejmě kovové. Akumulátor se dává dovnitř předpažbí. To je trochu problém, protože v tom je velmi málo místa. Je odlišně řešené od zbraní DBoys a Aimtop a místo vysouvání spodní části se spodní část vyklápí. Dobře tam padne menší 7,4V li-pol. Na klasickou 9,6V zapomeňte, což u konkurence nebyl problém. Za to ale netrpí jejím neduhem, kde se S-System předpažbí prostě rozpadalo. Toto je pevné jako skála. Pažba i pažbička klasického typu jsou z kvalitního plastu, znatelně lepšího oproti DBoys a AT. Pažba se neviklá.
Zbraň má imitaci záchytu závěru. Užitečné při seřizování hop-upu. Samotný „závěr“ je stříbrný, vypadá vcelku stylově.
Jediné oko na popruh je na pažbě (poněkud nepraktické). Doporučuju pořídit oko na popruh mezi tělo a buffer tube.
Přední čep má jednu vychytávku- je zajištěn čepen na pružince, který nedovolí úplné vytažení ze zbraně. Můžete tak rozpůlit tělo a zároveň nechat čep částečně ve zbrani. Neztratíte ho tak během polní rozborky.

Bez názvu-4

zdroj: fotobanka pixabay.com

Vnitřek  Cymy
M4 nám nabídne uvnitř zhruba to, co jiné cymácké zbraně. Vzduchotechnika klasická plastová, tryska délky 21,5mm, bez těsnění. Válec je chromovaný, plný, přičemž vzhledem k délce hlavně by měl být použit válec s dírou. Píst je plastový s 1 kovovým zubem. Trn je kovový s ložiskem, ložiska 8mm kovová kluzná. Ložiska ani trn není třeba měnit, vydrží vše. Kabeláž nic moc, prostě běžná čína (na fotografiích je vyměněna, pozor, v základu je klasika s malou tamiyí). Kola na mě působí velmi dobře a nebál bych se je použít na M130. Mechabox hodnotím kladně, M120 udrží s přehledem. Nebál bych se ani M130, to však nemám vyzkoušeno. Více už rozhodně nedoporučuji. Motor je běžný základní, což je škoda, když do MP5 dávájí zátěžové. Nicméně při použití 7,4V li-pol nebo 9,6V je kadence slušná. Hop komora je kovová a lépe zpracovaná než v M4 od DBoys. Hlaveň základní 6,08 mm.
Zbraň střílí v základu úsťovou rychlostí kolem 128 m/s, což je velmi dobré. Po výměně válce za válec s dírou od SHS (a promazání zbraně) se zvýšila na 136 m/s. Zbraň v současné době používám v sestavě SHS válec, SRC 6,03 mm hlaveň a kabeláž s mosfetem Jefftron. Tuto kombinaci doporučuji- odstraníte neduhy v podobě nevhodného válce a základní kabeláže a využijete potenciál zbraně. Ten má dost velký. Během roku a půl zbraň nevykázala žádnou vadu.

 

Bez názvu-5

zdroj: fotobanka pixabay.com

Závěr a hodnocení

Celkově bych řekl, že Cyma má povedené AK a stejně tak povedená je i tato M4. Jejím největším problémem je zmíněné slabé místo na těle, avšak je třeba vzít v potaz, že se jedná o čínu za 4000 Kč. Všechny čínské zbraně v této ceně se vám rozbijí, pokud upadnou na beton. Jedná se o slušně zpracovanou a spolehlivou zbraň, která neurazí ani pokročilé. S přehledem překoná M4 od DBoys, ale nedosahuje na M4 nejnovější série od APS a to i přesto že Cyma nabízí vyšší výkon v základu. Stejně ale má M4 od Cymy v mé výzbroji pevné místo a mohu ji vřele doporučit.
+ Výkon v základu

+ Spolehlivost

+ Kvalitní plasty

+ u verze S-System odolnější předpažbí než u konkurence

+ Slušné možnosti upgradu

 

– Vůle těla a křehkost upper receiveru

– Mizerná základní kabeláž
– Chybí použitelné oko na popruh

 

Bez názvu-6

zdroj: fotobanka pixabay.com

Autor: Mike
Facebook komentáře

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of

Oblíbené články