Pro ochranu před dotěrným hmyzem nemusíte pouze shánět repelenty plné uměle vyrobených chemických látek. Sama příroda má ve svém repertoáru slušnou řádku pachů a vůní, které můžete
hravě využít ve váš prospěch.

Recept na přírodní repelent

zdroj: fotobanka pixabay.com

Co se v článku dozvíte:

1. Jak omezit nepříjemný hmyz ve vašem okolí.
2. Jak si vyrobit domácí repelent.
3. Jaké přírodní prostředky se dají použít i v jiné formě než jako repelent.
4. Které přírodní látky pomáhají při zmírňování svědění po kousnutí hmyzem.
5. Shrnutí – 10 rad, jak se před hmyzem nejlépe ochránit.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Prevence před hmyzem Jestliže komáři vůbec nepřiletí na vaši terasu, ani nedostanou možnost vás poštípat. Máme pro vás pár jednoduchých tipů, jak hmyz odlákat.

Nejjednodušším řešením je nedat komárům důvod, proč u vás být. Proto zlikvidujte ve svém okolí přebytečné velké plochy stojaté vody nebo je alespoň zakryjte. V létě jsou ohromným líhništěm
komárů a akorát byste tak jejich populaci ve svém okolí zvýšili. Zbytečně večer na terase nesviťte, světlo, jak je známo, hmyz přitahuje. Ale pokud světlo přece jen potřebujete, zapalte si svíčky s vůní, která hmyz odpudí. V obchodech se dají sehnat například svíčky s citronelou.

Na okna můžete dát sítě proti hmyzu, to zamezí tomu, aby komáři nalétali do vaší ložnice či obývacího pokoje při večerním větrání. Sítě se dají sehnat přímo vestavěné do oken nebo mobilní, které můžete sundávat například na zimu.

Do oken, na terasu či na balkon umístěte květináče s levandulí, případně můžete její svazečky zavěsit do oken, pokud nemáte vhodné místo, kam byste květináče mohli dát. Podobně fungují i záhony s afrikány, měsíčkem lékařským či citronelou.

Až budete odpoledne grilovat, přihoďte na gril k masu hrstku rozmarýnu. Ani jeho vůni hmyz moc nevyhledává.

Pokud doma již máte přírodní silice nebo éterické oleje (které z nich pomáhají odpuzovat hmyz, se dozvíte dále), použijte je do difuzéru či aromalampy.

Je prokázáno, že hmyzu nevoní ani vitamín B. V přírodní stravě se nachází například v masu, sýrech, luštěninách, pivu či ořeších. Anebo ho najdete v lékárnách pod názvem B komplex. Reakce na
kousnutí hmyzem se odvíjí od odolnosti vašeho organismu, proto i zde blahodárně působí jakékoliv podpory imunity a organismu jako takového. Velmi často se používá vitamín C, ve stravě ho najdete například v černém rybízu, kiwi nebo překvapivě i v brokolici. Existuje i mnoho přírodních doplňků stravy bohatých právě na vitamín C – například ve formě rakytníkového oleje.

Ač se to možná může zdát překvapivé, na hmyz má také dopad, jakou barvu oblečení máte zrovna na sobě. Proto volte světlé oblečení. Zářivé barvy by totiž hmyz lákaly – je to dobře vidět v létě se svítivě žlutou barvou, na tu se slétají mušky a pestřenky z širokého okolí.

Výroba domácího přírodního repelentu – recept

Po domácku vyrobený repelent už znaly i vaše babičky, kdo by si nevzpomínal na hrst hřebíčku ve sklenici s alpou. Na decilitr alpy se přidala lžička hřebíku a celý repelent se nechal týden louhovat, než byl připraven k použití. Nyní už je ale známo mnohem více možností, pokud vám je tedy vůně hřebíčku v lihu nepříjemná nebo byste raději trochu zaexperimentovali, nebojte se vyzkoušet i jiný po domácku vyrobený prostředek proti hmyzu.

Co budete potřebovat pro výrobu bylinného repelentu:

 100 g sušeného nebo 200 g čerstvého rozmarýnu (můžete použít i levanduli, citronelu nebo
pelyněk)
 1 lžíce bílého vinného octa
 1 litr vody

Přiveďte vodu k varu a krátce v ní svařte bylinky. Poté je nechte ve vodě vychladnout a vylouhovat, přeceďte a přidejte ocet. Hotový repelent uchovávejte v lednici (nejpraktičtější je úschova
v rozstřikovači) a nanášejte přímo na pokožku.

