Řepík lékařský – všestranná bylina, která se hodí na vše.

Řepík lékařský – všestranná bylina, která se hodí na vše.

01. 01. 2020, 13:55

Řepík je vytrvalá, 15-150 cm vysoká bylina. Jeho lodyha je tuhá, přímá, nevětvená, oblá, olistěná a v dolní části má obvykle více nahloučené listy. Listy jsou přetrhávané lichozpeření, chlupaté a na rubu jsou plstnaté. Lístky jsou obvejčité až eliptické a pilovité. Hrozny jsou až 50květé, květy mají zlatožlutou barvu a jsou 5četné. Korunní lístky jsou obvejčité a na vrcholu zaokrouhlené. Plodem řepíku je češule. Kvete od července do září.

 

Výskyt

Najdeme jej na sušších trávnících, mezích, okrajích lesů, lesních světlinách, lesostepích, náspách, lomech a podél cest. Preferuje těžší, výživné, nedusíkaté, vápnité, suché až svěží půdy. Stanoviště má nejradši slunné až polostinné.

zdroj: youtube.com

Použití

Sbíráme kvetoucí nať bez spodních zdřevnatělých částí, nať sušíme ve stínu nebo za umělého sušení při teplotě do 40°C. Droga by neměla obsahovat zralé plody. Řepík špatně klíčí, proto se nevytrhávají celé rostliny, ale seřezávají se výše nad zemí, aby rostlina mohla znovu obrazit. Droga stimuluje činnost žlučníku, zlepšuje detoxikační činnost jater, podporuje metabolismus tuků a cholesterolu, trávení, tlumí záněty, hlavně na sliznicích trávícího ústrojí. Také tlumí průjmy, působí svíravě a lehce močopudně, zvyšuje vylučování žluče.

V kombinaci vnitřní a zevní aplikace se osvědčila i při kožních chorobách, také jako kloktadlo při zánětu dutiny ústní a mandlí, výplach nosu můžete použít při akutní rýmě. Pro mírnější účinek se podává ve formě nálevu, pokud je potřeba silnější účinek podává se ve formě odvaru, kdy se vaří asi 2 minuty. Užívá se 3x denně, kdy přidáme 1 čajovou lžičku drogy do šálku vody. Stejné účinky jako řepík vonný má i vzhledově podobný, ale hojnější řepík lékařský.

 

zdroj: youtube.com

Obsažené látky

Obsahuje zejména katechinové a elagové třísloviny (v listech okolo 5%), silici, glykosidicky vázané hořčiny, kyselinu ursolovou, křemičitou, askorbovou, jablečnou a citrónovou, silicinamid kyseliny nikotinové, cholin, flavonoidy (kvercitrin, rutin), triterpenoidní pseudosaponin tormetosid, isokumariny, železo, v nati gallatonin.

 

Příspěvek Řepík lékařský – všestranná bylina, která se hodí na vše. pochází z Terčík.cz

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat.  Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.