Jak si v přírodě obstarat nezávadnou vodu?

Jak si v přírodě obstarat nezávadnou vodu?

27. 04. 2020, 14:11

Až osmdesát procent všech cestovních chorob je způsobeno znečištěnou vodou. Statistiky Světové zdravotnické organizace ukazují, že každý druhý cestovatel někdy onemocněl v důsledku nečisté vody. Zde je přehled způsobů, jak získat kvalitní pitnou vodu v přírodě.

Většina tuzemských obyvatel pije vodu z tamních studánek – zaženou tak žízeň a obvykle je žádné nepříjemné komplikace nečekají. Ale i kvalita zdejší vody klesá a s nárůstem obliby exotických destinací v tropických a subtropických regionech se i čeští turisté dostávají do situací, kdy si vodu musí vyčistit.

V mnoha exotických a rozvojových zemích není bezpečná vodovodní síť dostupná a k dispozici je vodě jen povrchová z místních studen a nádrží, která je často kontaminovaná lidskými nebo zvířecími výkaly, mršinami nebo odpadky.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Nikdy nezapomeňte!

1) Vždy je třeba používat zdravý rozum. Mojito v 5hvězdičkovém hotelu bude jistě na jiné úrovni než mojito v plážovém baru.

2) V exotických destinacích pijte pouze průmyslově balenou vodu – důkladně kontrolujte víčko.

3) Nepoužívejte led, pokud není vyrobený z mikrobiologicky nezávadné vody, což je vesměs neověřitelné.

4) Syrovou zeleninu a ovoce konzumujte jen omyté nezávadnou vodou. Vhodné jsou plody se slupkou, neboť se dají oloupat.

5) Vyškrtněte syrovou stravu, nejezte potraviny z pouličních stánků a vyhýbejte se nepasterizovaným mléčným výrobkům, stejně tak čerstvým ovocným šťávám a zmrzlinám.

6) Nespoléhejte na místní obyvatele. Přestože se ve většině cestovatelských příruček píše, abyste sledovali místní zvyklosti, při pití vody je nedodržujte. Organismus místních obyvatel je na danou vodu adaptovaný a má dostatek protilátek.

7) Hygiena – zuby si čistěte pouze mikrobiologicky nezávadnou vodou.

8) Koupání v přírodních jezerech a řekách v tropech a subtropech se nedoporučuje, neboť některé patogeny (motolice) mohou do lidského organismu proniknout skrze pokožku.

Mezi nejběžnější zdravotní rizika, které vás na cestách mohou potkat, patří infekce způsobené patogenními organismy – bakterie, prvoci, viry, jejichž nejčastější projevy jsou infekční průjmové onemocnění.

zdroj: fotobanka pixabay.com

Dělení patogenních mikroorganismů podle WHO: 

  1. Bakterie s choroboplodnými zárodky: E‐coli (Escherichia coli), Salmonella (Salmonella typhimurium), Cholera (Vibrio cholerae) s velikostí ~0,2–5 mikronů.
  2. Viry s choroboplodnými zárodky:Hepatitis A, Norwalk virus, Rotavirus, Poliovirus s velikostí ~0,02–0,2 mikronu.
  3. Prvoci s choroboplodnými: Amoeobiasis (Entamoeba histolytica), Giardia lamblia (Giardia intestinalis), Cryptosporidium (Cryptosporidum parvum) s velikostí 1–15 mikronu.

Dalším nebezpečím jsou také těžké kovy a chemikálie používané v zemědělství, které mohou prosáknout do spodních vod a zdrojů pitné vody. Problémem je i zákal a nerozpuštěné částice, které nemusí být škodlivé pro organismus, ale zanášejí mechanické filtry a znemožňují tak dezinfekci vody.

Escherichia coli

zdroj: fotobanka pixabay.com

ZPŮSOBY FILTRACE VODY

Převaření

Jde o nejstarší metodu, která je sice účinná, ale také časově a energeticky náročná. Protože mají vodní patogeny různou dobu životnosti, je potřeba vodu nechat v bodu varu delší dobu. Například v 0 metrech n.m. dosahuje voda varu při 100°C a na převaření stačí pouze 10 minut. V 4 000 m n. m. bod varu klesá na 86,8°C a je potřeba převařit 20 minut.

  • Velmi levný a snadný způsob, potřebujete jen oheň/vařič a nádobu na vodu.
  • Neodstraní zákal a chemické látky.
  • Je časově náročný a v mnoha místech obtížně proveditelný.

Tablety a chemické prostředky

Dříve se voda upravovala tabletkami obsahující chlór nebo jód. Každý z nás to poznal na táborech nebo studentských výletech do přírody. Na trhu jsou tablety stále k dostání. i přes to, že tento způsob čistění již nahrazují modernější metody.

  • Pořizovací cena je relativně nízká, jsou vhodné pro příležitostné použití.
  • Za zmínku stojí především výrobky Katadyn Micropur, které používají ionty stříbra a úprava vody je s nimi rychlejší než s jinými levnými tabletami, a kapky Aqua Salveo obsahující kombinaci stříbrných, měděných a zinkových iontů, účinkující téměř okamžitě. Oba tyto výrobky nezanechávají příliš mnoho pachuti.
  • Tablety většinou vyžadují velmi dlouhou dobu pro úpravu vody (někdy až čtyři hodiny!) a zanechávají ve vyčištěné vodě pachuť.
  • Když si spočítáte náklady na vyčištění 1l vody, zjistíte, že i přes relativně nevysoké pořizovací ceny tablet se při pravidelném používání stávají dražšími než filtry nebo systém UV filtrace SteriPEN.
  • Bylo prokázalo, že dlouhodobé používání chemických prostředků založených na bázi chlóru či jódu není zdraví prospěšné.