Výroba domácího repelentu

zdroj: fotobanka pixabay.com

Bez repelentu

Existují i možnosti, jak od sebe odlákat hmyz bez složitých příprav repelentů. Při chladnějším počasím můžete namočit šátek do výluhu z bylinek, nechte ho poté uschnout a na procházku lesem si ho přehoďte přes ramena.

Před odchodem do lesa rozemněte květy levandule a potřete si jimi krk, zápěstí, kotníky a místo za ušima.

Velmi účinné je používání silic, přírodních látek, které rostliny produkují jako ochranu proti škůdcům, zejména z řad hmyzu. Výborně takto fungují levandulové, rozmarýnové, skořicové, vanilkové nebo citronelové silice. Dobře také působí silice z máty, vetiveru či tymiánu. K sehnání jsou i jako esenciální oleje. Nanáší se na místa, kde pulzuje krev blízko k pokožce, tedy na spánky, krk, zápěstí, kotníky a místa za ušima. Musíte ale dát pozor, protože některé silice jsou moc silné a nesmí se nanášet přímo na pokožku. Obecně se k nanášení přímo doporučují jen levandule a tea tree. Ostatní silice předtím musíte zředit nosným olejem, stačí použít normální olivový olej z obchodu. Po namazání levandulovým olejem natřená místa nevystavujte přímému slunečnímu záření.
Existuje ještě silice s neobvyklým názvem dračí krev (sangre de drago), která je známá svými účinky při neutralizaci jedu. Výborně se hodí na ošetření po bodnutí včelou, vosou, komárem i dalším
exotickým hmyzem.

Poslední dobou se velmi rozmáhají také náramky proti klíšťatům. Snadno si takový můžete sami vyrobit doma, postačí vám k tomu jakýkoliv látkový či kožený náramek a výše zmíněné silice. Nakapejte silici na náramek a počkejte, až zaschne. Pravidelně opakujte, aby vám náramek nestihl vyčichnout.

Co dělat po kousnutí hmyzem

Pokud vás přece jen nějaký ten hmyz poštípal, nevěšte hlavu. I pomocí přírodních látek se vám může zřetelně ulevit od nepříjemného svědění pokožky v místě kousnutí. Nejvhodnější pro zklidnění kůže jsou prostředky obsahující tea tree oil. Jedná se o nejpoužívanější přírodní antiseptikum, které pozitivně přispívá k hojení drobných poranění a při bodnutí hmyzem. Dá se sehnat jako esenciální olej či v podobě roll-onu pro pohodlnější nanesení. Dále se při pobodání hmyzem používají levandulový esenciální olej nebo extrakt z grepových jadérek. Nemáte-li doma žádný z esenciálních olejů, přiložte na bodnutí rozkrojenou cibuli.

Shrnutí – 10 rad, jak se bránit nepříjemnému hmyzu

1. Omezte lákadla hmyzu ve vašem okolí – přikryjte otevřené plochy stojaté vody, stávají se
rájem pro komáry.
2. Nenechávejte přes léto venku nezakryté sladkosti a sklenice se sladkou šťávou.
3. Pořiďte si sítě do oken, zabráníte tak vletu hmyzu do vašeho domu, ochráníte se před komáry i
mouchami.
4. Na terasu si pořiďte květináče s levandulí nebo afrikány.
5. Až si příště večer zapálíte svíčky, použijte ty s citronelou. Zbytečně večer venku nesviťte, ať
k sobě komáry nelákáte.
6. Používejte přírodní repelent, nejlépe doma vyrobený – budete vědět, co všechno jste do něj
dali a vyhnete se přebytečné škodlivé chemii. Pokud chcete zároveň použít i krém na
opalování, naneste repelent až jako druhou vrstvu.
7. Nezapomeňte si na sebe vzít oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, až budete večer sedět
venku. Vyhněte se výrazným barvám, ty hmyz spíše přitahují.
8. Jezte stravu bohatou na vitamín C a B. Pokud ho dostatečně nepřijímáte v potravě z ovoce a
zeleniny, využijte doplňků stravy.
9. Nakupte si domů přírodní silice, pomohou vám v prevenci proti hmyzu, jako repelent i ke
zklidnění pokožky po poštípání komáry. Sáhněte na jistotu – levanduli nebo tea tree.
10. Po pobytu venku se nezapomeňte prohlédnout, jestli se na vás nepřisálo nějaké klíště.

0 0 votes
Article Rating



Facebook komentáře

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Oblíbené články