Útočná puška vzor 58 má svou pohnutou historii a řadí se ke zbraním, které byly a stále jsou charakteristické pro českou armádu. Jedná se o jediný model samopalu, nebo spíše útočné pušky z bývalého východního bloku, který nevycházel přímo z ruského Kalašnikova, i když nutno podotknout, že se mu v mnoha ohledech podobá. Samopal vzor 58 má vlastní konstrukci a výrobní postupy, a to již od roku 1958, odtud také označení zbraně. Vývoj ovšem započal ještě o dva roky dříve, kdy na něm pracovali zejména dva významní konstruktéři pan Čermák a Ing. Novotný.

Samopal vz. 58
Samopal vz. 58

zdroj: fotobanka pixabay.com

Zbraň vzor 58 byla vyráběna v Uherském Brodě již od počátku sériově, a postupně se uplatnila nejen u armádních složek, ale také u policie. Jedná se samozřejmě o produkt České zbrojovky, jejíž zbraně patří k legendám ve světovém měřítku a jejich obliba je neoddiskutovatelná. Samopal vzor 58 se přestal vyrábět v roce 1984 a za celý tento časový úsek bylovyrobeno skoro milion kusů variant samopalu s opěrkou i s klasickou pažbou. Specialitou byly také modely samopalů s možností montáže infračerveného kolimátoru.

Připravované modifikace

Samopal vzor 58 kupodivu nebyl vyvážen ve velké míře do zahraničí, jako tomu bylo u jiných slavných zbraní České zbrojovky. I přes to se s ním můžete setkat v menším množství například v Afghánistánu nebo v Indii. Byly ovšem připravovány různé modifikace, ať už hovoříme o nábojích, nebo třeba granátometu, který se měl stát, ale nakonec nestal, příslušenstvím k této zbrani.

Funkce samopalu

Samopal vzor 58 se řadí k lehkým samočinným ručním zbraním, u kterých je při funkci závěru použit princip odvodu plynů, které vznikají hořením v důsledku vznícení náboje. Hlaveň zbraně je pevnou součástí pouzdra závěru, je v něm zalisovaná a navíc zajištěna ze spodu speciálním čepem. Vrtání hlavně je v tomto případě pravotočivé, se stoupavostí 240 milimetrů.Vnitřek hlavně je upraven chromovou vrstvou, jejíž tloušťka činí 50-100 mikronů.

Podstatnou součástkou útočné pušky vzor 58 je zajisté také pojistka. U této zbraně zajistí nejen ochranu proti nechtěnému výstřelu, ale také slouží k přepínání režimů střelby. Jedná se o polohu 0, která značí zajištění proti výstřelu, dále 1, což je metoda střelby jednotlivými náboji a poslední polohou je 30, tedy nastavení střelby v plné dávce.

Závěrové pouzdro samopalu vzor 58 je na rozdíl od ruského Kalašnikova vytvořeno z odlitku, díky čemuž je i pořizovací cena o něco vyšší. To ale neplatí pro verze Kalašnikovů AKM, které již byly upraveny. Součástí této útočné zbraně je také záchyt závěru, umístěný vedle vyhazovače nábojů a opatřený stiskátkem s pružinou. Pokud budete chtít střílet v noci, postačí nastavit hledí univerzální rysky, která se označuje „U“. Tato ryska se rovná střelbě na takzvanou metnou vzdálenost, tedy na dálku, kdy střela při své dráze letu nepřesáhne výšku cíle 1,5 metru.

Povrchová úprava

Vzor 58 je odolný a konstrukčně poměrně jednoduchý samopal, jehož povrch je upraven fosfátováním a následně lakem, který je vypalován. Vypálením je dosaženo skvělé rezistence i lepší celistvosti zbraně.

Pažba samopalu vz. 58

Existují dvě základní varianty pažeb u samopalu vzor 58, tedy celistvá pažba a sklopka. U celodřevěné pažby se jako výrobní materiál z počátku používalo bukové dřevo, o něco později se ale přistoupilo k výrobě pažby z lisovaného masivního dřeva.

Varianty samopalu vzor 58

 S celistvou dřevěnou pažbou

 S ramenní sklopkou

 S dřevěnou pažbou a lištou- postranní lišta slouží k nasunutí infradalekohledu, nezbytnou součástí je také opěrná

dvojnožka, sloužící k upevnění kuželovitého tlumiče ohně namísto ochrany závitu v hlavni.

Střelivo

Základní munici pro útočnou pušku vzor 58 tvoří náboje 7.62, které mohou disponovat různými úpravami a modifikacemi.

Konkrétně se jedná o:

 Klasický náboj 7.62

 Průbojný náboj 7.62

 Světelný náboj 7.62

 Zápalný náboj 7.62

 Výcvikový náboj 7.62

 Zaměřovací náboj 7.62

 Redukovaný náboj 7.62- munice s kratším dostřelem.

zdroj: youtube.com

0 0 votes
Article Rating



Facebook komentáře

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Oblíbené články