Filtry

Když voda prochází vložkou filtru, která je vyrobená z keramiky nebo skelných vláken, odstraní se škodlivé mikroorganismy, pevné částice a další. Mikroskopické dírky, póry, ve vložce propustí molekule vody, zatímco vše ostatní zůstane uvnitř. Je to podobné, jako když proplachujete rýži pomocí síta.

  • Jakmile voda projde skrz filtr, můžete si být na 100 % jistí, že veškeré sedimenty a bakterie byly odstraněny.

  • Některé filtry navíc obsahují vrstvu aktivního uhlí, které pomáhá odstranit pachuť a případný zápach jinak čisté, pitné vody.
  • Průchod vody přes filtr vyžaduje jisté úsilí, obvykle ruční pumpování. Je to nejen únavné, ale také časově náročné.
  • Většina filtrů je schopna během jedné minuty skutečně intenzivního pumpování vyčistit maximálně jeden litr vody, kromě několika nových modelů, jako je například MSR HyperFlow (3 l/min) nebo Katadyn Expedition (4 l/min), které jsou ovšem velmi drahé.
  • Zatímco keramické vložky obdivuhodně zbaví vodu všech kalů, vložky ze skelných vláken se rychle zanesou. Chystáte-li se tedy navštívit například Bangladéš v období monzunů, pak byste měli zvažovat i jiná řešení.
  • Mechanické filtry nejsou 100% účinné proti virům.

 

UV Filtrace

Namísto filtrů, u kterých obliba v posledních letech stoupla na úkor zejména chemických prostředků, můžete využít UV filtraci SteriPEN. Je to jediný zástupce tohoto systému na našem trhu.

K čištění vody využívá SteriPEN ultrafialové paprsky, které velmi účinně ničí vodní bakterie, viry a prvoky.

SteriPEN má velmi jednoduché používání. Přístroj, který je velký asi jako zubní kartáček, je napájený bateriemi a v porovnání s klasickými filtry naprosto jednoduchý, protože není potřeba vyvíjet žádnou energii. Jediné, co musíte udělat, je ponořit UV lampu do vody, zmáčknou tlačítko a 90 vteřin míchat. Poté můžete okamžitě zahnat žízeň.

  • Lehkost použití a malé rozměry, můžete jej využít v restauraci, hotelovém pokoji.
  • Řešení je natolik účinné, že se používá i průmyslově ve vodárenství a potravinářských provozech.
  • Závislost na bateriích, takže to asi nebude ideální volba třeba pro roční pobyt v amazonské.
  • SteriPEN je určený pro opticky čirou vodu bez zákalu, jelikož sediment zabraňuje průchodu UV záření. Pro tento účel dodává SteriPEN filtr hrubých nečistot.

Shrnutí

UV lampy SteriPEN jsou nejlepší volbou pro outdoorové nadšence, cestovatele, vodáky a vysokohorské turisty.

Filtry jsou dobré pro návštěvu oblastí s vysokým znečištěním vody.

Chemické tablety nebo kapky jsou pro ty, kteří jsou zvyklý nebo nejsou ochotni zakoupit si modernější pomůcky pro úpravu vody, případně pro občasné použití v případě nouze.

ALTERNATIVNÍ FILTRACE VODY

Někdy se můžete ocitnout v situaci, kdy nebudete mít možnost si koupit vodu balenou nebo využít moderní techniku. Tyto rady pochází z přednášek kurzu speciální přípravy pro krizové situace Armády ČR.

Kondenzace

Natrhejte ranní trávu, vložte ji do pet lahve nebo igelitové tašky a umístěte ji na slunce. Voda tak zkondenzuje a díky UV záření se i přefiltruje. I pokud se vám podaří zkondenzovat jen malé množství vody, na zahnání nejhorší žízně to stačí.

Díra v zemi

Vykopejte díru v zemi, na dno vložte vhodnou nádobu a díru zakryjte textilií, kterou po obvodu zatěžkejte kameny, aby vytvořil trychtýř. Počkejte si na ranní rosu a uhaste žízeň.

Trojnožka

Tohle už je propracovanější zařízení se třemi filtry. Na výrobu budete potřebovat tři kulatiny/větve, provázek a textilii, například tričko. Vytvořte tři nad sebou umístěné kapsy. První bude prázdná, druhá bude obsahovat písek a kamínky a třetí kapsu naplňte ohořelými uhlíky.

Pak už jen nalijte do první kapsy vodu a dospodu postavte nádobu na zachycení přefiltrované vody, která bude postupně prokapávat přes všechny filtry.

Příspěvek Jak si v přírodě obstarat nezávadnou vodu? pochází z Terčík.cz

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen správně fungovat.  Snažíme se vylepšovat služby i díky analýze informací. Nebojte, vše bedlivě střežíme.